ביקורת ספרותית על שלום לקנאים - שלוש מחשבות מאת עמוס עוז
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 31 במאי, 2017
ע"י אודי


מי שזקוק לעוד כמה הוכחות לכך שהשמאל בישראל איבד כל קשר למציאות ראוי שיקרא את המסה הזאת של עמוס עוז. בלי להיכנס לויכוח פוליטי עקר רק אומר שעוז שבוי בקונספציה של יאוש ואבדן דרך. אמירותיו כלליות וטרוויאליות, הנימה האפולוגטית כלפי המזרחים מביכה במקרה הטוב, והמסקנות שלו כל כך רחוקות מהמציאות שאני חושש לבקש ממנו להחליף דיסקט כי יש סיכוי לא מבוטל שהוא עוד משתמש בכאלה.
עוז, שיכולותיו הספרותיות הוכחו לא פעם, כושל בהציגו את התזה הפוליטית שלו פעם אחר פעם. זה קרה כאשר הוא העניק במתנה את ספרו "סיפור על אהבה וחושך" לרוצח ברגותי בתוספת הקדשה לבבית, זה קרא לפני שבועיים בראיון המבולבל שהוא נתן לדרור אידר בישראל היום, ועכשיו עם הספרון הזה שלא מציג פתרון ברור והוא לא יותר מרעיון מהוה של שתי מדינות לשתי עמים. מה עם ירושלים? מה עם זכות השיבה? מה יהיו הגבולות? הכרה הדדית? לא כלום.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה ו-5 חודשים)
מול האינפלציה המשתוללת כנראה הצעד החכם הוא להתחיל לחסוך במילים. הלכתי.
מיכאל (לפני שנה ו-7 חודשים)
מה הם ה"שמאלנים": הגדרה:"השקפה פוליטית המזוהה בצד הכלכלי עם שוויון ובצד המדיני עם פשרנות וזכויות אדם."
למה מתנגדים? להפרת זכויות אדם ואזרח.

מהי ההפרה:ממשל צבאי של חצי מאה על מיליוני אזרחים שרובם נולדו לחיות ללא זכות בחירה, לחיות בהגבלות חופש תנועה ועוד ועוד ולא כאן המקום להרחיב.

הטעות הייתה מיד לאחר הכיבוש - או שיחרור האדמות תלוי בפרשנות.

המנהיגות הנערצת שהיתה אחרי מלחמת ששת הימים לא ראתה או חששה לפעול על פי העקרונות של המדינה הדמוקרטית ולמעשה "אנו שולטים על מיליוני בני אדם שאינם רוצים להיות בשליטתנו.
מכאן הדמגוגגיה יום יומית כאילו כך היו הדברים ואין ברירה אחרת.
ואתה אודי בר יוסף ורבים כמותך חיים יום יום במצב שהוא לא נסבל מבחינה פוליטית ואזרחית.
מבלי להתלהם איני חושב שזה מצב בריא. זה רע להם ולא פחות רע לנו השולטים שמשלמים וגורמים לילדנו ולנכדנו להמצא במצב בילתי נסבל שעלול רק ללכת ולהחריף ככל שהשינויים הדמוגרפיים ימשיכו ויעשו את פעולתם. היו כשבע מאות אלף.

בשטחי יהודה ושומרון לכשכבשנו אני יודע שמספרם גדל מאד והוא מעל שני מיליון יותר מכפול ועשו חשבון מה יהיה הלאה. אני יודע שמדינת ישראל מוציאה סכומי כסף ומשאבים עצומים על השליטה הזו בבני אדם המכונים פלסטינאים החיים שם.
לא נראה לי שהמייסדים, אבות הציונות תכננו לשלוט על עם אחר בכפיה בניגוד לדעת העולם כולו.
כך זה המצב-כך לפחות ה"שמאלנים הבוגדים" רואים זאת. וישנם עדיין סופרים אופטימיים ואולי נאיביים שרואים את הדברים כך בוודאי שאינם בוגדים. בוודאי שהם דבקים ברעיונות שכתובים במפורש במגילת העצמאות שאינם אוהבים בלשון המעטה את אשר קורה כאן.
אולי יש להשמיד את המגילה ההיא ולהוציא ספרון כחול לבן חדש על מדינה אחרת שאינה דמוקרטית שדוגלת בשליטה על עמים אחרים, שמוקיעה כל מי שחושב אחרת. להתחיל מחדש ללא תחפושות לומר בגלוי את אשר בכוונתה לעשות ואת אשר עושה. "לחסל את כל ה"שמאלניים הבוגדים האלו" אחת ולתמיד נראה שהעיניין עלול אפילו לזכות בתמיכת רוב ואוי לנו. הבנתם אוהבי הביקורת נראה לי שיש מקום למחשבה שניה...
אודי (לפני שנה ו-7 חודשים)
חמדת (לפני שנה ו-7 חודשים)
אודי מור יוסף ,פפריקה: אתה פיספסת את עיקרון הספר , איך עוז כותב אני רוצה להבין את הצד השני הפאנטים היהודיים ובכלל בהגדרה עולמית הוא לא מנסה להעביר אותך לצד אחר או למקום אחר . הוא פשוט כותב את הספר בדיוק בשביל אנשים שדעותיהם כמוך וכמו של פפריקה שיקראו בראש פתוח ,אתם לא חייבים לתמוך בטיעוניו.
אני שמאלנית ואיני מתביישת לציין זאת ,יותר גרוע -אני שמאלנית סוציאל דמוקרטי !!,ומתוך נקודה זאת אענה לך : אריאל זhלבר הוא ימני וזכותו בכך שהוא שר ותמך בחייל אלאור אזריה ,איני מסכימה עימו אבל איני מגנה או מחרימה את זילבר ,עדיין יש במדינה הזאת אפשרות להבעת פלורליזם מחשבתי. ולידיעתך אני כן! ובמתכוון אני נחשפת וקוראת דעות של ימניים כמו של ישראל הראל בהארץ,כמובן שאיני מסכימה עימו ברוב דעותיו אבל זכותו להביע ולכתוב .הראל לא רצח.ועד כמה שאני זוכרת הוא גם לא תמך באופן גורף במעשי אזריה. "דחפתי "את משפחת דוואשה במידה לדוגמת השוואה שאתה כתבת על ספרו של עוז לברוגותי . ואם כבר מדברים מה עם שריפת הנער הערבי מוחמד אבו ח'דיר ? ראית את סרטון המשטרה שהוא מדגים איך וכיצד ולמה שרף ?! זה תקין ואנושי מבחינתך כאדם, כאב כבן אנוש?! מבחינתי זה מעשה של נאציזם!!כן, כן, של נאציזם.! ואפילו עם מדובר בארוע כואב כמו הריגת שלושת הנערים
החפים מפשע ,אבל לדברים כאלה יש את השב"כ והצבא ולא ח\לאיזה איש פנאטי ותמוה בנפש, ואיני מצדיקה רצח ופעולות טרור נגדנו באזרחים ובחיילים ולא קראת את זה זה ממני בשום טקסט כתגובה. ברוך גולדשטיין אינו שונה מאלאור אזריה ,יותר גרוע ,מדובר באדם ערכיו לא בפרחח ובכל זאת הלך ורצח במודע במקום דתי מוסלמי ,למה ??!! אל תלמדו אותי מה זה פלורליזם ויכולת הבנת האחר . אתה ופפריקה ואנשים שחושבים כמותך אתם האנשים נושאי צלב הדמגוגיה הקיצונית .ופפריקה נראה לי מתוך תגובותיך שאת מתיישבת באחת ההתנחלויות,אולי אני טועה ,אבל זה לא אישי -מרגיז ,מכעיס ומקומם אותי שהשקיעו גם המערך בזמנו ואחכ הליכוד הון עתק בבניית ההתנחלויות כשברור שיום אחד רבים מהם לא יתקיימו מתוך הסכמי שלום. ואני שואלת כדימונאית כבת הנגב העצום והרחב שיש לו מקום להרבה,הרבה "בעתיד הקרוב יהיו הרבה אלוני מורה" כדברי בגין ז"ל ,אבל מדוע לא בנגב ?מדוע לא אצלנו? ובמה שכבר קיים בערים הדרומיות לפתח את החינוך ,מקומות עבודה, אוניברסיטאות/מכללות ,תשתיות ועוד ועוד ,הרי אנחנו כדימונה לא נעלם מהמפה הדמוגרפית אלא עם תעלם מדינת ישראל. ומה כואב לי יותר שדור שני ושלישי בדימונה מצביעים90% ליכוד .הם יודעים שהם נדפקים כאזרחים שווי זכויות בכלל ומול ההתנחלויות בפרט ,אבל אין מה לעשות הם ממשיכים להצביע לליכוד שיורק להם בפרצוף כאזרחי פריפריה .אנחנו היום כעם כחברה כשלטון חיים כמעט כמו מדינות הבננות .אני כשמאלנית לא יוצאת נגדך שהנך מזהה את עצמך כימני ,אבל אני דורשת שהימניות שלך ושל פפריקה לא תהא פאנטית ואוטומטית. גם לכם יש מקום בחברה וגם לנו השמאלנים. וסתם אני מציעה שלא נתווכח פה כי לא אשכנע אותך ולהיפך .איש באמנותו יחיה ,אבל בלי שריפות בני אדם חיים. אנחנו עדיין לא הגענו כחברה להידמות לנאציזם. אבל אנחנו בדרך לשם אם לא נעצור חזק עם ברקסים אנושיים.
מיכאל (לפני שנה ו-7 חודשים)
זה הופך לציד מכשפות. הבעת דעה הופכת למסוכנת.
רץ (לפני שנה ו-7 חודשים)
בוקר טוב לקנאים - לפני שבוע ספרתי לדויד הזקן שעלה בספינת מעפלים לישראל, על כך שמירי רגב כועסת על מאיר שלו שבספריו הוא לא כותב על יוצאי תפוצות ספרד. איש אחד לא צעיר ששמע את השיחה, צעק לעברי למה אתה מתנשא, עוד מעט ונגמור על כל אנשי השמאל. הסיפור הזה הוא אמתי, כך אני מרגיש מדי פעם כשאני קורא ביקורות המגדירות בוודאות ונחרצות דעות אחרות.
מיכאל (לפני שנה ו-7 חודשים)
חברים יקרים שמאלנים הפך למילת גנאי. אני לא שמאלן על פי ההגדרה ולעולם לא הייתי מסגיר חייל צהל שהשתתף בפעולה ליגיטימית. אני השתתפתי לא מעט בפעילות צבאית ובני אף הם שערי לבן כנראה מסיבות תורשתיות אבל גם לא מעט משעות וימים של חרדה לבני. . רדו מההגדרות האלו. עמוס עוז מביע דעותיו עם חלקם אני יכול להסכים עם אחרות לא. אבל הוא סופר טוב מביע את עצמו היטב. אין סיבה שאחריו יהיה "שובל " של "השמאלנים האלו... הבוגדים". קראו או אל תקראו תסכימו או לא תסכימו או תסכימו חלקית לא צריך לטבול אותו בזפת ונוצות ולגרור אותו בחוצות העיר בשל דעותיו. או אולי לצלוב אותו.איני מסכים עם אלו שתומכים נותנים "לייקים" אני מניח שרובם מבלי לקרא את הספר.
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה ו-7 חודשים)
למה אודי מור יוסף צריך לישון בלילה עם שרפת משפחת דוואבשה? למיטב ידיעתי לא הוגש נגדו כתב אישום בפרשה הזאת.
אודי (לפני שנה ו-7 חודשים)
חמדת היקרה ספר בהקדשה לברגותי לא הורג אנשים. ברגותי הורג אנשים. על זה הוא יושב בכלא. חמישה מאסרי עולם. מה היה קורה לו אריאל זילבר היה שולח אלבום שלו לרוצחי דוואבשה בתוספת הקדשה לבבית. גם אז היית טוענת שזה בסך הכל אלבום? הצביעות שלך מביכה.
קראתי את ספרו של עוז במטרה להבין את דעתו ולבחון את דעותי שלי. האם היית עושה את אותו הדבר עם כותב ימני? לא נראה לי.
אין לי מושג מדוע דחפת את נושא רצח משפחת דוואבשה לעניין הזה. מתי הצדקתי רצח חפים מפשע? יש בשמאל נטייה מעוותת לדחוף את הפיגוע הזה ואת הפיגוע של הרוצח גולדשטיין בכל ויכוח. הוא משרת את משנתכם בצורה כל כך חזקה עד שניתן לחשוד שאתם מייחלים לעוד כמה כאלה.
מאחל לך להיות פלורליסטית יותר ופתוחה לשמוע דעות של אנשים אחרים.חשוב מזה מקווה שתלמדי להתרחק מדמגוגיה מעוותת שמרחיקה את השמאל מהשלטוןכבר שנים רבות.
חמדת (לפני שנה ו-7 חודשים)
אודי מור יוסףאני רק בתחילת הקריאה של הספר. אם קראת את המבוא הוא בין היתר כותב כי מטרת המאמרים הללו היא לבקש את הקשבת םשל אלה אשר דעותיהם שונות מדעתו . במילים פשוטות מי שבא לקרוא את הספר שינסה לקרוא אותו כשראשו נטול דעות כאלו ואחרות דהינו ראש פתוח , ואח"כ שיחליט מה שיחליט הקורא .כיוון ואני בתחילת הספר איני יכולה להגיב על טענותיך באשר לספר עצמו .אני כן יכולה רוצה ועומדת על כך שהשמאל בסופו של יום אולי יביא להסדר .אינשאללה שביבי תחת לחץ של טראפ יבוא להסדר. עד כה תמיד בהיסטוריה של המדינה מי שמסר שטחים היה הליכוד. העיוורון והטירוף שלכם מונע מהשכל הישר לעשות את הדברים הנכונים למדינה . ותאמר לי זה שעוז הביא לברגותי את ספרו האם זה מעשה שווה הקבלה לשרפת משפחת דרוואשה ע"י הנוער הגבעות שלהם שלא שונה מהתנהגותו לנוער ההיטרליסטי בזמנו ? לשרוף אנשים חיים ,ישנים במיטתם??איך אתה ישן עם זה בלילה כאשר אתה מנפנף מולי את הסיפור של ברגותי ?.ספר עוד לא הורג אנשים לפידים לתוך משפחה ישנה ערבית -כן. וזאת רק דוגמא אחד אבל אתכם זה לא מעניין. שונרא דשפורא השלום לא יבוא לא בדור שלנו ולא בדור של נכדינו יש לי הרגשה שבדרך שהמדינה הולכת היא תיעלם מעל בימת ההיסטוריה כמדינה של יהודים .לגבי הספר עצמו אגיב כשאסיים לקרוא אותו.
שונרא החתול (לפני שנה ו-7 חודשים)
תענוג.
יש לי שאלה רצינית שאולי תישמע לא רצינית אבל היא כן: בתור אנטי-שמאל, האם כתב ההגות הזה יותר יעצבן אותי או יותר ינחם אותי?
יש לי גם תהייה, מין תהייה רטורית שכזו. כשיפרוץ השלום, מה יהיה על השמאלנים? איך הם ימלאו את הריק התהומי שייפער בחייהם? האם נפילת מתח כזו לא תהיה מסוכנת להם?
מיכאל (לפני שנה ו-7 חודשים)
לא קראתי. קראתי מספריו. במדינה דמוקרטית מתוקנת ישנו פלורליזם וזכותם של בני אדם להביע דעתם. לא נראה לי ש"לאכול סופר בלי מלח" על שבדעותיו אינו קונפורמי עם הרוב מעורר גאווה במדינתנו שהכיון של הנאורות שלה בספק. הוא וחבריו הסופרים ואינטלקטואלים נוספים שחושבים אחרת איני בז להם ובוודאי לא לעמוס עוז שבחנויות ספרים רבות במדינות העולם ספריו במקום כבוד. מדאיגה אותי יותר הגישה ה"מוחצת" שבאה לידי ביטוי בכתבה ובתמיכה הנלהבת..... בקטילת דור סופרים, משוררים, כאלו שחשבו ומעזים לחשוב לא על פי דעת הרוב.לא צועדים בדיוק עם העדר.מי שמחפש סיבות לדאגה בדוק את יחסי החוץ של מדינת ישראל. מי שר החוץ? בדוק את מערכת המשפט ומינוי שופטים. ועוד ועוד ועוד שלא כאן המקום להרחיב.
MishaEla (לפני שנה ו-7 חודשים)
מעולה. תודה רבה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ