ביקורת ספרותית על מותה האִיטי של לוסיאנה ב' מאת גיירמו מרטינס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 19 ביוני, 2015
ע"י גל


"מה דעתי? סיפור קליני מדהים. כמו אלה שאוליבר סאקס מתמלל מפי המטופלים שלו. סלע התשתית של השיגעון" (עמוד 97 בספר).

אנחנו צרכנים של "אמת".

הבעיה עם האמת, היא באופן בו אנו צורכים אותה.

התקשורת מלאה בניסיונות "להוציא את הצדק לאור" ; הפייסבוק גדוש באנשים שמספרים "את האמת מאחורי X" ואנו כמובן ממהרים לגבות ולשתף, ולתרום את חלקנו בביסוס האמת והשבת הסדר על כנו ; העיתונים עושים לילות כימים כדי לספק לנו שערוריות חדשות, וכתביהן עושים לילות כימים בניסיון למצוא את הראיה החותכת שתסתום עליהן את הגולל (עד לפעם הבאה).

כשמידע חדש נופל תחת הזרקור- הוא יצא משם באחד משני סיווגים- אמת או שקר. אם אתה אומר את מה שנראה כמו הנימוק הסביר ביותר, נכריע כי אתה דובר אמת. אם סיפקת גרסא פחות הגיונית- אתה משקר.

אני לא שם לעצמי למטרה לתהות על מהות ההחלטה בביקורת זאת- לא על הטעויות ולא על המסגרת החברתית הנורמלית שהיא מאפשרת לנו.

אבל, אני כן רוצה לשתף בספר חמוד וקצר שבוחן ובפשטות עוסק בנושא המרתק הזה. לא מדובר בדיון על הפילוסופיה של האמת, כי אם בספר שבמרביתו הייתי בוחר לסווג אותו תחת קטגוריית מתח- קלדנית של סופר מפורסם פונה לסופר אחר, איתו היא עבדה בעבר, ומספרת כי היא קורבן למסע נקמה אכזרי. כל העובדות נשמעות ברורות. ואז, גיבור הספר, בניסיון לסייע פוגש בגרסאות אפשריות אחרות.

היופי בספר הוא הדיון המתבקש אחריו, מיד לאחר השלב בו אתה אמור להגיע לפתרון התעלומה, ונופלת עליך ההבנה שמעבר לעלילה המותחת "נפלת תרמית" לספר מעורר מחשבה. כזה שתגרום לך לתהות מה מניע את מערכת השיפוט שלך כשסיפור מסוים נופל תחת הזרקור שלך. כזה שיגרום לך לתהות מה באמת עובר למי שמספר לך את אותו הסיפור בראש- איך הוא חווה את האמת הזאת. מה זה שקרן, ואיך הוא חווה את השקר (/אמת) שהוא מספר.

אני באמת משתדל להימנע מלהרוס, וזו משימה קשה כי כמו שאמרתי הספר מאוד מניע לדיון אחריו, ומאחר שבכל זאת יש בו גרעין של מתח- לא הייתי רוצה להרוס.

רק אוסיף כי הספר מסופר מנקודת מבט של סופר. הכותב נותן הצצה לעולם הכתיבה ולמה שקורה מאחורי הקלעים של סופרים ושל תהליך הכתיבה, והוא עושה זאת בצורה מרתקת. באופן כללי מצאתי שספרים שעוסקים בסופרים מעצימים את החוויה שבקריאה, משום שפעמים רבות הם משלבים קטעים שאתה קורא ומתחבר באופן מאוד מודע לחווית הקריאה שלך. זו חוויה שקשה להסביר, אבל כיף מאוד לחוות.

קיבלתי את הספר כספר מתנה בדוכן של עם עובד בשבוע הספר, לאחר שקניתי שם ספרים אחרים. דווקא הוא גבר על הספרים האחרים שבחרתי (בקפידה!!) והיה הראשון מהם להיקרא.

אז אמנם לא מדובר בספר השנה, אבל בהחלט בספר קליל ששווה להעביר איתו את הזמן. ממליץ.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גל (לפני 3 שנים ו-2 חודשים)
תודה :)
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-2 חודשים)
אהבתי את הביקורת...

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ