ביקורת ספרותית על אנה קארנינה א-ב - ספריה לעם #460 מאת ל.נ. טולסטוי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 3 בדצמבר, 2018
ע"י רז רז


קראתי את הספר בשבועיים וחצי שזה יחסית מהר לספר אדיר הממדים הזה שטולסטוי שקד עליו 4 שנים. לפעמים כשאני מסיים קלאסיקות אני יוצא בתחושה של:"מי קבע שזו קלאסיקה?" או: "מה כל כך נצחי בספר הזה?"
אך קרו שני מקרים במציאות שגרמו לי להבין אולי חלק מגדולתו.
סבתי גדלה ברוסיה של בין המלחמות(קצת יותר מאוחר מטולסטוי) היא סיפרה לי על מותם של ילדים בהיריון או בגיל קטן, סיפרה לי על תככים בין משפחות, גירושים וריבים. הרגשתי כשסיפרה לי סיפורים מחייה אמיתיים כאילו אני ממשיך את הרומן. מקרה נוסף היה כאשר נוכחתי בהצגה בתיאטרון הבימה ולאחר מכן יצאתי עם תחושה בדיוק כפי שטולסטוי מתאר בספר: "שימחה, עצב, ייאוש, עדנה, צהלת ניצחון הופיעו בלא הצדקה כלל כמו פרצי רגשות של מטורף. וכמו אצל מטורף כשם שהופיעו פתאום כך נעלמו פתאום. כל זמן הנגינה הרגיש לווין כאשר חירש שמביט על רוקדים. כשתמה היצירה היה מבולבל כולו ועייף מחמת הקשב שהדרך בכדי. מכל צד עלו מחיאות כפיים סוערות. כולם קמו והתחילו מתהלכים אנה ואנה ומשוחחים. מאחר שביקש להבהיר לעצמו את תחושותיו המסוכסכות בעזרת רשמיהם של אחרים, פנה לווין למצוא בקהל אנשים בקיאים ומיטיבי טעם..."
שתי הדוגמאות הללו נועדו כדי להבהיר את יכולתו של הסופר לגעת בכל ענייני החיים. כל אחד ימצא מקומות להזדהות. מצד שני הספר ארוך ודורש סבלנות והתמדה. אתפתה בכל זאת לדרג בחמישה כוכבים. לאמיצים בלבד.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
כרמליטה (לפני שבועיים)
ברוך הבא רז.
שים לב שכאשר אתה מעלה כמה ביקורות ברצף, רק האחרונה נשארת בדף הראשי. השאר עוברות לדף הביקורות הכללי, ומעט מאד אנשים נחשפים אליהם.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ