ביקורת ספרותית על השבוי - מבט מעזה מאת סלימאן אל-שאפעי
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שבת, 10 באפריל, 2010
ע"י ליז מאילת:-)


מוקדש ממני לגלעד שליט ולמשפחתו באהבה ותקווה להחזרתו של גלעד הבייתה!

גלעד שליט יליד 28.08.1986(כ"ג באב תשמ"ו,בנם של אביבה ונועם שליט ואח ליואל(26) והדס(19) ממצפה הילה שבגליל המערבי,נחטף ב-25.05.2006 בידי מחבלים המשתייכים לגדודי איזאדין-אל קאסם מוועדות ההתנגדות של החזית העממית וצבא האיסלם,ממוצב בכרם שלום. במתקפה נהרגו מפקד הטנק-חנן ברק ז"ל ופבל סלוצקר ז"ל,חייל נוסף נפצע.

"בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא גלעד שליט.והגדת לכל אשר הכרת היום ה-1385 לחטיפת החייל,אשר יצא להגן על מולדתו ולא חזר". מתוך צבא החברים של גלעד.

לאחרונה אנו צופים בסרטון שהכינו צבא החברים של גלעד, בשחור-לבן כשתמונתו של גלעד משתנה בהדרגה עד שהיא מתמזגת בתמונתו של הנווט רון ארד שנמוגה לאחר מכן.
בהמשך מתווספת השאלה:"גלעד עדיין חי? ומיד אחריו בא משפט האומר:"אסור לאבד זמן"!!...כל מי שצופה בסרטון מבין ומתחלחל מהמסר שהוא מנסה להעביר: אם גלעד לא ישוחרר בקרוב,הוא עלול להפוך לרון ארד הבא.

בחלומותי הרעים לא חלמתי שאשב לכתוב על חייל שלנו חטוף,והנה זה לא חלום בלהות אפילו, אלא מציאות נוראה לחייל גלעד שליט ולמשפחתו.
ורק המחשבה עליו כאמא מצמררת אותי וגורמת לי להזיל דמעות.

שעות אני יושבת לאחר שסיימתי לקרוא את הספר וחושבת עליו,כואבת ובעיקר כועסת,כי הגעתי למסקנה שהספר לא משרת בראש וראשונה את גלעד שליט,לא את משפחתו,שנתנה את הסכמתה לפירסום הספר ותעשה הכל,אבל הכל למען החזרת בנם גלעד מהשבי,ולא את הציבור,אלא משרת את קופתה של הוצאת הספרים:"ידיעות אחרונות",ואת העיתון "ידיעות האחרונות",כעיתון ישראלי,ובאישורו וכל זאת על חשבונו של גלעד,ולמען הרייטינג והתחרות בין העיתונים,והרי ידוע שעיתון הוא מסחרי וכל מעיינין הוא למכור עיתונים וכמה שיותר,וזה בסדר כל עוד זה לא בא עם ניצול ציני של משפחת שליט האומללה ובנה גלעד הנמק בשבי, ומשרת את החמאס בלבד,שיוצא נשכר מכל המידע המזעזע והכואב,והופך את גלעד בעיניהם לנכס אסטרטגי יקר,כי הרי להם אין ערך לחיי אדם.ולכן זו לא תהיה חוות דעת אלא "ביקורת תרתי משמע".
אני מפנה אצבע מאשימה לכל הנוגעים בדבר והאחראים לכך שגלעד לא שב עדיין הבייתה,כמי שלא מבינה בפוליטיקה ולא מתיימרת להבין,אלא כאמאא וכאחד העם שרוצה שגלעד ישוב הבייתה חי, בריא ושלם.

כמה אירוני שקיבלתי את הספר במתנה מבני הקטן סער - (תודה בנוש יקר שלי)בחג הפסח-חג החירות וגלעד עדיין נמק בשבי, כשבני משפחתו וכל עם ישראל קיווה שאת ליל הסדר הרביעי הוא יחגוג בחיק משפחתו,וכמה היה לי עצוב לחגוג עם המשפחה ולהכין כסא ריק לגלעד לבקשת אמו.

משאלת הלב היא שדירבנה אותי לקרוא את ספרו של סלימאן אל-שאפעי,ואולי לגלות סקופ,או דברים אופטימיים חדשים שלא ידעתי,(יותר ממה שאני יודעת מהמדיה התקשורתית)אך לצערי הרב סיימתי לקרוא אותו עם תחושת תסכול,בלבול,שום ערך מוסף כמצופה מסיפור כזה ועם המון כאב ושאלות מתבקשות. דבר אחד כן גיליתי, שסלימאן פוטר ככתב בערוץ 2 בעקבות פרסום הספר.

ועל מה הספר "השבוי-מבט מעזה" בהוצאת הספרים מבית "ידיעות אחרונות",המבטיח דיווח מלא,מרתק ומרגש שזכה לגיבוי מלא ממשפחת שליט,ואושר בידי הצנזורה.
מלא בתיאורים מזעזעים....כן ! מרתק - לאאאאאאאאאאאא! אלא יותר מקומם !!!.... מרגש..- לאאאאא ולאאאא!!..מצמרר -כןןןן!!!

את החמאס בודאי מרגש,שמנסה דרך לוחמה פסיכולוגית ואכזריות על גלעד האומלל לגרום למשפחת שליט כאב על כאב,ובכך להשיג את האינטרסים שלהם.

סלימאן מתאר בפרטי פרטים על הזוועות,העינויים ומצוקתו הנפשית של גלעד שליט.מיום התכנונים לחטיפה,מי עמד מאחורי החטיפה,ב-25.06.2006,שעת החטיפה,הדרך שהובילו החוטפים את גלעד למקום מסתור,הקשיים הראשוניים,מקום המסתור הראשון,כל הלוגיסטיקה המסובכת סביב הפעולה,מס' השומרים,מתי ולמה העבירו אותו בשנית,בשלישית וברביעית למסתור חדש,התנאים בהם הוא שהה,מצבו הפיזי והנפשי ,הטיפול בו בפריחה שהוא פיתח שם בשל התת תנאים,מי טיפל בו,מתי ולמה היכו,התעללו בו,ומתי היו נחמדים אליו,מתי ולמה בכה,מתי ולמה צחק, מה הוא אכל,ומתי הוא שבת רעב,תיאור החדר במטרז',וכשישראל יצאה לפעולה בעזה,מצא את עצמו גלעד בבונקר תת-קרקעי תחת שמירה צמודה 24 שעות ביממה,וכל ראשי החמאס ירדו למחתרת,וכמובן כל התהליכים המדיניים,והתיווכים בנסיון לשחרר את גלעד שליט.

כל התיאורים מסופרים בד בבד עם תיאורי הסכסוכים בחמאס עצמו,בחוסר האימון ביניהם,שמירה קפדנית עד כדי כך ששוביו אומנו ונבחרו בקפידה,והם שוהים איתו מיום החטיפה מבלי לראות את משפחתם,מחשש להדלפה - שבויים בעצמם,פחד האנשים ברחוב,חשש לדבר שמא ייחשבו משתפי פעולה,מעצר של אנשים החשודים בשיתוף פעולה עם ישראל.את הדחיה של החמאס לבקשתו לראיון עם גלעד,או ראיון עם מנהיג החמאס אל ג'עברי הכמעט יחידי לדבריו שיודע היכן מוחזק שליט והמחליט הבלעדי על גורלו,ועבורו גלעד שליט משמש קלף מיקוח אסטרטגי חשוב מאוד וגדול.


את האינפורמציה הזו הוא קיבל ממקור בכיר זה או אחר,מקשרים שהיו לו ככתב בעזה,בקיצר ממיליון מקורות ללא שמות כמובן,ומה שמעניין שרק למדינת ישראל אין קצה חוט היכן הוא,ומה מצבו הבריאותי והפיזי, מלבד שלושה מכתבים שקיבלה משפחתו והקלטה קודמת עם קולו בלבד של גלעד.מיום החטיפה לא זכה גלעד לביקור נציג ישראלי,או נייטרלי כלשהו,וגם לא לנציג הצלב האדום כפי שמתבקש מאמנת ז'נבה.
ואני שואלת את עצמי כי זה מעניין אותי ברמה האישית,וגם ..ואולי לקוראים יהיו תשובות.אבל לפני כן פניה ל -
מר סלימאן אל שאפעי.
לא מספיקה תמונה עם שם של ספר: השבוי-מבט מעזה,על כריכת הספר,לשבוי יש שם:גלעד שליט ממצפה הילה.

א - מה עמד לנגד עיניך סלימאן אל-אשפעי כשהחלטת לכתוב ספר על גלעד שליט? דאגתך לגלעד? להוריו של גלעד? או אולי לגרוף כסף על גבו של גלעד שליט?

ב - למה ציפית אם וכאשר הספר יצא לאור? לפרסום? תהילת עולם? או להסבה מיקצועית מכתב לסופר?

ג - מה חשבת כשכתבת את הספר,שהקוראים למרות שלא מכירים את עזה והשטחים כמוך לא ישימו לב, בין מה שאתה מספר בספר ובין ההגיון הפשוט המרחק הוא רב,או שאין היגיון בכלל.

ד - ושאלת מיליון ה-$$$ המתבקשת היא, מהיכן אתה יודע כל כך הרבה?,אם השמירה כל כך הדוקה.מודה שאני הייתי פוחדת לכתוב כזה ספר.לפי התיאורים זו ממש סכנת חיים.
לפי דעתי סלימאן ירית לעצמך כדור ברגל..

ואת הביקורת כלפי שתי הממשלות.ממשלת אולמרט וממשלת נתניהו אני אביא מדבריהם של פדויים בשבי הסורי ממלחמת יום הכיפורים ועוד אנשים.הכל מצוטט:

יואב בן דוד שהה 8 חודשים בשבי הסורי:

"מה שהחזיק אותי הייתה הידיעה שיעשו הכל כדי להחזיר אותי הבייתה.החיים שלך בשבי הם על תנאי,וכל יום יכולים לחסל אותך ואף אחד לא יידע מה עלה בגורלך,היו חקירות ואלימות,ואתה לא יודע איפה אתה נמצא"..ומביע את כעסו וזעמו על הפאסיביות וחוסר האונים של המדינה ומוסיף: "אני חושב שהגיע הזמן להפעיל לחץ,לנער את המערכת, להפעיל לחץ על השובים של גלעד שליט,ולהכריז עליהם כאל פושעי מלחמה.הגיע הזמן להחזיר את גלעד הבייתה"

אורי שחק טייס(במי"ל) שהה בשבי הסורי,לאחר צפייה בקלטת:

"אני קורא לך אדוני ראש הממשלה,בשמי ובשם עמיתיי הפדויים-זכור את דבריו של רון ארד:"תפעל כאילו אין זמן"!!!,אל תשגה באשליות.הקלטת בה נראה גלעד שליט,היא צעד ראשון וחשוב,אולם זהו צעד ראשון" בלבד.עשה הכל כדי שגלעד שליט יחזור במהרה,כי חלפו כבר יותר מ-3 שנים בהם גלעד נמצא בשבי.3 שנים ארוכות מידי,וחןבתך המוסרית וחובתה של המדינה כלפי חייל,לוחם שיצא בשליחותה ,לעשות כל מאמץ להשיבו".

ואחרי שהוא מראה את תמונתו מהשבי הוא מסביר:
"מי שמתבונן בתמונה לא יוכל להעלות על דעתו,שיום קודם לכן עברתי חקירה קשה במיוחד,שעוד באותו היום הייתי בצינוק,לבוש תחתונים בלבד,שוכב כפות באזיקים בידיי וברגליי על רצפת בטון קרה,כששק שחור מסריח וספוג דם וזיעה,מכסה את ראשי. הסורים הוציאו אותי למקלחת,גילחו את פניי,הלבישו אותי מדים נקיים,ונעליים לרגליי,וכך הוצגתי בפני העיתונאים שראיינו וצילמו אותי.אולם מיד בתום הראיון הוחזרתי לצינוק.החקירות והעינויים נמשכו.
אל תאמין אדוני ראש הממשלה למצג הקלטת.איש אינו יודע ואינו יכול לדעת מה מצבו האמיתי של גלעד.כל אותם פרשנים מטעם עצמם מוטב היה לו סגרו את פיהם.האץ את המשא ומתן והחזר את גלעד הבייתה"!!!!

חיים אברהם אביו של בני אברהם ז"ל שנשבה יחד עם עדי אביטן ז"ל ועומר סועאד ז"ל:
"אני רק מאחל שהטעויות שגרמו לחטיפת בני,ולאחר מכן במהלך הניסיונות להחזירו הבייתה,לא יחזרו שוב בקשר של גלעד שליט".


אלמנתו של השר לשעבר רחבעם זאבי(גנדי),שנרצח לפני 8 שנים על ידי פליסטינים:
"אשמח לראות את גלעד שליט חוזר להוריו,גם בתמורה לשחרור רוצחיו של גנדי".

יואב לימור פרשן לענייני צבא וביטחון בערוץ הראשון:

"להחלטות גדולות צריך מנהיגים גדולים כאן ושם.לא סוחרים שיתמקחו על עוד או פחות שם,כאילו זה מה שיקבע את גורלה של האומה,אלא קברניטים עם מעוף וחזון שיקבלו החלטה.
מאחר ולא יקום מנהיג שיגיד שההחלטה להשאיר את גלעד בשבי,הגיע הזמן שיבוא המנהיג שיחליט לשחרר אותו-וגם יעשה זאת!!

ד"ר רונן ברגמן שכתב את הספר החשוב: "מדינת ישראל תעשה הכל-הקרב החשאי על השבויים והנעדרים"
חושף בספרו בין היתר,כיצד מנע השב"כ את חקירת נסיבות חטיפתו של גלעד שליט,ומדוע קהיליית המודיעין אפילו לא ניסתה לאתר את מקום הימצאו.--------חמור מאוד בעיניי!

ולפני שאני פונה מכאן כחברה בצבא החברים של גלעד,אל מקבלי ההחלטות ואל ראש הממשלה כהורים לבנים בצבא,
אני רוצה שכולם נשב לרגע ונחשוב מה הספקנו במשך 4 שנים:

נולדנו,גדלנו,למדנו,התגייסנו,לצבא,השתחררנו,נפגשנו,הכרנו,התאהבנו,התחתנו,ילדנו,עברנו דירה,נסענו לחו"ל,דיברנו בפלאפון,באייפון,החלפנו חוויות בפייסבוק ובסקייפ,נפלנו,נפצענו והחלמנו,חווינו רגעי אושר ופרידות,החלפנו שתי ממשלות.
ובכל הזמן הזה גלעד שליט נמק בשבי החמאס בעזה,מתחת לאפינו,ארבע שנים,יום יום,שעה שעה,דקה דקה ושנייה שנייה.
אז!!

הגיע הזמן לתקן את כל הטעויות של הממשלה הקודמת ושל הנוכחית,להפסיק להתעסק בבתי משפט בכל השחיתויות ושוחד כל שני וחמישי.ולהפסיק לעשות פוליטיזציה על גבו של גלעד שליט, ולהתחיל לפעול דחוף,אתמול לא היום ולדאוג לשחרורו לחיק משפחתו, ולזכור את בקשתו של נועם אביו של גלעד,באחת העצרות:"לעצום את העיניים ל-3 דקות לא יותר ולחשוב על גלעד,על מנת לנסות להבין מה עובר עליו, כאב הממתין בכיליון עיניים לחירותו של בנו שנשללה ממנו כבר 4 שנים.

וחייבים לזכור את קדושת החיים כערך עליון עליו מדינת ישראל גאה,ולקיים את הפסוק:"ושבו בנים לגבולם"


לאביבה,נועם,יואל והדס יקרים מאוד:

מייחלת ליום בו תחבקו את גלעד
מאחלת לכם שהחירות תהיה לעד.

מתפללת למענכם ולמען בנכם
את גלעד היקר תאמצו לליבכם.

ויתקיים הפסוק:"ושבו בנים לגבולם"
ולא תדעו עוד צער וכאב לעולם.

אמן ואמן!!
מכל בית ישראל וממני ליז:-))

ב-27.04.2010 כל המדינה לובשת לבן
למען גלעד שליט!

אנא הצטרפו לצבא החברים של גלעד!!

20 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שין שין (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
מצטרפת לקריאתה של ליז לכולם להצטרף לצבא החברים של גלעד ולהראות נוכחות בהפגנות למען שיחרורו.
פצצת ספרים (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
אני כמוך נורא רוצה שישחררו אותו מהשבי אבל בבמדינה שלנו עד שעושים משהו אז עובר הרבה זמן
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
תודה הלל:-)
~דניאל~ (לפני 9 שנים)
מחריד. מחריד לפתוח את העינים יום אחד, ולהתמודד עם האמת פנים אל מול פנים. והאמת הזאת, זועמת. היא כועסת, והיא מלאה בטינה ובהאשמות עם בסיס. והאמת הזאת מורכבת משלוש מילים;
גלעד שליט שבוי.
-
מתי הוא ישוחרר? לצערי, אני לא אופטימית מדיי. אבל אני מתפללת, כמה שאפשר. כמו כל יצור אנושי בעל לב פועם, אני לא צריכה להכיר אותו, או לאהוב אותו, או אפילו לרכוש לו כבוד או חיבה, כדי לייחל כל רגע שהוא יחזור לביתו. אל משפחתו. אל עולמו.
-
ליז יקירתי,
ביקורת לעניין(;
רק עם דבר אחד לא הסכמתי איתך. עם הדירוג שנתת לספר.
הספר הזה, רחוק מלהיות בזבוז זמן. הספר הזה הוא עוד דרך, אפילו קטנה, שמטרתה להגביר את התודעה על גלעד שליט. אני מקווה שהספר הזה ישרת את מטרתם של אביבה ונועם שליט - יעזור להגביר את התודעה ולא ישכיח את גלעד מהכותרות!

גלעד עדיין חיי!!!
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
וזה מה שעצוב,כואב ומקומם-שגלעד משלם את המחיר הכבד! תודה מיה יהלי.
מיה (לפני 9 שנים)
מצמרר-עצוב -ילד שמשלם מחיר של עם-ילד נשכח. קטונתי אל מול מילותייך.
שלך
מיה יהלי.
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
תודה שמעון על ההבהרה.אתה צודק כל כך.
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
תודה שמעון על ההברה.את צודק כל כך.
אנקה (לפני 9 שנים)
שמעון יפה הגדרת את המצב ואת הפוליטיזציה של הסיטואציה, שנעשית הן על ידי הפוליטיקאים והן ע"י חלק מהתקשורת.
בעיקר זאת שדואגת לכתוב ספרים בטרם מחזירים את
ג ל ע ד הביתה ו"שבוי"זאת רק סיטואציה זמנית לא נצחית. חבל שהעיתונאי/סופר לא הראה את החלקים אנושיים-חומלים בתוכו וחיכה עם פרסום הספר. לבנות לעצמו שם וקריירה על גבי כתפיו הצרות ורזות של איש צעיר בשבי. אני לא מאחלת לו שלילדיו יקרה משהו דומה.
שמעון שלוש (לפני 9 שנים)
ופוליטיקה שעושים על גבו צריכה להיות מחודדת יותר ושוברת.
שמעון שלוש (לפני 9 שנים)
שביה ושיבה הצעתי לו לחדד יותר משום שלשבוי שם פרטי והבחירה בשם הזה "השבוי" אינה רק מקרה פרטי ועל כן השיבה אותו דבר- שניהם טעונים מאוד במרחב הבינתרבותי אצלינו ובכלל כדאי שנהייה מחודדים ומבהירים באשר לכוונותינו. לנו אכפת מגלעד שליט יותר מבבעיה בינתרבויות ופו
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
מנסה לפענח את השורשים:ש,ב,ה/י,ל,ש,ו,ב. ללא הצלחה.אפשר הסבר?
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
המון תודה שמעון....ומי יודע אולי תפילותינו האמיתיות תשמענה,השערים יפתחו וגלעד שליט ישוב במהרה.
שמעון שלוש (לפני 9 שנים)
לסלימאן אל-שאפעי הייתי מציע לחדד יותר בין השורשים ש,ב,ה/י ל ש,ו,ב,
שמעון שלוש (לפני 9 שנים)
לא קראתי את הספר ואני לא יודע אם הוא ירה לעצמו כדור ברגל או בקריירה בכל אופן הכדור שנמצא במגרש הביתי ומשם צריך לחלץ אותו כפי שהיטבת להעיד זאת בעצמך בביקורת אמיצה הנוגעת במימד שהוא לא רק אישי ובדרך של ראייה לאומית נכוחה ומי יתן שגלעד שליט ישוב במהרה. לסלימ
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים)
תודה אנקה יקירתי. נשימתי חזרה! אמן ואמן!! מהפה שלך למעלה ולמקבלי ההחלטות.
אנקה (לפני 9 שנים)
ליז יקירתי. חוות דעת שכזאת לא העלתי בדעתי. רואי שתיקרא ע"י כל הצדדים הנוגעים בדבר. מסכימה עם כל מה שנכתב
גם בלי לקרוא את הספר. אני גם לא אקרא. לשם מה?
אקרא את הספרים לאחר שחרורו של גלעד בע"ה במהרה בימינו. אמן ואמן. כל הכבוד יקירתי. חזקי ואמצי.
ולמשפחתו וצבא חבריו של גלעד שליט מתפללת בשבילו ובשביל שחרורו המהיר. חיזקו ותחוזקו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ