ביקורת ספרותית על מחזיר אהבות קודמות - ספריה לעם #440 מאת יהושע קנז
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 29 במרץ, 2011
ע"י נתי ק.


מה בין פקיד אפור שעובד בסכנות תיווך לזוג הורים שבנם הסתבך עם הצבא? מה בין צעירה תל אביבית מצודדת לקשיש בודד בכיסא גלגלים? מה בין ראש ועד בית שנלחם בחירוף נפש בתוספות בנייה של דיירים חדשים לפיליפינית צעירה, ששרה שירים בשפה מוזרה ועובדת סביב השעון על מנת לפרנס את משפחתה? מה בין מאהב מסתורי שמעמיד תנאים בלתי אפשריים בפני פילגשו לחייל שהופך את עורו ומפחיד את הוריו?
אין תשובה ברורה לשאלות הללו. כולם קשורים לבית תל אביבי אחד מדכא וקודר, חלקם קשר הדוק יותר וחלקם קשר מרפרף. מה שבטוח, כולם טיפוסים אומללים בדרכם, בודדים ומתבודדים. זו מתמודדת עם אהבה מטורפת, זה עם אובססיה, אחר עם געגועים לעבר והשאר עם פחד נטישה, משברי זהות והרצון להכרת תודה.

קנז מיטיב לתאר את הטיפוסים העצובים הללו ולא יכולתי שלא לעבור קשת רחבה של רגשות כלפי הדמויות: צער, חמלה, כעס, סלידה ורחמים. עם זאת, חיבה, אהבה והזדהות כלפי מי מהם לא הצלחתי לחוש.
חלק מקווי העלילה נסגרים, אך רובם נשארים פרומים, דבר שהשאיר אותי מתוסכלת מעט, אך ככל הנראה כוונת המחבר הייתה להשאיר את הסוף לדמיון ונשאר לי רק לקוות שכל אחד יקבל את מה שמגיע לו.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מתוקה (לפני 7 שנים ו-7 חודשים)
מסכימה מסכימה עם כל מילה, רק שאני הייתי מגדירה את הספר כ"ספר מעולה", ובכלל - יהושע קנז אחד הסופרים החשובים שלנו בכלל ואהוב עליי בפרט.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ