ביקורת ספרותית על בלאק סוון גרין מאת דייוויד מיטצ'ל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 3 באפריל, 2013
ע"י cujo


אני כבר אחרי הסבב השלישי של גיל 13 והגיל המנטאלי שנתקעתי בו הוא 15 אז מתבקש שבהתחלה היו ביני לבין גיבור הספר מספר שתיקות מעיקות , אבל איפשהו לקראת אמצע הספר ( אחרי הדרכת השירה ) השיחה כבר זרמה.
כמעט לכל הסופרים יש ספר התבגרות ובו בדרך כלל מקבלים הצצה לילד\נער שהפך לסופר. זה בדרך כלל לא אוטוביוגרפי אבל מכיל מספיק חלקים כאלו. דיוויד מיטשל אינו שונה מאחרים בזה וזהו ספר ההתבגרות שלו.
הספר כתוב בפרקים קצרים שמכסים בערך שנה בחייו של נער בן 13 בעיירה בריטית בזמן מלחמת פוקלנד. כל פרק הוא מעין סיפור סגור בפני עצמו כאשר חלק מהדמויות וכמובן המספר מתפתחות מסיפור לסיפור. אולי זו מסקנה מוקדמת אחרי שני ספרים ( לפני כן קראתי את ענן אטלס המצוין ), אבל נראה שמיטצ'ל מרגיש נוח יותר בכתיבה של סיפורים קטנים ושזירת חוטים מחברים ביניהם שיוצרים ספר. הקשרים בספר הזה יותר הדוקים מענן אטלס , אבל קשה להתעלם מהדמיון.
קשה להתבגר ( בעיניי הרבה כותבים זה עניין של חיים ומוות ),בייחוד אם אתה מגמגם. לג'יסון טיילור יש בעיות מבית ואויבים מבחוץ אבל גם בעיות שמגבילות אותו ולהם הוא נותן זהות ושם ונלחם בהם אם כל מילה שהוא מוציא מהפה. הרעיון מעולה.
הכתיבה של מיטצ'ל יפה ולמרות שהתרגום טוב מרגישים את האנגלית מסתתרת מאחור וזה נראה כאחד הספרים שעדיף לנסות במקור.
הפרק האהוב עלי בספר ,שגם חיבר אותי סופית אליו הוא הפרק של מדריכת השירה , אווה. מיטשל עושה פה דבר שאני אוהב שסופרים עושים ולוקח דמות משנית מענן אטלס ושם אותה כדמות משנית בספר הזה ובצורה הזאת מספר זווית חדשה ואפילוג לסיפור השני בענן האטלס. אפשר להגיד שהספר הוא הסיפור השביעי לענן אטלס
סטפן קינג עושה את זה הרבה זה וגם פיל ריקמן ואני בטוח שהרבה אחרים , זה יוצר סוג של עולם בין הספרים – איזשהו מימד בדוי בין ספרי הסופר ובמקרים מסויימים ,כמו פה, זוויות נוספות לספר אחרי קריאה. מבחינתי זה ממתק.
אבל הסיבה העיקרית שאהבתי אותו היא השיעור שהיא מעבירה לו על כתיבה ועל כך שאם תיארת משהו כיפה ,פספסת את יופיו .( אוסיף ציטטה בהמשך)
זה ספר טוב , אפילו טוב מאוד אבל ככל שהזמן עובר מהזמן שקראתי בו טעמו בעיניי יורד, אבל אני עדיין ממליץ ובוודאי שאנסה ספרים נוספים של מר מיטצ'ל

19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
cujo (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
תודה בלו בלו ולכל המלייקים.
בלו-בלו (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
אהבתי את הביקורת
dushka (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
גם אני לא קישרתי את חלום מס' 9 ואקרא אותו בעתיד כי מאוד אהבתי את בלק סוון גרין בלי קשר לז'אנר ההתבגרות, פשוט כי הוא כתוב היטב. ובאשר לאינטר טקסטואליים- לא ידעתי שקוראים לזה ככה אבל לוונגוט יש מלא כאילה.
cujo (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
אינטר טקסטואליים קניתי את הביטוי:)
אני חושב שאם לא ניצלו את המומנטום של הסרט כבר לא יתרגמו אותו.
אולי יתרגמו ספרים אחרים שלו.
חלום מס 9 נמצא אצלי ברשימת הקריאה העתידית.
שין שין (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
וואלה, לא קישרתי בינו לחלום מס' 9 מחכה לתרגום של ענן אטלס. גם אני אוהבת סופרים שיוצרים עולמות אינטר טקסטואליים.
cujo (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
זה בסופו של דבר עניין של טעם ויתכן שספרי התבגרות הם כבר לא הטעם שלי. לא חשבתי לרגע שהוא מזוייף. אני חושב שהוא סופר מצוין ויש לו קטעים מבריקים בספר אבל בכללי פחות התחברתי.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
אני אהבתי אותו מאד. ספר לא מזוייף של סופר שזוכר איך זה.
אלון דה אלפרט (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
אני חשבתי שזה ספר מבריק. ולא קראתי את ענן אטלס. וגם לא את חלום מס. 9

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ