ביקורת ספרותית על השקט והשאל - כאוס מהלך #2 מאת פטריק נס
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 27 באוגוסט, 2017
ע"י Muhandes


כגודל הציפייה כך גודל האכזבה – זה מסכם את הספר הזה עבורי. לספר הראשון בטרילוגיה נתתי ארבעה כוכבים מתוך חמישה בעיקר משום שהייתי מופתע שספר YA (להלן בו"צ – בוגרים צעירים). יכול להיות גם ספר מדע בדיוני הגון. ציפיתי בספר הראשון לרמה הירודה הכללית של ספרי בו"צ וקיבלתי ספר טוב למדי. אבל זה גם העלה את הציפיות שלי מהספר השני.
למרבה הצער, זו הייתה אשליה. בספר השני של הטרילוגיה נס חוזר לכל הדברים שגורמים לז'אנר הבו"צ להיות כל כך ירוד (כהכללה, יש כמובן יוצאים מן הכלל). אם בספר הראשון המוטיבציה של הדמויות הייתה הישרדות, בספר זה המוטיבציה היא "מה הוא/היא יחשוב עלי". תתעוררו, העולם לא מסתובב סביבכם וסביב החבר/ה שלכם.
אם בספר הראשון חלק מהפעולות היו מוצדקות וחלקן פחות, כמובן לכולם מותר לטעות, בספר הזה קשה למצוא החלטות שהן מעבר לילדותיות. פעם אחר פעם הגיבורים נופלים על אותם טריקים זולים של המוחות "הגאוניים" שמסביבם. האם מחויב המציאות שגיבורים בגיל הבו"צ יהיו טיפשים? אחרי הפעם השלישית אפשר היה כבר לצפות שהדמויות יבינו שמאכילים אותם מידע מוטעה בתקווה שהם יתפסו ובכל זאת זה קורה שוב והן שוב מופתעות. זו רק דוגמה אחת להחלטות ולפעולות הלא בוגרות של הגיבורים. מה שהיה החריג בספר הראשון הופך להיות הכלל השני.
לצורך ההגינות צריך להגיד שעדיין הסביבה המד"בית מסקרנת ויש בספר קידום של כמה רעיונות מד"ב מהספר הראשון. אבל אלו מוצפים בעיסוק ב"יחסים" הלא בוגרים של הדמויות ובכמה הדמויות מרגישות רע עם עצמן.
אולי אני לא הוגן. אחרי הכול זה הז'אנר ולא הייתי צריך לצפות אחרת. עם זאת, אני לא יכול לסלוח למחבר על החמצת הזדמנות להראות שספר בו"צ יכול להיות טוב יותר. אפילו לא הזכרתי את הקליפ האנגר שבסוף שגם הוא אופייני כל כך לז'אנר שחי מטרילוגיות. אני מניח שאני עדיין אקרא את הספר השלישי כאשר אשיג אותו ועם הציפיות הנמוכות אולי אוכל ליהנות יותר. הספר הזה מקבל שני כוכבים מתוך חמישה.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ