ביקורת ספרותית על יער נורווגי מאת הרוקי מורקמי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 22 באוקטובר, 2014
ע"י תמיד קוראתהספר מלווה סטודנט יפני (טיפוסי? ) בשלוש השנים 1968-1971 תקופה המקבילה לדור ההיפיס , ומחאות הסטודנטים באירופה וארה"ב, הרומן מתאר את חייו של ווטנבה הסטודנט, מחשבותיו ,התלבטויותיו, וכמובן תהליך התבגרותו הנפשית והמינית, בתהליך זה הוא חווה אהבה, מוות (התאבדויות של חברים)ובחירת הדרך . מבחינתי , זה היה חלון לקרוא על דור הצעירים ביפן באותה תקופה.
תרבות המערב באה לידי ביטוי הרבה מאד בספר (אני אישית לא אהבתי זאת , כי חשבתי שיש מקום בהזדמנות זו דווקא לתאר ולהדגיש את הנקודות של התרבות היפנית המיוחדת.). מלבד שמות המקומות ושמות המאכלים שהיו יפניים , כל היתר : מוסיקה , ספרים, בגדים היו מערביים.
זרימת העלילה היא איטית , רגועה ועדינה. בספר מצוי סיפור אהבה , עם נערות , אופייני לצעירים, די מבולבל, חלקו לא ממומש. לזכותו של הרוקי מורקמי, שהצליח לתאר מאד יפה את הדמויות שבספר, הלכי הרוח שלהם ומחשבותיהם.
ווטנבה ,עסוק מאד במחשבותיו , סגור ודי מנותק מהסביבה ,יש לו מעט חברים ומעט נשים . התשובות שלו אליהם , קצרות ואדישות.
באשר לשם הספר : יער נורבגי הוא גם שם של שיר של ג'ון לנון והביטלס : .
http://www.lyricsfreak.com/b/beatles/norwegian+wood_10026489.html
הפניה נוספת של הרוקי מורקמי הוא לספר גטסבי. למה ??למה הסיפור של סופר צריך לנהל דיאלוג עם דברים נוספים? ואם לא כולם מכירים את שני הקלסיקות האלה? (אני למשל הוצרכתי לבדוק בגוגל אחר מילות השיר.).
הרוקי מורקמי , מתכתב ומזכיר עם השיר בספר פעמים רבות ,רבות מדי וללא קשר. הסיטואציות בספר ביחסיו של ווטנבה מזכירות את התלישות ביחסיו עם הנשים – כמו בשיר, אך בספר לא הגיע עד כדי שריפת המקום ,כמו בשיר. אגב , לא הבנתי את סוף הספר , די מעורפל.
עץ נורבגי , אגב, נחשב לעץ זול ופשוט.
האכזבה שלי מהספר , היא בעיקר בגלל הקריצה לתרבות המערבית ,ציפיתי ליותר מקוריות ויותר "יפניות" בספר. אפילו שם הספר הוא אירופאי , למרות שמקום ההתרחשות בספר ביפן, אז למה !!
אני מרגישה כאילו הסופר ממש מתאמץ להראות לנו את בקיאותו בתרבות המערבית, להיות כמו האמריקאים .זה הזכיר לי ספר אחר עם נטיה דומה : לקרוא את לוליטה בטהרן של אזאר נפיאסי.
.הספר מתאים ויעניין , לדעתי, בעיקר, לבני/בנות 18-30 .
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ