ביקורת ספרותית על הפרשה - ג'ק ריצ'ר #16 מאת לי צ'יילד
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 במאי, 2013
ע"י גל פרל פינקל


"הוא היה לוחם. אני לא. אני הייתי שורד. הוא חי למען הניצחון הטקטי. אני חייתי כדי להשתין על הקבר של היריב. מיקוד שונה.״ (עמוד 321)

"הפרשה" ספר בסדרת ספרים מאת הסופר הבריטי לי צ'יילד, אודות ג'ק ריצ'ר, החייל לשעבר, החוקר פרטי והמקבילה הספרותית לקלינט איסטווד. עלילת הספר מתרחשת בשנת 1997 במדינת מסיסיפי, בעיירה קטנה בשם קרטר-קרוסינג, הסמוכה לבסיס צבאי, ועוסקת בחקירה האחרונה שניהל ריצ'ר בשירותו הצבאי. ריצ'ר, גיבורו הקבוע של צ'יילד, רב-סרן בצבא ארצות הברית, הינו חוקר במשטרה צבאית. הוא בעל ראייה חדה וזיכרון מעורר השתאות לפרטים הקטנים. הוא מתואר אמנם כאיש ציני וקשוח; אך מעבר לחיצוניות זאת מסתתר אדם טוב לב ונדיב, המעוניין להלחם ברע, ולהחזיר לעולם את הטוב והצודק שבו. ריצ'ר, גבר גבוה, גדל גוף וחזק, הינו בוגר האקדמיה הצבאית הלאומית של ארצות הברית "ווסט פוינט". במשטרה הצבאית נחשב ריצ'ר לחוקר קשוח וישר, שלו מוח אנליטי חריף. ובעברו ניהל חקירות רבות הקשורות לפרשיות מודיעין חשאיות ולביטחון הלאומי האמריקני. בנוסף עמד ריצ'ר בראש יחידת חקירות מיוחדת במשטרה הצבאית אשר חקרה מקרים בהם מעורבים לוחמי יחידות מיוחדות בכוחות המזוינים של ארצות הברית, ובהם הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית. במהלך שירותו לחם במבצע מטרה צודקת ובמלחמת המפרץ, וכקצין צעיר עוטר על גבורתו בביירות:
״כוכב הכסף,״ היא שאלה. ״על מה?״
״ביירות,״ הוא אמר. ״משכתי החוצה כמה בחורים מהבונקר.״ (מתוך הספר "ניסיון קטלני", הוצאת קוראים, 2002, עמוד 99)
הוא איש פעולה ובשעת הצורך אף איש אגרוף, אך בעל לשון שנונה. הוא אינו חושש ליטול את עשיית הצדק לידיו. במסגרת שירותו בצבא הוכשר ריצ'ר כלוחם מיומן בסיור, חבלה, קומנדו ולוחמה זעירה. לאורך סדרת הספרים הוא מתגלה כצלף הבקי היטב בשימוש באקדח ורובה, וכן כבעל מיומנות גבוהה בקרב מגע ואיגרוף.

כאשר ריצ'ר נשלח לקרטר-קרוסינג נאמר לו שמדובר בחקירה רגישה בנוגע לרצח אלים של בחורה צעירה ומושכת. בבסיס הסמוך מוכשרים לוחמי יחידת הריינג'רס של הצבא, הנשלחים למשימות סיור ותצפית בקוסובו, והחשש של רשויות הצבא הוא כי את הרצח ביצע מפקד אחת הפלוגות ביחידה, אשר, כמה צפוי, הינו בנו של הסנאטור העומד בראש ועדת הכוחות המזוינים בסנאט. ריצ'ר פוגש בעיירה את השריף, אליזבת דוורו, אשר בדומה לו שירתה כחוקרת באגף מקביל בחיל הנחתים. מכאן העלילה מקבלת את התפנית הרגילה, שבמהלכה בוחר ריצ'ר להתעלם מן הפקודות המגיעות מגבוה לטייח את הסיפור כולו. אף שדמותו של ריצ'ר היא קלישאתית, ואף שלכאורה הסוף ידוע מראש הסיפור עובד. צ'יילד טווה סיפור מתח טוב ואמין שנעים לקרוא. מומלץ!!
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ