ביקורת ספרותית על שקרים מאת ג'יימס סיגל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 ביולי, 2015
ע"י בת-יה


אטום. פצצת אטום. אנרגיה גרעינית. כמה זה מפחיד אותנו, ובעיקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שדואג להפחיד את העולם, וזה בזמן שבדרום מערב לירושלים, מתחת לאדמה, בונים הישראלים עיר אטומית משלנו. לא לחינם בנתה במרתף ביתה הגברת ניר-מוזס-שלום מקלט אטומי לעצמה ולבני משפחתה, האם היא יודעת משהו שאנחנו לא יודעים? כי אנחנו, האנשים הפשוטים, פשוט נתאדה באוויר כשיהיה אסון, והוא יהיה, בטוח, השאלה היא רק מתי.
בשנות החמישים התאדו בארצות הברית הרבה אנשים בשם האטום. חלקם מתו, אבל חלק גדול יותר הפך לשפני ניסיון. כולם שתקו, כי בשם המחקר הרי מותר לעשות הכל. לא צריך לתת הסברים. ואחרי חמישים שנה, כשכל המחקרים המחפרים האלה התגלו, נמצאו שפני ניסיון חדשים באפריקה. שוב הרופאים והמדענים לא צריכים לתת הסבר לאגו העצום שלהם. ודרך אגב, אין לי מושג איך לדרג את ישראל אבל מי שעוקב אחרי החדשות יודע שגם הצבא שלנו לא היסס להפוך חלק מחייליו לשפני ניסיון, וכשהתחילו הבעיות הוא שוב ניסה להתנער מאחריות.
בקיצור, כולם משקרים. וזה עניינו של הספר 'שקרים'. שקרים שהממשלות "מאכילות" אותנו, ולנו אין יכולת לדעת שמדובר בשקרים. אבל לעומת זה אם אנחנו נתפוס ילד בשקר - כמה הטפת מוסר הוא יחטוף מאיתנו. ואוי ואבוי אם נתפוס את בן/בת הזוג בשקר, העולם יחרב עלינו. אבל אם אנחנו נשקר - לא נורא - הרי זה נעשה למטרות של שלום. נו...
איך שלא יהיה צריך הרבה מזל כשחושפים שקר. אף אחד לא אוהב להודות בעוולות שהוא עשה. והתגוננות יכולה להסתיים גם עם כדור בראש. שלנו. כדי שלא נדבר.


8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בת-יה (לפני 3 שנים ו-5 חודשים)
תודה למלייקים!
פואנטה, שוויץ הסכימה שיעשה בתוכה הניסוי של מאיץ החלקיקים - סרן - ניסוי שרבים התנגדו לו, וזה נושא למחשבה על מה שיכול לקרות, אם כי למיטב ידיעתי המקלטים בשוויץ נבנו עוד במלחמת העולם הראשונה מפחד הגזים. ובאופן אישי אני יכולה רק להגיד שתמיד טוב יותר להתמודד עם האמת, כי אז יודעים מול מה מתמודדים, וזה תמיד קל יותר מלהתמודד נגד רוחות רפאים.
אלון דה אלפרט (לפני 3 שנים ו-5 חודשים)
לייק עם לקרוא
שונרא החתול (לפני 3 שנים ו-5 חודשים)
לייק בלי לקרוא את הביקורת כי אני קוראת (גם) את הספר הזה עכשיו.
פואנטה℗ (לפני 3 שנים ו-5 חודשים)
בשוויץ לכל אחד בבית יש מקלט אטומי. האם הם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים?
נכון שאין לנו יכולת לדעת אבל יש לנו יכולת לנחש.
השאלה היא האם נרצה לנחש. לדוגמה, האם תרצי להניח שמה שסיפרו על דימונה זה נכון? האם תרצי להסתובב כל יום בהרגשה שהכור יעוף עלייך כל רגע?
קל יותר להיצמד לשקרים קטנים, בדיוק כמו שקל יותר להיטפל לגנבים קטנים, כאלה שרוצים למכור קצת בייגלה, מאשר להתעסק עם גנבים של מיליונים.
והספר...מעולה!

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ