ביקורת ספרותית על שנת מותו של ריקארדו ריש מאת ז'וזה סאראמאגו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 21 באפריל, 2012
ע"י omriqo


"אומרים שהזמן אינו עומד מלכת, ששום דבר אינו עוצר אותו בדרכו הארוכה, ובמלים אלה בדיוק, שחוזרים עליהן שוב ושוב, אף-על-פי-כן יש כאלה שרוחם קצרה בגלל האיטיות, דרושות עשרים-וארבע שעות ליום, תארו לכם, וכשמגיעים לסופו מגלים שהברכה היתה לבטלה, ביום המחרת הכל חוזר חלילה. מוטב היה לדלג על שבועות מיותרים כדי לחיות רק שעה מלאה אחת, רגע מבריק אחד, אם הברק יכול להתקיים זמן רב כל-כך."

סאראמאגו הישן והמשובח. זה של טרום העיוורון. כהרגלו ממעט מאד בעלילה, המהות נמצאת בשפה ובדיאלוגים,ויותר מכל בדיאלוג הפנימי של האדם עם עצמו.
ריקרדו ריש הוא הטרונים, דמות שהמציא המשורר הפורטוגלי פרננדו פסואה ואשר בשמה הוא כתב חלק משירתו. סאראמאגו לוקח את הדמות הלאה – לאחר שפסואה מת ב-1936 ריש מגיע לברזיל מפורטוגל ומחפש את עצמו. ברקע הדיקטטורה של סלזר בפורטוגל, מלחמת האזרחים בספרד והפליטים שמגיעים לפורטוגל כתוצאה ממנה, היטלר, צ'מברלין ושו"ת. סארמאגו שם את כולם ללעג בציניות המושחזת שלו.

"ריקארדו ריש בודק את רשימת שאיפותיו שלו, ומוצא שאינו שואף לשום דבר, שדי לו בשימחת ההסתכלות בנהר ובספינות שבו, בגבעות ובשלווה שורה עליהן, ובכל-זאת אינו חש בתוך תוכו אושר, אלא דווקא כירסום עמום של חרק שלועס בלי הרף"

העלילה עוסקת ברומנים של ריש, בהתנהלות של מלון קטן ובחיים בליסבון. מפעם לפעם מגיעות לביקור דמויות שונות – רוחו פסואה המת, המשורר הלאומי הפורטוגלי קמואש, האל המיוסר אדאמסטור וכיוב'.
לא מהעלית של סאראמאגו, מומלץ בעיקר לסאראמאגוגואים ופאסואנים.

"הבדידות היא אי-היכולת שלנו להיות בני-לוויה למישהו או למשהו שנמצאים בתוכנו, הבדידות אינה עץ באמצע מישור שרק הוא נמצא בו, אלא המרחק שבין הלשד העמוק לקליפה, בין העלה לשורש... לא על הבדידות הזאת דיברתי, אלא על אחרת, זו שהולכת איתנו, זו הנסבלת, זו שמשמשת לנו בת-לוויה, אפילו את זאת, יש לומר, לפעמים איננו מצליחים לשאת, אנחנו מתחננים לנוכחות, לקול, פעמים אחרות אותו קול עצמו ואותה נוכחות עצמה רק הופכים אותה לבלתי נסבלת"
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שין שין (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת. ציטוטים מעולים ומסקרנים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ