ביקורת ספרותית על כל ההתחלות מאת ג'ון מקגרגור
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 17 ביולי, 2010
ע"י פל


דייויד עובד כאוצר במוזיאון העירוני של קובנטרי, אולי לא מקצוע מלהיב, אבל מאז ילדותו הוא הוקסם ממוזיאונים והחל לאסוף פריטים למוזיאון העתידי שלו. האוסף שלו משמש מסגרת לספר.

העלילה בנויה ממקטעים, פרקים לא כרונולוגים, המשתרעים על פני דורות של המשפחה. כל פרק מושפע ממזכרת מלאת משמעות מתולדות המשפחה: מכתב, תמונה, פתק, שמעלים זיכרונות ואט אט, בהדרגה, בונים תמונה של חייו. הרעיון של לתאר חיים דרך מוצגים שמגדירים אותם, מתחבר לעבודתו כאוצר שמקצועו לבנות סיפורים והיסטוריה מחפצים.

יום אחד, בגיל 22, כמה מילים שאמרה בהיסח הדעת חברה של אמו, מותירות אותו חסר מנוחה, ההערה מערערת את בטחונו ומסתבר לו שהוא חי בתוך שקר.

סיפור העלילה הוא די בנאלי ומתאים לאלפי אנשים בעולם - הוא פוגש את אלינור, נערה מאברדין עם חלומות ללמוד גיאולוגיה באוניברסיטה, הם נישאים צעירים, מתיישבים בקובנטרי וצופים בחלומותיהם נחנקים אט אט בפרטים השגרתיים של החיים הביתיים. בכל אותו זמן הוא ממשיך בחיפוש שקט אחר זהותו ומקורותיו אם כי שאיפה זו נשארת ברקע, כשהוא ממתין בינתיים לנס. החיים מצטברים סביבו כסדרה של אכזבות, כשלונות והזדמנויות מוחמצות ורגעים מעטים של שמחה. אבל האכזבות והתסכולים הרגילים, הם בדיוק מה שהופך את הסיפור לבלתי נישכח. הוא לוקח חיים ללא שמחה ומעניק להם כבוד ועומק.

יש מעט מאוד מתח או דרמה בהתרחשות העלילה, הוא מוקסם מהפרטים השגרתיים של הקיום היומיומי, אנשים רגילים המנהלים חיים רגילים מבלי להשאיר חותמת. הוא מוקסם מהסיכוי המקרי, המפגש עם הגורל, המזל, והרגעים השבריריים שמשנים ומעצבים את החיים, אבל כשהשיא מגיע הוא לא השיא הצפוי.

הסיפור איטי, ביד פחות מיומנת היה בסכנת שעמום נוראי, ואילו בהסתכלות החדה כתער של מקגרגור הוא מעניק מבט מקרוב על חיי היום יום של השיגרה שגם היא יכולה לייצר רגעים מסעירים ומעניינים. הוא רוצה להדגיש שגם אנשים רגילים ופשוטים יכולים לחולל אין סוף מצבים ואירועים מסובכים וגם הם יכולים להיות סיפור ששווה לספר אותו.

ספר שמעלה שאלות כגון:

- איפה מתחילים החיים, המשפחה תחושת השייכות והזהות?

-למה התחלות כל כך חשובות? ואנחנו נותרים עם התחושה שאולי, באמת, הם לא כל כך חשובות. יש כל כך הרבה דרכים להתחיל והרבה אפשרויות אלטרנטיביות האם זה באמת משנה?

כתיבה שונה, לפעמים לא ברור אם היה או לא היה, אם הדברים נאמרו או לא ואם המעשים קרו או לא, הוא נמנע מלסגור סופים בדיוק כמו בחיים.

ספר זורם ומעניין ,עקבי ומעודן, נוגע ללב ומרגש.

סופר מעניין ומיוחד שלא הכרתי, ואני בהחלט אחפש את שאר ספריו.

4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ