ביקורת ספרותית על הרפתקאותיו של טום סוייר - הספר המוער - הסדרה המוערת # מאת מארק טוויין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 2 במאי, 2013
ע"י sss


אין ספק שזה לא ספר ילדים. חשבתי ככה, אבל השפה שבו קשה מאוד להבנה לילדים קטנים. זהו ספר על ילדים, על הרפתקאותיהם- אך אינו מנוסח בלשון המיועדת להבנתם של ילדים. ודווקא בגלל זה, זוהי מיטב ספרות ההרפתקאות. אין ספק שהספר הזה הוא פנינים של חוכמה. אפשר להתעמק במשפטים רבים ממנו, חוץ ממשפטי הדיבור שכתובים בשפה פשוטה ורגילה ולעתים קרובות אף כשפת רחוב ו'סלנג'.
אוך, זה נשמע כאילו אני אומרת דברים לא טובים על הספר הזה, אבל אני לא. הוא מעולה לדעתי. רמת הקריאה שלי גבוהה ולכן אין לי שום בעיה לקרוא אותו, ואני באמת נהנית מכל רגע. המבוגרים האלו שאומרים שזה משעמם לקרוא סיפור על הרפתקאות של ילד בן 10... אני בכלל, אבל בכלל, בכלל לא חושבת ככה!
טום סוייר הוא ילד מבריק, מצחיק, ובעיקר שובב. הוא 'עושה את המוות' לדודתו הזקנה פולי, אך היא סולחת לו כל פעם, מכיוון שבאמת... למרות התעלולים שלו והכול... הוא פשוט ילד מדהים. ספויילר*** אחד הקטעים המצחיקים זה שהוא בורח מן הבית לאי עם חבריו ועושה כיף חיים, ואז כל תושבי העיירה בטוחים שהוא וחבריו טבעו, לכן הם מתאבלים ועורכים הלוויה... וטום חוזר הביתה להלוויה שלו!
סוף ספויילר*** בקיצור, זה ספר מעולה, אבל אני לא בטוחה לאיזה סוג של אנשים או גילאים.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חמדת (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
אני רוצה להוסיף כמה מילים על הסדרה הזאת המוערת שיוצאת בהוצאת "אריה ניר " כחלק מתפיסת עולם של ההוצאה .ראשית מדובר בספר שיש בצד כל עמוד הערות בהתאם לטקסט .הערות הללו מטרתם להוסיף ידע ,פרשנות ,על כל נושא שרלוונטי לכתוב בעלילה ,בכל התחומים מתרבות, חברה, היסטוריה , שפה ,אמונות ועוד ועוד שהם מהווים רקע לספר ואשר ממנו נשאב הסופר לכתוב אותו בתקופתו . אני מאוד אבל מאוד אוהבת את היכולת הזאת לאסוף ידע באופן הזה -זה כמו לקרוא אנציקלופדיה ממוזערת אבל דעתנית על רגל אחת . כמו כן לספר נלווים האיורים המקוריים שפורסמו במהדורות הראשונות של הספר ,עובדה שמקנה לחוות רגשית את התקופה ההיא . בסדרה הזאת המוערת יצאו כל התרגומים של הקליסיקות לנוער .כמי שהיא פריקית בנושא יש לי את כולם ולחלקם אף כתבתי ביקורות פה באתר . מבחינתי ספר ההמשך "הרפתקאותיו של הקלברי -פין " בסדרה הזאת היא גולת הכותרת כספר אלמותי -גם מצחיק , משעשע, הרפתקני , אנושי להדהים ויוצא כנגד הגזענות שעדכנית גם לגבי תקופתנו.

בימים אלו יצא לאור ספר נוסף בסדרה הספר המוער :"הרוח בערבי הנחל":-מאת קנת גרהם .אני קוראת בו עכשיו ומתענגת על כל מילה ,עמוד והערה. אם אתם רוצים ליהנות רגשית כמו בימי הנעורים ולחווד יחד עם זאת חוויה אינטלקטואלית של מבוגרים הרי שהספרים בסדרה הזאת הם אוצר יהלומי ....

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ