ביקורת ספרותית על מדיקן - תרגום חדש - 2015 - אִיּוּרֶים: וָלִי מִינְצִי - מרגנית # מאת אַסְטְרִיד לִינְדְגְרֶן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 18 במאי, 2015
ע"י חמדת


מָדִיקֶן היא וריאציה נוספת ואו גם אחרת ושונה משל בילבי / גִילְגִי . הספר עצמו נכתב והתפרסם אחרי בילבי .

הספר עצמו מתרכז בשתי ילדות : מָדִיקֶן-הילדה הבכורה שעולה לכיתה א', ואחותה הקטנה -לִיסַבֶּט .
"מָדִיקֶן גרה בבית האדום הגדול שעל גדת הנחל הקטן. אִתָה גרים גם אמא ואבא ואחותה הקטנה אליסבט, וכלב פודל שחור ששמו סָאסוּ, וחתולה ששמה גוּסָן. וגם אַלְוָה. מָדִיקֶן ולִיסַבֶּט מתגוררות בחדר הילדים, אלוה בחדר המשרתת, סאסו בסל בכניסה וגוסן מול תנור הבישול במטבח. אמא גרה כמעט בכל הבית, וכך גם אבא, חוץ מהשעות שהוא כותב במשרד שלו בעיתון, כדי שלאנשים בעיר יהיה מה לקרוא'".....

"לינוּס-אידה 'שבאה בימי שישי לכבס ולקרצף' חושבת שמָדִיקֶן '"חיה כמו פנינה מצופה בזהב"' , ומָדִיקֶן מסכימה אִתה, שהרי "היא גרה ביוּנִיבָּקֶן, ואי אפשר לגור במקום טוב מזה"' . מָדִיקֶן בת השבע חיה במשפחה חמה המנהלת אורח חיים שקט ומסודר ומעניקה לשתי הילדות מנה גדושה של תחושת ביטחון ושל עצמאות.

תעלוליהן שונים ומשונים מצחיקים ומשובבי נפש .מָדִיקֶן מכניסה את אחותה -לִיסַבֶּט לגיגית ודוחפת אותה למי הנחל כדי לשחק ב'"משה בתיבה'", היא מאבדת חפצים ומעלילה על חבר דמיוני, היא מזמינה את לִיסַבֶּט לפיקניק על הגג ומזנקת לאוויר כשבידה מטרייה כדי לבחון את כישורי התעופה שלה, מָדִיקֶן יוצאת אל החצר באישון לילה כדי לגלות רוח רפאים ואפילו מנסה למכור את לִיסַבֶּט - בתפקיד יוסף המקראי - לסוחר עבדים,או הכנסת אפון לאפה של לִיסַבֶּט והמסע לעיר לרופא כדי להוציאו ,אולם בדרך ישנן הרפתקאות שמשכיחות את האפון... בקיצור למָדִיקֶן יש דמיון פורה; לעתים היא ממציאה, לעתים משקרת ביודעין, תמיד עסוקה, מפטפטת או מפליגה במחשבות ואיננה נחה לרגע.


זוהי הוצאה מחודשת של הספר. הראשונה יצאה ב-1960. לא הייתי כותבת ביקורת אלמלא אִיּוּרֶיהָ הַמַּרְהִיבִים שֶׁל וָלִי מִינְצִי .
מאיירת ישראלית -אך ציור הגיבורות מביאות איתן הרגשה שאכן אלו ילדות עם חזות וניחוח מהמדינה הצפונית ןלא איורי ילדות כפי שאנו רגילים אליהן בימינו . יותר מכך -כל האיורים של וָלִי מִינְצִי -תמיד יש בהם שפע של צבעים או צבע אחד ששולט בתמונה שפשוט תופסים את העין ותשומת הלב הוויזואלית,אין אפשרות לברוח מהצבעים הנהדרים. פיזית ונפשית ישנה כאן הנאה במהלך קריאת הספר .

אני נהניתי מכל הרפתקה ומכל איור .

ספר נהדר.17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חמדת (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
חני (דולמוש)=צדקת אכן כן .תודה לך .
חני (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
נשמע ספר שמחזיר אותנו אחורה בזמן. מלא פעלולים וכיופים
חמדת (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
yaelhar ,אפרתי ,נעמה ,אוקי .ורויטל ק.-תודה . לפי מה שקראתי הספר מתאים למאזינים מגיל חמש ולקוראים עד גיל שמונה. אם כי אני עברתי את הגילאים הללו מזמן.
רויטל ק. (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
נשמע ספר מהסוג שילחיץ בטירוף את אחד הילדים שלי ויתן רעיונות לא רצויים לאחיו...

לאיזה גיל מיועד הספר בעיניך?
אפרתי (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
חמדתי, ברוכה השבה עם ביקורותיך היפות!
yaelhar (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
יופי של ביקורת! שמחה שחזרת.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ