מחלוקות לשם שמיים קבוצה ציבורית
פה אתם מוזמנים לצעוק על ארן שהוא אומר שטויות ולהתלהב מהחתול המדהים בחלל שהוא בחר כתמונה של הקבוצה 3:

אז הרעיון פה הוא ליצור פלטפורמה נוחה יותר לויכוחים, כל אחד יוכל להעלות שאלה או מחלוקת שעלתה לו בראש, ואנחנו נדון בה ונסיק מסקנות מעניינות לגבי כל צד.
שימו לב, בקבוצה הזו לא יהיו ריבים וצעקות, המטרה הטהורה פה היא פשוט להעשיר זה את זה ולהגיע לתובנות לגבי דברים. יאפ, סופסוף מקום שלו שבו אתם יכולים להביע את דעותיכם ללא חשש, אבל אתם צריכים גם להכיר בעובדה שיכול להיות שאתם טועים(או לא מבינים את המצב בדיוק), כך שהשתתפותכם בדיונים מחייבת אתכם (ובמיוחד אותי) לבוא עם ראש פתוח לרעיונות חדשים.
אפשר לדבר פה על כל דבר ומחלוקת.
חוקים: אל תדרדרו לריבים (למרות שטיפה גיצים זה לא נורא, אבל את תיקחו אישי או שתנסו לפגוע), תמיד תשקלו מחדש את הדעה שלכם ואת הדעה המנוגדת, תהיו פתוחים, תשתמשו בטיעונים מבוססים ומספרים אמיתיים.
מי יודע, אולי כולנו נצא מכאן חכמים ונחמדים יותר.
נושאים לדוגמה: פוליטיקה, מלחמות, משמעות החיים, המצב בסימניה, שיטות לימוד, דת, מדע ובכללי כל מחלוקת שעולה לכם בראש.
הידעת: בשביל להזמין חברים לקבוצה - שלח להם קישור: .
חברי קבוצת מחלוקות לשם שמיים
הצג הכל מציג 10 מתוך 72 חברים
בן 100
העולם הבא (וטוב שכך)
בת 18
קיבוץ בהרים הקפואים
בן 18
אי שם
בן 21
הנהר שיוצא מעדן
בן 17
.
בת 18
ארץ לעולם לא
בת 19
המקום שממנו באים הרגשות
בת 18
מעמקי האוקיינוס
בת 16
איפשהו
קיר הדיונים
 |  הוסף דיון הצג הכל מציג 5 מתוך 32 דיונים שעל הקיר
אקו לפני שנה ו-11 חודשים
רובים בארצות הברית

זה יהיה מאוד כיף. עם רובים תמיד כיף.
אז אני מניח שאתם יודעים שיש המון רובים בארצות הברית. כאילו, המון. יש להם גם בערך פי 4 יותר מקרי מוות שקשורים ברובים ביחס לישראל, למרות שלנו יש קונפליקט אלים אקטיבי וחמוש בתוך המדינה. זה נושא שעולה בהמון מעגלים ויצר הרבה מאוד רעש.
כשאתם כותבים מה לדעתכם צריך לשנות או להשאיר שם, קחו בחשבון את הפקטורים הבאים: החלק בחוקה האמריקנית שמוודא שלאזרחים תהיה הזכות להיות מחומשים למקרה של ממשלה אלימה או משהו, שאנשים רבים מאוד מתים שם מרובים (ביחס למדינות אחרות, אבל ביחס, נגיד, לתאונות דרכים זה לא הרבה), שימוש אחראי בכלי נשק והיכולת להשיג כלי נשק בקלות וההשלכות שלה.
(נושאים לעתיד: black lives matter, מהגרים (בעיקר מוסלמים) לאירופה ואמריקה, ו... באזפיד)
לוליפופ לפני שנה ו-11 חודשים
אני חושבת שחייב להיות פיקוח וחוקים הרבה יותר מחמירים בעניין זה, מי שבעד רובים טוען שזכותו של כל אדם שתהיה לא אפשרות להגן על חייו, בעיקרון זה נכון בעיני אך אנשים משתמשים ברובים כדיי לתקוף ולא להגן ומשתמשים ברובים כדיי לאיים על אנשים, אני חושבת שבלי האופציה לכך שלכולם יהיו רובים היו הרבה פחות מכרים של ירי המוני ופחות אנשים היו מתים גם אם לחלק מהאנשים לא היה איך להגן אל אצמם.
The old gods לפני שנה ו-11 חודשים
אתה מדבר פי 4 יותר מקרי מוות באחוזים למשל אצלנו 5% ואצלם 20% או אצלנו 5000 איש ואצלם 20000 איש. איך אתה מתכוון?

ואמריקה אומרת guns dont kill people, people kill people.
אקו לפני שנה ו-11 חודשים
יבש מהרגיל. טוב נו, הגיע הזמן להיכנס.
מתוך 100,000 אנשים בישראל ימותו 2.09 מוות שקשור ברובים ובארה"ב ימותו 10.54
אז טעיתי, זה בעצם קצת מעל לפי חמש באחוזים. בקיצור הרבה יותר מאיתנו ובכללי מעל לכל המדינות הנאורות. מעליהם יש רק מדינות פשע אפריקניות או דרום אמריקניות לרוב. הונג קונג אגב הכי נמוכה עם 0.03 (מחיאות כפיים) והונדורס בטופ עם פאקינג 67
אני ממש שמח לראות אגב שישראל במצב טוב אפילו ביחס לאירופה
דבר ראשון צריך להגיע למסקנה שיש פה בעיה. כן, זה לא רוצח בכמויות כמו תאונות דרכים, אבל כשכל העולם הנאור יותר טוב ממך במשהו, כנראה יש לך מה לשנות.
זוכרים את הפיגוע במועדון פולס בארצות הברית? זה שמתו בו 49 אנשים? הבחור שעשה אותו היה ברשימת המעקב של ה FBI מחשד לטרור (טיפה יותר מסובך מזה אבל שיהיה) אבל ימים ספורים לפני הפיגוע בוא פשוט הלך לחנות נשק וקנה שני רובים, אחד מהם אוטומטי (לא ברור). אף אחד לא עצר את תחקר אותו, אף אחד לא הרים גבה.
אז תגידו לי "רובים לא הורגים אנשים, אנשים הורגים אנשים". בהצלחה עם להרוג 49 אנשים בידיים חשופות.
אי אפשר להתכחש לכך שרובים מקלים על הריגה, ושעדיף להרחיקם מידיים בעייתיות.
זו בעיה ואם האמריקנים רוצים שהיא תיעלם הם צריכים פתרון, אז אני אומר שכדאי להם לעשות מה שעושים בישראל. בישראל יש לנו גם לא מעט רובים, אבל הם רשומים, נעקבים וזה סיוט בירוקרטי של ממש להשיג אחד. צריך לעבור הכשרה, לירות רק במטווח ולהתאמן בו מדי זמן קצוב. צריך לשמור עליו הרחק ממגע אחרים, צריך לעבור בדיקות ועוד המון סיוטים. החזקת רובה צריכה להילקח ברצינות.
אבל אנחנו בקונפליקט פעיל, לאמריקנים זה לא נחוץ. כל מה שהם צריכים לעשות זה מעקב אחרי כל הרובים למנעת דליפות לידיים לא נכונות, החרמת רובים לא רשומים, מעבר קורס חובה עוד לפני שנותנים לך לגעת במחסנית ותהליך טיפה יותר ארוך עם בדיקות רקע בשביל להשיג רובה או אפילו רשיון רובה. פחות אנשים ירו לעצמם ברגליים, פחות קרימינלים ורדיקלים יוכלו לשים את הידיים שלהם על רובים, כמות הרובים הלא חוקיים תרד אבל בעלי רובים מיומנים ואמינים עדיין יוכלו להשתמש ברובים שלהם בלי כאב ראש מיותר מרגע שהם עברו את הכול, ואולי 10.54 ירד למספר קצת יותר הגיוני.
פַּפְּרִיקָה לפני שנה ו-11 חודשים
67 אחוזים? העיקר אומרים לי שלגור בשטחים זה מסוכן.
לגבי אמריקה, מעבר לדמוקרטיה מתגוננת יעשה איתם פלאים.
האיש היה במעקב הFBI יחד עם עוד מיליוני אנשים. אין להם משאבים לנטר פעולות של כל האנשים האלה, ועל פי החוק מותר להם לעצור אנשים רק אם היו מעורבים בפעילות פלילית. בישראל ובאירופה, גם הסתה היא עברה על החוק ומותר לעצור מסיתים או להעמיד אותם לדין. הם צריכים לנקות את השטח, דחוף.
אקו לפני שנה ו-11 חודשים
אם 67 אחוזים מהם היו מתים מרובים לא הייתה נשארת הרבה מדינה תוך כמה שבועות.
67 אנשים מתוך 100,000
שזה עדיין מטורף, רק לא רצח-עם-מטורף.
ויש להם יכולת לעשות משהו לגבי האנשים האלה לא משנה כמה מהם יש.
אפשר להעביר חוק שמכניס אנשים כאלה לרשימת סיכון שלאנשים שבה אסור או קשה להשיג רובים, לא כל כך קשה לבצע את זה ולא צריך לעבור ספיציפית על כל אחד.
אקו לפני שנתיים ו-1 חודשים
טראמפ (:<
ביני לפני שנתיים ו-1 חודשים
למה אמריקה.
פוונסי לפני שנתיים ו-1 חודשים
זה באמת וויקוח? פשוט קולנו נסקים שהוא מטורף לגמריי
SHIRA לפני שנתיים ו-1 חודשים
ביני סיכמה את זה מושלם
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-1 חודשים
או שהוא מטורף, או שהוא שחקן ממש טוב - ואני נוטה לאפשרות השניה
no fear לפני שנתיים ו-1 חודשים
אל תדברו איתי על זה אפילו, אני באמת לא יכולה יותר.
במשך כל יום רביעי לא עשיתי דבר מלבד לדבר על טראמפ עם משפחה וחברים, ובאמת שנמאס לי. אני לא יודעת, יש סיכוי שהוא לא יהיה עד כדי כך נורא, אבל אני לא יכולה שלא להרגיש כאילו האנושות אכזבה אותי מאוד עמוקות. זה כמו מה שהרגשתי לפני שנה כשביבי נבחר, רק הרבה הרבה יותר גרוע. כי טראמפ מפחיד אותי, ואני לא בטוחה מה הוא עומד לעשות, וזה עומד להשפיע לא רק על האמריקאים. ואני פשוט לא מבינה - אני קוראת ציטוטים מדויקים, דברים שהוא אשכרה אמר, ולא קולטת איך מישהו היה יכול להצביע לבנאדם כזה. מה קורה לנו? מה לא בסדר עם האנושות? אני הייתי נאיבית עד כדי כך? האם וויליאם גולדינג צדק אחרי הכל? יש בכלל תקווה שאי פעם האנושות תבחר בהחלטה הנכונה?
SHIRA לפני שנתיים ו-1 חודשים
אבל נופי, מה ההגדרה של "החלטה נכונה"?
כנראה שלמי שהצביע עבור טראמפ היו סיבות שבעיניו היו טובות, וככה שבעיניו הוא עשה את הדבר הנכון כשהוא הצביע לו.
ואז בעצם אין דבר כזה החלטה נכונה
(זו לא השעה שלי, מצטערת)
לוליפופ לפני שנתיים ו-1 חודשים
אני וחברי עוברים למאדים, מי מצטרף?
~ניצוץ בחושך~ לפני שנתיים ו-1 חודשים
מה ששירה אמרה~
לולי נראה לי שאוותר הפעם, מספיק כתום לי באמריקה, לא צריך עכשיו להאדים עוד יותר.
The old gods לפני שנתיים ו-1 חודשים
פפ זה גם מה שאני חושב כי עכשיו בראיונות הוא מדבר הרבה יותר יפה וגם כשהוא דיבר עם קלינטון אחרי שהוא ניצח הוא שיבח אותה ובראיונות אחרים הוא ממש נחמד ודברים כאלה
ככה שלי נראה שכל הטקטיקה של הקמפיין רק הייתה כזאת הוא לא באמת מתנהג ככה במציאות ו\או יתנהג ככה בתור נשיא

והנה זה https://www.youtube.com/watch?v=qjzpuYqB6Kw
This is Me לפני שנתיים
יש לי תיאוריה שטראמפ הוא בובה שאמורה לייצר רעש ומישהו מפעיל אותו מאחוריו. לא יודעת מה אתכם, זה נראה לי נורמלי.
אקו לפני שנתיים
אם אין לך גיבוי לתיאוריה אז שוויה הוא כקליפת השום.
בכל מקרה הרבה יותר סביר שקלינטון יותר מושחתת מטראמפ, יש לה קשרים מכאן ועד סין ועומד מאחוריה משרד שלם של פוליטיקאים ואילי הון. יש גם המון אנשים שאומרים שהיא רימתה את ברני סנדרס כדי להפוך למתחרה הדמוקרטית (בדקתי, זה *כנראה* נכון, הDNC מסתבר ביימו הכול כדי לגרום לקלינטון לנצח ויש לזה מספר הוכחות כולל אימיילים מודלפים ואנשי די אן סי שהודו בכך).
הסיכויים של טראמפ מההתחלה לנצח היו כל כך נמוכים שאני מטיל ספק בכך שאיזו ישות זדונית מושחתת תשתמש בו כבובה, אף אחד לא יכול היה לדעת שהוא ינצח כשהוא התחיל. אבל קלינטון, לעומת זאת, זכתה לתמיכתם של כל פוליטיקאי וסלב מכאן ועד פלוטו והתכוננה במשך שנים על גבי שנים לתפקיד הנשיאה, אז...
בכל מקרה, אני לא תומך ממש בטרמפ למרות שאני מאמין שיש סיכוי שהוא לא יהיה נוראי לחלוטין, לו רק ברני סנדרס עוד היה איתנו...
אגב יש קונספירציה ישנה שאומרת שטראמפ עובד בשביל קלינטון כי היו קשרים פעם בין השניים והיו ביניהם כמה התכתבויות במהלך הבחירות
אבל בסוף טראמפ ניצח
matrix לפני שנתיים
מצד אחד - כשאני חושב עליו משטרים אפלים מזמזמים לי במאחורה של הראש.
מצד שני - נראה שמבחינתו לפחות, הוא בא כדי לעבוד ולא רק בשביל התהילה

אבל בתכלס - אתה בחיים לא יודע מה עובר בראש של פוליטיקאי. קצת עצוב, קצת הכרחי
-^^- לפני שנתיים
כל הסיפור הזה משונה. אם באמת טראמפ עשה הצגה שהוא כזה ולמעשה הוא לא רע כמו שהוא הציג את עצמו...בשביל מה? מה הייתה המטרה שלו בלשחק את הרשע? הוא לא פחד שזה יהיה לרעתו? כי יראו שהוא כל כך חשוך דעות עד שיצביעו לצד הנגדי רק שהוא לא יבחר? [מה שבפועל בהחלט לא קרה]
The old gods לפני שנתיים
זה כי גם אם הוא מפסיד בבחירות אז הוא לא היה מפסיד כלום לעומת זאת בניצחון הוא מרוויח הכל. זה טקטיקה טובה ואם הוא לא היה מנצח בבחירות הוא לא היה מפסיד מזה כלום אולי רק צובר עוד תהילה ושונאים
הנה סרטון שמסביר על הטכניקה של טראמפ בבחירות
https://www.youtube.com/watch?v=n6PcQ1Be5ak&list=PLHLoLiL1nL8G7_JGVKGefUxllIZnP39vU&index=29
-^^- לפני שנתיים
אבל איך מליוני אנשים הגיעו למצב של בחירה בו? בין אם זו הצגה ובין אם לא.
-^^- לפני שנתיים
הרי אמריקה אופיינה זה שמונה שנים בהיותה אומה מפותחת ומתקדמת עצם זה שבחרה קודם כל פעם ראשונה בחייה נשיא שחור כשהייתה ידועה כמדינה גזענית וחשוכת דעות בשנות ה-60 ופתאום מרגיש לי מצד אחד שהיא חוזרת כמה צעדים אחורה.


אקו לפני שנתיים
אנשים שם מתעבים את קלינטון כי היא צבועה, שיקרה הרבה, רימתה הרבה, לא עומדת לעשות שום שינוי, כנראה מכרה את עצמה לכל קואופורטיב בשוק, בעד מלחמה מיותרת (למען נפט), קשרה קשר עם הדי אן סי כדי לדפוק את ברני סנדרס שכולם כל כך אהבו יותר ממנה, ובכללי יש לה שם של מושחתת יותר מראש ממשלת סוואזילאנד.
זה למה כשהגיע הזמן להצביע רבים עברו לצד טראמפ ורבים עוד יותר העדיפו פשוט לא להצביע.
ובאשר לכיצד טראמפ הגיע לשם מלכתחילה?
אםםם.. טוב...
אין לי פאקינג שמץ, זה נשגב מבינתי.
ננסה מטאפורה.
פעם כשעוד היה לי zoo tycoon הייתי מכין גני חיות מאוד מצליחים, אבל אז לא היה עוד מה לעשות ונהייתי משועמם, אז נעלתי את הדלת עם כמות מקסימלית של תיירים בפנים, פיטרתי את כל השומרים, ואז שחררתי המון נמרים וצפיתי באימפריה שלי בוערת.
עכשיו אני מניח שהאמריקנים לא רוצים לצפות באימפריה שלהם בוערת אבל כנראה נמאס להם מפוליטיקה ומבולשיט אז הם עפו על טראמפ
no fear לפני שנתיים
ארן, אתה עשית בילדות שלך שימוש מקסימלי ויעיל. וגם גרמת לי לצחוק כל כך חזק XD
אקו לפני שנתיים ו-2 חודשים
צמחונות.


LET THE SHOW BEGIN
The old gods לפני שנתיים ו-2 חודשים
נראה לי בסדר.
אני צמחוני רק כי אני לא אוהב את הטעם של בשר אבל יש עוד הרבה סיבות שונות מואוד. חבר שלי לא אוכל בשר כי יש לו 3 כלבים וכל פעם שהו מסתכל על בשר הוא רואה אותם (זה מה שהו אמר לי) ומישהי אחרת שאני מכיר לא אוכלת בשר כדי לא לפגוע בחיות שזה מרגיש לי די מצפוני כי זה לא משנה אם אתה אוכל או לא החיה עדיין כבר מתה.
ומה שנראה לי- אדם צמחוני אחד לא משנה כלום גם קבוצה קטנה רק קבוצות עצומות כאלה שבאמת יוכלו להשפיע באמת ישנו כי זה שלמשל רק הוא לא אוכל בשר לא משנה כי כל שאר האנשים כן אוכלים אז לא יתחשבו בו (הוא מיעוט) אבל סתם למשל אם עכשיו חצי מאוכלוסייה של כדו"א מתחילה להיות צמחונים זה באמת ישנה כי יורידו את כמות החיות שנשחטות לאכילה.
ככה אני חושב, ואני גם חושב שהדרך חשיבה שלי (הרבה שורש ח.ש.ב) היא לא פופולרית אני חושב כי רוב הצמחונים לא חושבים על התמונה הגדולה של הצמחונות העולמית אלא רק על עצמם והסביבה ולא כמו שאמרתי מוקדם יותר.
אני שוב אומר זה רק מה שאני חושב ואני אומר רוב אז אל תכלילו או תיקחו אישית
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-2 חודשים
אני צמחונית מכיתה ג' :)
אבל ממש לא מאידיאל, זה פשוט דוחה אותי לאכול גופות
ובכללי, שונאת צמחונים/טבעונים שמשווים בין רצח של אנשים לרצח של חיות
אין לי בעיה עם אנשים שאוכלים חיות ואני לא רואה ערך מוסף בלהיות צמחוני (חוץ מהעובדה שיש לנו טעם טוב יותר באוכל כמובן)
אקו לפני שנתיים ו-2 חודשים
אותי קצת קשה להגעיל. אתם יכולים לתת לי סטייק ולהראות לי סרטון שבו רואים את הפרה שממנה עשו את הסטייק נשחתת בצורה לא הומאנית במיוחד, ולמרות שאני אדע שזה רע באופן כלשהו, זה פשוט לא יגעיל אותי.
אבל פעם אחת באיזה אתר אחר שאני נמצא בו כל האתר התחיל לרדת על צמחונים וטבעונים פתאום, וכמעט הצטרפתי לגל, אבל העניין הוא שבמשך שנים הייתי עסוק בלחשוב על מה זה נכון ומה זה לא נכון, על איך לבחור בצדדים של ויכוח ואיך להטיל ספק ולשקול טענות, מה הן טענות ריקות מתוכן ובמה יש אמת, כי שמתי לי למטרה להיות כמה צודק שאפשר. לא לחשוב שאני צודק, להיות כזה (לא שאני טוען שאני צודק חס וחסה, אני פשוט משתדל להיות כזה), וכדי להיות כזה אסור לי אף פעם להתקבע בדעות שלי, אני חייב תמיד להטיל בהן ספק ולשקול אותן מחדש, להשתמש בהיגיון ולנתח דעות חדשות ורעיונות חדשים.
ולכן הרחקתי את עצמי מהטחת העלבונות הזו והסתכלתי מלמעלה, וכשבאתי לשקול את היתרונות והחסרונות של אכילת בשר לעומת צמחונות וטבעונות, ללא פקטור הגועל, פשוט ראיתי, שאין-שום-פאקינג-טיעונים-טובים-לצד-אוכלי-הבשר.
הם יכולים לרדת כמה שהם רוצים על זה ש"צמחונים מתגעגעים לבשר" וש"צמחונים כל הזמן חייבים לומר לכולם שהם צמחונים" וש"חסר להם המוגלובין" וש"הם חלשים" וש"הם מעצבנים" (רק האנשים של האתר הזה, כן? הם פשוט היו ממש מגעילים), אבל בסופו של יום חוץ מטיעון ה"בשר זה טעים" אין שום תועלת לאכילת בשר. זתומרת, יש חלבונים, אבל עם דיאטה די פשוטה אפשר לחיות בריא פי כמה מאוכל בשר ממוצא בלי לגעת בדבר שבא מחיה.
אבל לצד הצמחונים יש המוווון טיעונים טובים
זה בריא יותר (אם מקפידים על דיאטה), זה מזהם פחות, זה דורש פחות מרחב גידול, וזה יותר הומאני (אפשר להטיל ספק במשמעות ההומאניות, אבל שאר הטיעונים עדיין עומדים איתן)
אבל
אני עדיין אוכל בשר.
המשפחה שלי אוכלת בשר חוץ מאימא שלי, אני מניח שבגלל שזה לא מגעיל אותי אף פעם לא היה לי כוח לקחת יוזמה ולארגן דיאטה חדשה לעצמי, אני אדם חלש עם יוזמות ושינויים, אז אמרתי לעצמי שיום אחד כשיהיה לי סדר בחיים אפסיק עם הבשר ובינתיים אני לא חושב על זה כמעט וממשיך לאכול בשר. אני "ממעיט" באכילת בשר אבל בתכל'ס זה כלום.
מה שכן, אני לא שם על גועל וחצי חצי עם הומאניות אז אין לי בעיה עם לאכול דגים (שלא נכחדים כמו טונה כחולה), דבש ומוצרים שבאו מחיות שלא גדלו בתנאים נוראיים שגם מזהמים דונמים על דונמים
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-2 חודשים
לא רואה סיבה לא לאכול בשר, באמת.
אני נגד התעללות בבעלי חיים, אבל יש גם דרכים הומאניות לשחיטה.
ומעבר לזה, שרשרת המזון בנויה ככה שכולם אוכלים ונאכלים. אם האנושות כולה תפסיק לאכול בשר, פרות, כבשים וחזירים יתרבו בקצב מטורף, ויחסלו בזמן קצר את המזון הטבעי שלהם (רעיית יתר - מכירים?). אפשר יהיה להגיד שלום לדשא, ועצים צעירים ימותו עוד לפני שיספיקו לגדול. בטווח הרחוק זה גם לא יועיל במיוחד לחיות.

ואין לי שום בעיה עם צמחונים. אני מניחה שיש כאלה שמטיפים וקוראים לך רוצח, אבל אלה שאני מכירה לא דוחפים לי את האף לצלחת. ואני מעריכה אותם, כי הם חושבים על מה שהם עושים, ולחשוב זה תמיד טוב. באופן כללי, הם אוכלים הרבה יותר בריא ממני.
SHIRA לפני שנתיים ו-2 חודשים
אני צמחונית כבר המון זמן, בעיקרון לא היה לי כל כך קשה להתחיל כי אף פעם לא אהבתי בשר במיוחד וגם משפחה שלנו לא אוכלם הרבה בשר, ואני לא מסוגלת לשאת את המחשבה שאני אוכלת משהו שהיה פעם חי, בררר.
בעיקרון זה באמת חלק משרשרת המזון לאכול ולהיאכל ככה שאין לי בעיה עם אנשים שאוכלים בשר, יש לי בעיה עם תעשיית הבשר, שהיא לא רק מאוד בזבזנית, גם גורמים לחיות סבל מתמשך לפני ששוחטים אותם.
פפריקה, האנושות ככל הנראה לא תפסיק לאכול בשר לעולם, אבל נניח שכן, יש לא מעט חיות טרף שיעשו את העבודה במקומינו.
מקווה שלא הטפתי כאן בטעות לאף אחד בלי לשים לב כי זו ממש לא הייתה הכוונה שלי ><
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-2 חודשים
(לא מאוד הגיוני, שירה. אם אוכלי הבשר מספר אחת - אנחנו - נפסיק, כל הטורפים בעולם לא יצליחו להחזיר את שרשרת המזון לאיזון.
אגב, כבר עכשיו יש רעיית יתר, וזה כשבקר לאכילה מקבל גם אוכל תעשייתי. אם נפסיק לאכול בשר נפסיק מן הסתם גם להאכיל את הבהמות.)
SHIRA לפני שנתיים ו-2 חודשים
אולי בהתחלה יהיה חוסר איזון, אבל תאמיני לי שככל הנראה דברים יתאזנו בסוף, זה כוחו של הטבע ^^
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-2 חודשים
...או שזה יוביל להיכחדות של המון מינים, ואולי גם שלנו ושל העולם כמו שאנחנו מכירים אותו. כי גם זאת דרכו של הטבע... דברים משתנים.
SHIRA לפני שנתיים ו-2 חודשים
אני בהחלט לא שוללת אפשרות כזאת...
You know who לפני שנתיים ו-2 חודשים
אני צמחונית כבר 12 שנה. בהתחלה כי בשר לא היה לי טעים, ובשנים האחרונות גם בגלל עקרונות. לפני 3 שנים נהייתי גם טבעונית, ולמרות שאני חושבת שזה מוגזם ואפילו לא הכרחי, אם ישאלו אותי, אדבר לטובת צמחונות. לא אטיף, אדבר.
מצד שני, מעולם לא חשבתי על מה שפפר אמרה בקשר לשרשרת המזון. אני צריכה לחשוב על זה קצת
אקו לפני שנתיים ו-2 חודשים
שרשרת המזון לא פועלת ככה, בכלל לא פועלת ככה.
אם באורך פלא מחר כל אנשי העולם הופכים לטבעונים, מה שלא יקרה ב-כ-ל-ל, אני מניח שהמון פרות ותרנגולות ישתחררו לטבע.
אבל הנה הקטע, פרות ותרנגולות הן לא מותאמות לטבע, הרבינו אותן כדי שיתאימו לצרכים שלנו מה שאומר שקשה להן מאוד להסתדר בעצמן, חלק גדול מהן ימות עוד לפני שהטורפים יגיעו אליהן, אז כן, אוכלוסיית הטורפים תעלה (ולא הפרות), אבל לא בהרבה כי הפרות ייכחדו לגמרי תוך הנד עפעף. אז כן, יהיה חוסר איזון קצר של טורפים נטרפים אבל זה יתאזן די מהר, וזה לא גרוע כמו כמות הזיהום והשטח שגידול בשר לוקח.
הנה עובדה מעניינת: פרות אוכלות צמחים- תירס, דגנים ועשב (האחרון לא כל כך בתעשייה המונית). פרות לא יכולות ליצור את הבשר שלהן מאפס, הן צריכות מרכיבים שונים, והן לא מעבדות לגמרי כל רכיב תזונתי, מה שאומר שעל כל קילו בשר יש כמה קילו של תבואה ומים שנצרכו (המספרים נעים מ3 ל20 אבל אני לא בוטח בשיט אז רק נגיד שצריך *יותר* מקילו תבואה בשביל קילו בשר), אז בנוסף לשטח והזיהום שתעשיית הבשר לוקחת, היא לוקחת עוד על השטח של הגידולים שגודלו עבורה ויכלו להיאכל גם על ידי בני אדם. בקיצור הרבה יותר שטח וזיהום נדרשים בשביל ליצור קילו בשר מאשר נגיד קילו תירס.
אם האנושות כן תפסיק עם הבשר, זה ייקח לפחות 40 שנה (גם זה מגוכח) ולאורך הזמן הזה תעשיית הבשר פשוט תרבה פחות ופחות פרות, אף פרות לא ישוחררו לטבע, וההשפעה היחידה על המערכת האקולוגית היא שנשתמש בפחות שטח וזיהום בשביל האוכל שלנו משהיינו עם בשר, מה שישפר את המצב של האקולוגיה.
אה, אני גם ממש לא מתעניין בשחיטה הומאנית, אבל זה שאפשר לשחוט הומאנית ממש, ממש, לא אומר שתעשיית הבשר עושה את זה. פשוט תבדקו מחקרים (אני לא בדקתי אז מי יודע, אבל אני הייתי מהמר על שנקל שרוב תעשיית הבשר לא שמה קצוץ על לשחוט הומאנית). ואם אנחנו כבר על רכבת ההומאניות, גם גידול הבשר ההמוני לא הכי הומאני שיש. רק אומר.
אקו לפני שנתיים ו-3 חודשים
מגדרים!
טה טה טהההההה
יש 63 מהם עכשיו
או לפחות לפי מה שהצלחתי לחלץ מהאינטרנט, אבל כבר שמעתי שיש בסביבות 120 איפהשהו.
מרגישים מאויימים?!
כל כך הרבה מגדרים חדשים עד שאפילו ארן בעל התבונה הנצחית מתבלבל באשר איך לגשת לזה- אנשים שנראים כמו בנים שרוצים שתקראו להם בשמות תואר נשיים, וההפך, וההפך של ההפך, ואלו שהמציאו מערכת מילים חדשה בשביל המגדר שלהם עם הטיות שונות, כאלה שהמגדר שלהם משתנה לפי עונות השנה וכאלה שכל יום במגדר חדש ורוצים שתתייחסו אליהם בהתאם.
האם זה מוצדק והגיוני? מה בכלל קורה כאן? מה זה מגדר? איך אמורים ליצור מגדר חדש? מה הגבול של יצירת מגדרים? מי עוד מזדהה פה כראש חתול סגול מעופף?
DARK-MANDOR לפני שנתיים ו-3 חודשים
חחחחח,שמעתי על אנשים שמגדירים ורוצים שיגדירו אותם כ-"אחר"-לא זכר ולא נקבהXD
מוצדק?
אם הם כל כך מתעקשים אז אני מניח שכן.
הגיוני?
נופ.

בכל מקרה אי אפשר לשנות את מי שאת/ה,הם אולי מגדירים אותם ככאלו ואחרים,אבל הם לא באמת°~°
no fear לפני שנתיים ו-3 חודשים
אני מכירה רק גבר, אישה, גם וגם, לא זה ולא זה, לפעמים זה ולפעמים זה לפי מצב הרוח. אלו חמישה. אין לי שמץ מה 58 האחרים - או 115 האחרים - עשויים להיות. האם האינטרנט הסביר את זה?
~ניצוץ בחושך~ לפני שנתיים ו-3 חודשים
מה שנוף אמרה .----.
אקו לפני שנתיים ו-3 חודשים
אני אקח את גישת הביניים אבל מכיוון שלא היה אף אחד לגמרי בעדם אני מניח שזה לא ממש ביניים?
בכל מקרה, האנשים האלה קיימים ואני יכול להבטיח שלפחות כמה מהם לג'יט. יש כמה אנשים שלא מרגישים שום שייכות מינית כלשהיא ויש כאלה שמרגישים שהם המגדר האחר וכו,
אבל למרות שאני תמיד משתדל ללכת לקראת אנשים עם רעיונות ודרניים שלא פוגעים באנשים אחרים, אני מאוד התקשיתי לא לפקפק כשקראתי על כמה מהמינים (אהיה איתכם לגמרי כנה, חלקם מטורפים לחלוטין וחלקם הם פשוט מגדר אחר עם שינויים מזעריים). אבל, שוב, אני לא יודע מספיק בנושא ולא הקדשתי לזה מספיק מחשבה ובנוסף הזדהות כמגדר זה או אחר לא פוגעת באף אחד.
אבל
צריך לשנות משהו. אני לא מוכן לחיות עם רשימה של מאות מגדרים שמתעדכנת כל יום ולהיאלץ ללמוד בעברית ובאנגלית וכל שפה שהיא הטיות חדשות רק כדי לא להעליב אף אחד. המיון המגדרי הזה מתבצע באופן לא מקצועי ולכן הוא מבולגן ומטומטם. אני מציע שינוי, במקום לקרוא לכל וריאציה טיפה שונה של מגדר בשם שונה אפשר לחלק לקטגוריות; יש לפחות שלושה שמות שונים לאנשים שלא מזדהים כשום מין, אפשר לדחוף לפחות עשרים מגדרים בתוך ה"ג'נדרפלוויד" כי ברצינות, בן אדם שכל יום מרגיש כמו מין שונה ובנאדם שמרגיש כל עונה כמין שונה לא שונים ממש וטרנסג'נדרים יכולים להיכנס לקטגורית "בנים" וההפך לבנות. טרנס זה לא מגדר משל עצמו, אם אתה מזדהה כבן, בראוו, ברוך הבא למועדון. למי איכפת מה היית קודם.
אבל בעיקר צריך לקטלג את זה באופן מדעי ולחקור את הנושא באופן מדעי ולהגיע עם שיטה מסודרת ותוך כדי כך להבין יותר לעומק מה זה בעצם מגדר כי אני אידיוט שמדבר על דברים שהוא לא חשב עליהם מספיק ומדע הוא התרופה לכל דבר אידיוטי.

או

שפשוט נמחק מינים מהמפה, מעכשיו יש רק "זה", אין "הוא" או "היא", חרא על הזבל הזה. מהיום בנים, בנות, אג'נדרים וכל דבר שחי נכנס לקטגוריית ה"זה" וזהו, אף אחד לא יכול להתלונן ובנוסף חסכנו לתלמידי יסודי כאב ראש. כמובן שזה חייב להיעשות בעזרת האקדמיה ללשון כדי למנוע עוד סיבוכים מפגרים בשפה אבל פאק איט, לי אין שום בעיה להזדהות כ"זה" ליתר חיי, זה חוסך כל כך הרבה כאב ראש של למידת שפה וניסיון להתאים ערכים מודרניים מסובכים ומבולבלים למסגרת שפה מפגרת עם מיליון חוקים משוגעים שלא מתאימה לזה.
ואז במקום לומר "רואה את הבחור בפינה שם?" אני יכול לומר "רואה את הזה המצ'ואיסטי שם בפינה?" וגם אם הבחור מזדהה כבחורה, יש לה פאקינג זקן ושרירים, זה מאצ'ואיסטי, אין שום דרך להתלונן על זה. ובבום אחד אין יותר מגדרים, אין הגדרות מסובכות ושטויות, יש רק "זה". יש זהים שיותר פמיניניים ויש זהים יותר מסקיוניליים ויש זהים איפהשהוא באמצע ואף אחד לא אמור לשים זין.
אז אם העניין יתפוס, אין לי בעיה להזדהות כ"זה", וזה יהיה הסוף.
אקו לפני שנתיים ו-3 חודשים
מהיום אני ארן "הזה" ואני דורש שתקראו לי בהטיות של "זה"
דוגמה:
"היי ארן! נחמד מאוד לראות אותזה היום! מה אתזה עושה כאן?"
"אני גזר (כי גר זו הטיה זכרית) כאן. זה האינטרנט. זה הבית שלי.INTRNT IZ MI LYFE NAW"
no fear לפני שנתיים ו-3 חודשים
לי אישית תהיה בעיה להזדהות כ"זה", פשוט כי אני כבר כל כך רגילה להזדהות כ"היא". אבל אולי אחרי כמה זמן אצליח להתרגל לזה. בכל מקרה, אני מסכימה איתך. זו אחת הבעיות שיש כשמנסים להיות בסדר עם כולם ולא להעליב אף אחד ולהיות נאורים ופתוחים ומקבלים. לפעמים זה בלתי אפשרי, כי יש כל כך הרבה אג'נדות סותרות.
אגב, אהבתי את השם החדש. מאוד רלוונטי.
DARK-MANDOR לפני שנתיים ו-3 חודשים
וואו ארן הלכת עם הזה עד הסוףD:
וזה בהחלט סתם מבלבל עם כל המינים וזה
לוליפופ לפני שנתיים ו-3 חודשים
אני בעד שכל אחד יזדהה לפי מה שהוא מרגיש שנכון ונוח לו.
אקו לפני שנתיים ו-2 חודשים
נאא חזרתי בי עם השם, לא אתן להטיה שלי להגדיר את מי שאני, אני אינדיבידואלזה עם אישיות משלזו ואני מעדיפזה שיזהו אותי לפי אישיותי ולא הטייתי.
יחי אינדיבידואלזיות
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אםםם, היי
יש משהו שמתריד אותי קבר תקופה ואני אסמך לישמוע את דעתכן/ם
אז סמתי לב שברוב הדברים שבהם חילונים ודתיים נימצאים ביחד, בדרך כלל יוצה שמתאימים את זה לדתיים (על חשבון החילונים)
כאילו שלא תבינו לא נחון, אין לי באיה עם לבתר, ואני לא אומרת שהדת לא חשובה, מה שדי מציק לי זה שהביתור הוא חד צדידי (כמעת תמיד)
אז מה דעתכן/ם אל זה?
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
אני חושבת שהרבה פעמים פשוט לא שמים לב לוויתור של הדתיים. בתור אחת שגרה במושב מעורב, שמים לב לזה הרבה שכל צד מוותר לפעמים.
אני מניחה שאם הייתי גרה ביישוב שהוא רק של דתיים, לא הייתי שמה לב לוויתור של החילונים בכלל. אולי המצב אותו דבר רק הפוך.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש
לדתיים יש משהו שהם מאמינים בו ומייחד אותם כקבוצה, והמשהו הזה למשל לפעמים מונע מהם דברים כמו לאכול חתולים, אוקיי? אז אם יש מסיבה, ומוזמנים אליה דתיים, הגיוני שלא יביאו חתולים כדי להתחשב בהם. ויתור, במילים שלך. אבל לעומת זאת, לחילונים אין משהו שמייחד אותם, לא יודעת, הם פשוט לא-דתיים... כשאת אומרת "על חשבון החילונים" למה את מתכוונת?
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
באיקרון חילונים, או לפחות אלו האתייסתים מאמינים שאנחנו שאין שום ישות תבונית שמחליתה עליינו, ואנחנו חופשאיים ליקבוע את דרך ומסלול חיינו כירצוניינו, זה לא מספיק מיחד אנשים קקבוצה?
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
לא
כי רוב החילונים מאמינים באלוהים
או לפחות ככה משתמע מסקרים
~ניצוץ בחושך~ לפני שנתיים ו-4 חודשים
הממ, אני לא יודעת מה איתך ריץ', אבל אני לא אוכלת חתולים..
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
זאת הדוגמא שהמוח שלי חשב עליה, תאשימי אותוXD
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
רק תאילנדים אוכלים חתולים.
והיוש, גם אם זה מייחג אתכם בתור קבוצה וגם אם לא, אין לכם שום דבר שכולכם צריכים לשמור עליו/ מחויבים אליו. לנו יש - מצוות ותורה, ובגללן אנחנו קבוצה שכולנו מחויבים לאותם חוקים - אם זה לאכול כשר, לשמור על צניעות או ליטול ידיים. ולכן יש מקומות שהחילוניים כביכול "מוותרים" לנו, כי אנחנו מחויבים לאיזה משהו שהם לא מחויבים אליו..
אקו לפני שנתיים ו-4 חודשים
יש לא מעט ויתורים שדתיים יכולים לעשות לחילוניים, בעיקר חרדים. כמו נגיד שאשכרה יחול עליהם גיוס חובה, שילמדו מתמטיקה ודברים חשובים בכל בתי הספר, להפסיק את המונופול על חתונות, כשרות, קבורה, לתת לילדים שלהם להחליט בעצמם לגבי ברית מילה וסופסוף לגמור את החובה החברתית המחרידה הזו, ושהחלק שלא עובד ישתלב בשוק העבודה (שוב, אני מדבר רק על חלק מהחרדים, לא על כולם, אני סבבה לגמרי עם כל מי שתורם לחברה ולא מנסה להניח עליי תפילין באוטובוס בניגוד לרצוני(זה קרה)).
הבעייה היא שמפלגת ש"ס היא מפלגת לשון מאזניים, מה שאומר...
שהם מחזיקים את ביבי בביצים.
ברגע שהוא יעשה משהו נגד דתיים הם יכולים פשוט לעזוב, וכל הממשלה המרשימה של ה61 מנדטים שלנו תתפרק לגמרי.
גם ביומיום יש לא מעט ויתורים אפשריים, כמו ללכת לא בשבת למקומות שפתוחים בשבת, זה לא כזה קשה ואני די בטוח שזה לא חטא, למכור דירות לערבים למרות שרבני הערים מתנגדים לזה, ולא לקרוא לי אידיוט כופר ולומר שיום אחד אחזור בתשובה ואראה את האמת האמיתית כשמגלים שאני אגנוסט (גם קרה).
snow fox לפני שנתיים ו-4 חודשים
66 מנדטים*
אני אניח שריץ' התכוונה לחזיר או משהו כזה ולא חתולים XD
כולנו מוותרים על משהו. ככה זה בארץ הזו. הדבר העיקרי שמפריע לי זה שהדת משפיעה על דברים במדינה כמו שאין תחבורה ציבורית בשבת או טלוויזיה ורדיו בחגים דתיים יותר כמו ט' באב, שרוב החילונים לא מבצעים.
ויש ויתורים שהם יותר מדינתיים והם תקפים רק לחרדים כמו שהם מקבלים קצבאות על כספי המיסים שלנו, לא מתגייסים צבא ועוד כמה דברים, שהם יותר מעצבנים אותי (והתחבורה בשבת. זה גם מעצבן אותי. אבל לפחות אין פקקים D:)
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
ארן, ברור שיש ויתורים שדתיים יכולים לעשות לחילונים. פשוט בלי קשר לדת. ואז זה לא ש"דתי" מוותר ל"חילוני" זה סתם בנאדם שמוותר לבנאדם אחר.

גיוס חובה לא קשור לדת, עובדה שיש דתיים שמתגייסים. גיוס חובה קשור לחברה החרדית והאמונות שלה.
שילמדו מתמטיקה? איך ז ה ויתור?
מונופול על כשרות? א ת ה רוצה להיות אחראי על הכשרות במדינה? זה מגוחך אוקיי? רק את מי ששומר כשרות הכשרות מעניינת, בחייך.
ברית מילה זאת אולי "חובה חברתית" כמו שאמרת אבל אף אחד לא יכריח אותך לעשות ברית מילה לילד שלך. אז מה אתה רוצה בעצם? למנוע ממי שמאמין שצריך לעשות, לעשות? זה לא עניינך.

חלק מהדתיים מעדיפים לא לפרנס מקומות שפתוחים בשבת. אבל אני לא רואה איך זה ויתור... שמירת שבת זה חלק משמעותי מהאמונה שלהם. הם לא חושבים שיש אפשרות לפשרות בעניינים מסוימים.

לקרוא לך אידיוט וכופר זה באמת לא בסדר ואני מבטיחה לך שזה לא כתוב בתנ"ך. בכל חברה יש אנשים שלא בסדר.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
עם זה חלק חשוב מעוד באמונה שלהם (ואני מבינה את זה לגמריי), אז מה באמת הבאיה לא ללחת למקום כל שהוא בשבת, אבל שהוא אדיין היה פתוח בשבת? למה חייבים להחריח את כולם לקים מיצבה שהם לא רוצים בה?
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
קודם כל, בואו לא נדבר על החרדים. אנחנו לא הם, ואנחנו לא יכולים לענות במקומם.
דבר שני, היוש, מה שריצ' אמרה. אז אנחנו לא הולכים למקומות שפתוחים גם בשבת כי זה נוגד את האמונה שלנו. מישהו הכריח אתכם לנהוג כמונו?
וארן, חצי מהדברים שאמרת לא כל כך רלוונטיים..
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש.
כשהקומה המדינה, אז, ב1948, החליטו על כל מיני עקרונות שיהיו חד משמעיים ובלתי ניתנים לשינוי במדינה. אלה היו חוקים שהגדירו את המדינה וייחדו אותה - כלומר, הבדילו אותה משאר המדינות.
קודם כל, זה לגיטימי לגמרי. כמו שאת רוצה להיות ייחודית ולא כמו כל השאר, ככה זה גם במדינות.
דבר נוסף, במגילת העצמאות הוכרז על מדינה יהודית ודמוקרטית, משמע שחוץ מזה שצריך להתייחס לאופי הדמוקרטי, צריך להתייחס גם לאופי היהודי - ומה יותר יהודי משמירת שבת?
כן, לא ברור לי איך ציבור שלם מסכים לנהוג בניגוד למה שהוא מאמין, וכן, אני ממש מעריכה אתכם על זה, אין לך מושג כמה. אבל יש עקרונות שהחליטו עליהם, וכמו שאני יכולה להתנגד לעקרון מסוים, את יכולה להתנגד לאחר. וזה טבעי והגיוני, כי אנחנו גם מדינה דמוקרטית אחרי הכל.

ולגבי מה שאמרת, שאת מרגישה שהוויתור הוא חד צדדי, אני לא ממש מסכימה עם זה.. העניין הוא שזה מתבטא בדברים הקטנים, שרק אדם דתי ירגיש בהם, כי הם יופנו כלפיו. בין אם זה במסיבה של העבודה שכולם הולכים בה לאיזו מסעדה לא כשרה ואין לך מה לעשות, בין אם זה בקוד לבוש שפשוט כופה את עצמו עליך, ואין לך ברירה אלא להתמודד אתו, ולהשתדל שהוא לא ישפיע עליך למרות שיש לו המון כח, ובין אם זה במבטים האלה שפה ושם מופיעים כשאתה הולך ברחוב, ואיזה אדם שולח לעברך מבט של בוז פשוט מחוסר ידע מוחלט בהבנה שלו את מה שאתה מייצג.

דבר נוסף, ה'ויתור' שאת מדברת עליו הוא תוצר של הגבלה קיימת אצל הדתיים, שלא קיימת אצל החילונים.
אני אסביר. ניקח את דוגמת המסעדה הלא כשרה - לחילוני זה לא ישנה מהותית איפה הוא יאכל, ולדתי כן. ומכיוון שמדובר באנשים מיודדים סהכ, חברים באמת, אין סיבה שלא ילכו למסעדה הכשרה. אם זה מפריע לך, את יכולה לפנות לדתי ולומר לו שזה מהותי בשבילך, והוא ימצא דרך להתמודד עם זה. כבר היו מקרים בעבר, תאמיני לי.

והיוש, פשוט תדברי על זה. באמת. אם את נתקלת במצב שזה מפריע לך, שאת מרגישה שאת מוותרת מדי - פשוט תגידי להם. הם ירצו לשמוע. תאמיני לי שהערך שטבוע אצל רובם הכי עמוק זה אחדות עמ''י. תעוררי את זה אצלם, ותראי איך הכל באמת הרבה יותר נחמד פתאום.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אווקיי
דבר ראשון מישי- את אדירה
דבר שני מומו- האינין הוא שבמיקרה שהרבה אנשים לא מגיעים למקום מסוים בשבת, אז הפתיחה שלו בשבת אופחת ללא ריבחית ואדיף לאסק לא ליפתוח בשבת. אז אני לא מצליחה להבין ואני באמת ובתמים רוצה שתסבירו לי, למה זה פגיעה באמונה שלחם להגיע ביום חול למכום שפתוח בשבת?
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אה, ומישי, לאיזה כוד לבוש את מיקבנת?
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש,זאת אולי לא "פגיעה באמונה" בדיוק אבל בהחלט יש דתיים שלא רוצים להרגיש שהם נתנו יד ועזרו למקום שפתוח בשבת. זה יותר עניין רגשי. הם לא רוצים לפרנס אותו כי הוא לא שומר שבת, זכותם.
במיוחד אם מטר ליד יש להם מקום ששומר שבת.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
וחוץ מזה, יש דתיים שכן הולכים למקום שפתוח בשבת. זה לא אסור לפי ההלכה.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אז, במיקרה זה ריצ', עם את חושבת אל זה, כפיה
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
למה כפיה?
בעל החנות יכול לעשות את החישובים שלו ולהחליט אם לפתוח בשבת או לא. אף אחד לא כופה כלום על אף אחד.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
*מובך וזה* תודה לך, היוש. אם כי אין לי מושג למה.. ^^'

תראי, לא להיכנס למסעדות שפותחות בשבת לא חייב לפגוע באמונה שלנו, אבל אנשים נמנעים מלעשות את זה משתי סיבות עיקריות:
א. מסעדה שפתוחה בשבת לא תקבל תעודת כשרות, מחשש שימכרו אוכל שבושל בשבת (שאנחנו לא יכולים לאכול) ולכן לא נוכל לאכל במסעדה. (כי אין לה תעודת כשרות.)
ב. אנשים לא ירצו לעודד את המקומות האלה לפתוח בשבת, ולכן ימנעו מלהיכנס אליהם. את יכולה להתייחס לזה כאל מרד מחתרתי אם תרצי. זה לא באמת משנה.
בכל אופן, כמובן שאין בעיה דתית להיכנס לחנות שפתוחה בשבת, ואנחנו באמת לא נמנעים מזה. מה שכן, אנחנו לא נכנסים למסעדות שפתוחות בשבת - בעיקר מהסיבה הראשונה שכתבתי. השניה רלוונטית רק במקרה של אוכל סגור, שלא הוכן במקום עצמו, וזה באמת כבר תלוי באדם הספציפי שקונה. כל אחד נוהג כפי העולה על רוחו..
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
רוב הבעיה זה מקומות בילויי, כי בשבת יש חופש, אז רוצים ליקבוע עם מישהו ללחת לקולנוע או משו ומגלים שהוא סגור בשבת
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אה, ולגבי הקוד לבוש-
יש גדרים ברורים בהלכה לגבי איך צריך להתלבש. אנחנו משתמשים במילה 'צניעות' כדי להכליל את כל הנושא הזה. הוא ממש שנוי במחלוקת בקרב הציבור שלנו, אבל את יכולה לראות שבתמונה הכללית, הלבוש של הדתיים שונה מהלבוש של החילוניים.

בפן הפשוט יותר, זה מקשה עלינו בקניית בגדים - עצם זה שהחנויות מוצפות בבגדים שאנחנו לא יכולים ללבוש ככה סתם, אלא להוסיף להם שכבות כי הם קצרים מדי וכדו', לא פשוט. עניין נוסף הוא, שקשה מאד להתנגד לאופנה ולהחליט שאתה הולך נגדה, ובאמת המון נכשלים בזה.
בפן המורכב יותר.. תראי, לאדם הדתי שגדל כל חיו במסגרת מסוימת, והיה מוקף בקוד לבוש מסוים, לפעמים קשה להתמודד עם הלבוש החושפני יותר שבציבור החילוני. אני מדגישה: הוא בחיים לא יצא נגד זה (ואני מדברת פה בשם הדתיים הלאומיים, לא החרדים. ויש הבדל מהותי בין השניים מהבחינה הזאת) אבל יהיה לו קשה להתמודד עם זה, כשייחשף אליו. אני לא יודעת איך להסביר לך את זה, ואני חושבת שכדאי לך בנושא הזה לפנות לאחד הבנים הדתיים - כמו פרס לדוגמא, שבורך בכושר הסברה מעורר התפעלות - והם יענו בצורה הרבה יותר מוצלחת ממני.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, קודם כל, י ש מקומות בילוי שפתוחים בשבת. תלכו לקולנוע אחר.
דבר שני, תחשבי הפוך רגע: בנאדם דתי שהולך ברחוב בשבת בדרך לבית כנסה (למשל) וכל הרחוב מלא במקומות בילוי פתוחים, מסעדות ורעש
את יכולה להבין למה זה פוגע בו?
אני ל א אומרת שצריך להשבית את המדינה בשבת אבל תנסי טיפה להבין.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
בית כנסת*
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
ריצ', האמת שאני לא מסכימה איתך על הסיבה הזאת. היא לא רלוונטית.
המקומות צריכים להיות סגורים בשבת כי ככה הוחלט שצריך להיעשות במדינת ישראל, מתוקף היותה מדינה יהודית. אם לא היו מחליטים ככה, לא הייתי מוצאת שום סיבה עקרונית, או הסבר הגיוני שאפשר לתת לחילונים, שבגללו הם צריכים לסגור חנויות בשבת. מדובר בהתחשבות נטו, ואני מבינה לגמרי למה אין להם סיבה לעשות את זה - יש להם חופש, והם רוצים ליהנות בו. את תמיד יכולה להישאר בבית אם זה מפריע לך.
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
אם מדברים על מקרים פרטיים ולא על המדינה, אני חושבת שזה תלוי בבן אדם. יש נושאים שאני מוכנה להתפשר בהם ויש כאלה שלא. אין לי בעיה שאם יש דתיים בחבורה נלך למסעדה כשרה, אבל לא הייתי משנה את קוד הלבוש שלי, על זה אני פחות מוכנה להתפשר. למרות שאם להיות הוגנת, אף אחד אף פעם לא דרש ממני את זה, אבל שוב אם להיות הוגנת אין לי כל כך חברים דתיים בחיי היומיום שלי.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
מישי, לא הבאתי את זה כסיבה. סתם שתנסה להבין.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
כן, ריצ', קלטתי את זה שניה אחכ^^'

אריאל, אם תלכי במאה שערים לדוג', לבושה בשורטס וגופיה, תהיי כנראה בבעיה רצינית. אבל כמו שציינתי כמה תגובות קודם, היחס של הציבור החרדי ללבוש של החילונים שונה מאד מהיחס של הציבור הדתי לאומי. אני לא מכירה דתי אחד שיאמר לך להתלבש אחרת ממה שאת לובשת כי זה מפריע לו. הוא יתייחס אליך באותו הכבוד בדיוק, ולא יהפוך את זה לגורם בעייתי.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
(ואני יודעת שלא אמרת שלא, רק רציתי להבהיר:)
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
לא הייתי הולכת עם גופייה ושורט במאה שערים. נתתי את הדוגמה הזאת באופן כללי, אבל כמו שאמרתי אני לא מכירה מישהו שהעיר לי פעם מה שאני לובשת, אני מאמינה לך כשאת אומרת שלא היו מעירים. סתם דוגמה.
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
*מדברת בשם עצמי בלבד. דתיים, לא לסקול אותי באבנים על שאני מציגה תדמית חשוכה*

צר לי לומר, וזה אכן מאוד לא נוח, אבל יש דברים שדתיים לא יכולים להתפשר עליהם בלי להתכחש לעקרונות שלהם. כלומר?
אנחנו מחויבים למערכת חוקים מסוימת, היוש. יש דברים שפשוט אסור לנו, ולא משנה כמה אנחנו רוצים לבוא לקראתכם.
דמיינו זוג נשוי, דתי וחילונית: הוא לא יכול לחיות איתה אם היא לא הולכת למקווה. הוא לא יכול לאכול בבית אם המטבח לא כשר.
זה לא סימטרי. נכון.
זה לא הוגן. נכון.
אז למה הוא לא יכול להתגמש כמו שהיא מתגמשת?
כי זה לא עניין של להתפשר על נוחות. זה עניין של הלכה נטו. אסור לו.

ארן, היוש, גם אתם לא הייתם מתפשרים על עקרונות.
אני לא יכולה לפעמים לאכול לא כשר כמו שלפעמים אתם הולכים עם חברים למסעדה כשרה. אני מצטערת.
אני מבטיחה לכם שכשזה עניין של נוחות ולא של איסור, דתיים נכונים לגלות התחשבות לא פחות מחיולנים. מה לעשות שאנחנו לא תמיד יכולים.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
תילי, אני מסכימה עם כל מילה. וגם הזכרתי את העניין הזה בתגובה הראשונה שכתבתי.
העניין הוא שהיוש דיברה על הוויתורים אצל החילונים, ואני חושבת שבגלל זה עיקר הדיון עסק בצדדים אחרים של הנושא, ופחות בעובדה שיש דברים מסוימים שאנחנו פשוט לא יכולים להתפשר עליהם, לא משנה מה.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
ואגב, לא חושבת שיש משהוחשוך במה שאת אומרת. מדובר פה בעקרונות שלך, שאת לא מוותרת עליהם לא משנה מה. באותה מידה יכול היה להיות להיוש חברה צמחונית שלא תסכים לאכול בשר גם אם יאיימו על חיה.

(עכשיו כשאני חושבת על זה, הייתי צריכה להעלות את הדוגמה הזאת עוד קודם. מקווה שהבנת את הדוגמה, היוש)
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
קודם כל, אני באופן ספציפי (ותחלס לא מאת אנשים אחרים) גרעה בחור, במלו מובן המילה, זאת אומרת שאין לי מיבחר של מקומות בילויי, אז אני לא יחולה ללחת לכל נועה אחר שהיה רחוק בשתיים (בהתחשב בכך שלוכח בארך שאה להגיעה לראשון) ודבר שני, לי במושב יש רחוב (אחד מיתוך החמישה, אז חמישית מהמושב שלי) שבו גרים דתיים, ופעם אחת שנסתי על אופניים דרך שם, בגופיה ומיחנסיים קצרים (כי, אםם, קיץ) הם התחילו ליצעוק אליי וזה, מאז לא נסיתי דרך שם , אבל זה בכל זאת די פוגע וזה
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
ומישי כן הבנתי, במיקרה יש ליגם חברה צימחונית, וגם אחת שומרת מיצוות צימחונית
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
:)

ואני מקווה שהבהרתי לך קצת יותר את העניין. (ואני רצינית לגבי הקטע עם לפנות לפרס. תנסי את זה.)
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
איזה כיף שאת פה, מישמיש.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אבל הקטה הוא, מישי, שלדוגמה היינו במסיבה ולהן לא היה אחפת שהאחרות אחלו פיצה פפרוני כי היה להן המון פיצות תאימות אחרות, הבאיה שלי עם כאלו שזאת לא הגישה שלהם. כי אני לא מבינה למה זה נישמה להם בסדר לגמרה שנילך ביחד למיסעדה עם חלב (אני לא יחולה לאחול חלב) אבל כן משמעותי להם עם אולחים איתם למיסאדה שיש בה גם אוחל לא קשר ווגם אוחל כשר
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
אני נגד צעקות, ואני נגד זריקת אבנים על מכוניות שנוסעות בשבת, אבל כן - לראות מכוניות בשבת כואב לי. וגם בנות במיני או עם מחשופים. אני לא מצפה שתתחשבי ברגישויות של דתיים, רק שתהיי מודעת להן; וכשאת חושבת על דתי אחד שצעק, תזכרי גם את אלה שהפריע להם וסתמו את הפה.
(שזה בערך מה שמומו אמרה בתגובה הראשונה, אי שם למעלה.)
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
לגבי המסעדה - אני אוכלת פיתות ליד חברה עם צליאק ושוקולד ליד סבתא שלי שיש לה סוכרת, אבל אף פעם לא אכלתי נקניקיות ליד החברה הצמחונית שלי. לא לא שאנחנו לא אוכלים פפרוני; אנחנו מאמינים שאסור לאכול פפרוני. זה לא כל כך מפתיע שיש דתיים שממש קשה להם לראות מישהו אוכל בשר לבן.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אני פשות לא מצחליחה להבין, באמת שלו, למה זה אמור לאפריע, כי לי זה לא מפריע איך שאנשים מיתלבשים, או ליראות מישהוא אולך לבית כנסת (שנימצה ליד הבית שלי). אנ ניקן מבינה איך זה מפריעה שאוסים מסיבות רואשות או משו ביום שבת, אבל עם זה לא נוגע לי, שכל אחד יתאסק במה שבע לו
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אז נגיד מסאדה עם מישהוא צימחוני, כל עוד לא דוחפים להם בסר לפרצוף זה לא אמוד לאפריע להם, לדוגמה החברה הצימוחונית שישבה לידי בכיתה לא הסתקלה אל קריך הפסתרמה שלי ואני לא צאקתי לה אל זה
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, זה כמו שמישהו ידרוך על דגל ישראל. או ישרוף אותו. זה לפגוע בערכים שממש חשובים לי.
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
תחבורה ציבורית בשבת אע.
יחד עם זאת שאנחנו יהודית אנחנו גם מדינה דמוקטית וצריך להתחשב ב"מיעוטים" שלא שומרים שבת.
אישית אין לי בעיה להתפשר בשביל חברים שלי (ויש לי די הרבה חברים דתיים האמת).אבל כן תהיה לי בעיה אם לצורך העניין יפתחו באזור שלנו דוכן קלאמרי והם יסתכלו עלי עקום כשאני קונה שם.ואני די בטוח שהם יעשו את זה.וזה די פאקינג מעצבן לפעמים.כי כן יש אנשים שלא חושבים כמוכם ואולי אתם לא מחזיקים באמת שמיימית מאלוהים ואלה סתם חבורה של אנשים מקופת האבן והכל קונדפירציה ענקית.

בכל מקרה.כן.על עקרונות לא מוותרים.בעיקרון.
אבל לפעמים צריך לבחון את העקרונות שוב~
אבל
אני תוהה
מי קובע את הכשרות לעזאזל.
ולמה זה ככ יקר.(ובכלל כל העסק הזה נראלי מחמיר מידי עם המליון כיורים וכו'.
אבל מה אני מבין.)
למה זה לא מופרט.
כנל לגבי חתונות.
למרות שעם חתונות זה עסק בעייתי יותר בגלל כל מני סיבות שקשורות במתי שאוטוטו יהיה פה רוב דתי ומקווה שלא יהיה כאן באסה.
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
"מי קבע את הכשרות" - תתחיל בספר ויקרא תמשיך במסכת חולין משם תן קפיצה לטור ולשולחן ערוך. בגדול, זהו זה.

תחבורה - בואו פשוט נישאר בזה שהסטטוס קוו מאפשר לנו לחיות ביחד בלי לבלוע אחד את השני, אז בואו כולנו נשמור עליו גם אם הוא לא מושלם לאף אחד מהצדדים.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
הסתתוס קוו הנוחחי בעיתי ועם נישאר בו היה פיצוץ בסוף!
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
אז אנחנו יכולים... הו, לפוצץ אותו מוקדם?
כן, ואז החרדים, שהם כרגע מיעוט, ירגישו שדפקו אותם.
ורק תנו להם עוד סיבה להפוך את המקום הזה למדינת הלכה ברגע שהם יהיו רוב, ובקצב הנוכחי זה לא ייקח הרבה זמן.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, אז מה עדיף? לשנות אותו (ולא משנה איך תשני אותו זה יפגע בצד כלשהו) ו א ז יהיה פיצוץ?
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אבל היוש מותק, זה בדיוק העניין של הסטטוס קוו. קבעו אותו ממש בהתחלה, והחליטו ששום רוח זמנית בציבור ו/או בשלטון ישנו אותו, אחרת אופי המדינה ישתנה, ולא רוצים בזה. בגלל זה יש גם חוקי יסוד. תחפשי על זה מידע באינטרנט. זה ממש חשוב לדעת את כל הדברים האלה, כי הם מסבירים באמת המון על כל המצב הנוכחי, ונותנים פרספקטיבה רחבה יותר. אני חושבת שהראייה שלך כרגע לגבי הנושא הזה לא רחבה מספיק. (וגם אני הייתי ככה עד לא מזמן, אגב. ואז למדתי כמו שצריך לבגרות באזרחות, וגיליתי שאני יודעת קצת יותר פתאום:)
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
תדחפו את הרגישויות שלכם לתחת.
אם כולם לא יפגעו באף אחד אף פעם מתישהו בעולם פשוט תהרגו אותי.
ויש הבדל מהותי בין לחרבן על דגל ישראל לבין ללבוש קצר (נשים נניח) ליד דתיים או לנשנש חזיר ליד דתי צמחוני.אחד זה פשוט להיות מניאק והשני זה לחרבן על הסמל של המדינה וזה בדיוק כמו לומר "הי תראו אני לא שם זין על המדינה הזאת ומה שהיא מייצגת" ומה זאת מדינה ,מלא אנשים שהתאגדו סביב איזשהו מכנה משותף כלשהו.ואם לאחד הזה אין את אותו גורם שמאחד אותו לשאר אין לו מקום במדינה.
אם יקימו מדינה לדתיים/צמחונים/לא יודע לא היה הבדל.אבל המדינה הזאת בערך לא כזאת אז יש הבדל.

שונא עקרונות
שונא מדינות
אנרכיהההה
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
פפריקה דיברתי על באופן ספציפי "החנות הזאת כשרה" ו"החנות הזאת לא" זה די מסחרה~
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
ברור שיש הבדל, כריס.
אבל זכותו של דתי לא לאהוב לראות בחורה עם קצר וזכותך לא לאהוב כשאני יורדת על מת.
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
וכן אתם תהיו הרוב מתישהו ומתישהו תהיה מדינת הלכה גם כן.זה בלתי נמנע.מזל שיש לי דרכונים זרים~
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
איך לילבוש קצר זה ליהות מינק?! חם שם בחוץ!!!!!!!!!!!!!!!
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
חח כריס *~*

אני חושבת שתילי השוותה את העניין לדגל ישראל, כי ארץ ישראל מקבלת מעמד משמעותי מאד בחיים של האדם הדתי. ובגלל שגם לחילונים יש קשר למדינה, זה נראה הגיוני להשתמש בזה לשם השוואה, כי תבינו אותה יותר.
בעקרון, אני מסכימה עם כריס. זאת לא השוואה טובה.ובכלללל אופן. בואו פשוט ננסה להיות מבינים, אוקיי? תדברו עם מי ששונה מכם, תתעניינו, תשאלו. אני מתכוונת, למה לא? יש לכם סיבה אמתית?
והיי, אם יש איזה קיצוני דפוק אחד, לא משנה מאיזה צד, תתעלמו ממנו. הוא ממש לא מייצג. אני משתדלת לחיות ככה, והולך לי לא רע סהכ:)
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
זה לא, היוש. אבל אם את יודעת שאת הולכת לפגוש מישו דתי ואת חושבת לעצמך "טוב, אני אלבש את הבגדים הכי קצרים וחושפניים שיש לי בארון ב כ ו ו נ ה כדי להפריע לו" אז ז ה להיות מניאקית
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, כבר אמרתי לך מה לעשות בעניין הזה.
לזרוק סתם משפטים כאלה באוויר בכל מקרה לא יעזור:)
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
מסחרי למחצה, כן
לא כולם מונעים מאידיאלים
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
דבר ראשון, אף אחד לא אוסה את זה
דבר שני, יצתה מנקודת אנחה ש*יש* לי בגדים חוספניים?
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
לא אמרתי שאנשים עושים את זה.הסברתי באיזה מצב ללבוש קצר כ ן הופך מישי למניאקית לדעתי האישית.
ולא, אנלא מכירה אותך אז לא יצאתי משום נקודת הנחה. דיברתי בצורה כללית למרות שכביכול פניתי אלייך. זאת צורת דיבור.
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
רוב האנשים לא מונעים מאידיאלים.:/
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
רציתי להגיד משהו
אבל אין לישום דבר חכם להגיד
רק מזל שיש פה כאלה שמייצגות אותי בגאווה
ושאני אוהבת אתכם, בין אם אתם אוכלים קלאמרי, בין אם אתן לובשות גופייה ושורטס ובין אם כולכם מאמינים שדרך החיים שלי היא טעות.
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
3>
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אוווו, גם אנחנו אוהבים אותך!
בו נשמיד ביחד את העולם המחורבן!!!!!!!!
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
כל כךךך
צריך להשמיד אותו וליצור חדש בלי אנשים בתוכו
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
ממננמנממ.. מתנגדת~
יותר נחמד להפוך אותו ממחורבן ללא מחורבן, מאשר להשמיד אותו וזהו.
פוונסי לפני שנתיים ו-4 חודשים
כן ברור, ויש אדיין כל כך ארבה דברים ניפלעים בעולם הזה, אבל...
או! כפתור אדום!
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
יש מיליוני דרכים סותרות איך לתקן את העולם. להשמיד אותו יהיה הרבה יותר קל.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
הא, זה חסר סיכוי, מישי. *אנחה למודת סבל *
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש XD
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
אנוכיים.תשמידו רק את בני האדם
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, אל תערבבי. זה דיון חשוב מה שהיה פה למעלה, ומה שדאלת עכשיו מתאים יותר לסקרים..
אקו לפני שנתיים ו-4 חודשים
ריצ'
לא דיברנו בהקשר לדת, דיברנו על ויתורים בין דתיים לחילוניים.
עובדה שלתלמידי ישיבות יש פטור מוחלט מצה"ל, בניגוד לשאר האוכלוסייה, מצידי שילכו לשירות לאומי או יתרמו למדינה איכשהו במקום ללמוד תורה כל היום.
בנט בדיוק הוריד את חובת לימודי מקצועות הליבה מבתי ספר חרדיים (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%9C%D7%99%D7%91%D7%94)
החרדים התנגדו לחיוב הזה כי הם רצו שתלמידיהם ילמדו רק תנ"ך, והמשלה ויתרה להם, זה ויתור.
בגלל שכל כך הרבה אנשים לא יאכלו במקומות לא כשרים כל המסעדות חייבות לקבל תעודת כשרות, והרבנות שולטת בכל התחום וגובה סכומי ענק תמורת כל הבדיקות שלהם.
אני לא רוצה למנוע מאנשים לעשות ברית מילה, אני רוצה למנוע מהם לעשות את זה לעוללים בני שמונה ימים, זה לא עומד בניגוד לדת היהודית עד כמה שאני יודע אבל המנהג הזה חייב להיעלם, לפחות מאנשים שלא רוצים את זה, וזו דרך די טובה. מצידי שימשיכו לחתוך עוללים כל עוד זה לא נפוץ יותר בחברה החילונית אבל כרגע זה פשוט מגוחך וחייב להיעצר.

אם אני מסוגל לחיות חיים שלמים כש90% מהמסעדות שאני אוכל בהן כשרות, אני מאמין שלדתיים לא תהיה בעיה עם לאכול אוכל כשר ביום חול במסעדה כשרה שבמקרה פותחת בשבת. זה לא אמור לפגוע בהם בשום אופן ואין לזה שום השלכות שהן חוץ מזה שאני יכול לאכול בשבת.
אבל אני לא מדבר רק על אוכל, מה לגבי קולנוע? מה לגבי חנויות?

אה, העובדה שכתוב "יהודית ודמוקרטית" במגילת העצמאות לא אומרת כלום, למסמך הזה איך שום סמכות כשל עצמו, הוא נכתב כשהצרפתים עוד ערפו ראשים כעונש, ואנחנו גם לא חזקים ממש בדמוקרטיה.
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
אם המוטו המקודש של הדיון הזה היה "שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה", אני באמת לא מבינה למה החרדים חייבים ללמוד לימודי ליבה אם הם לא רוצים, ולמה זה ויתור מצד הממשלה לא לכפות עליהם את זה.

לא צריך לשפוך את התינוק עם המים, אפשר לעשות רגולציה ברבנות, לא חייבים לבטל אותה לגמרי.

ברית מילה - מה לעזאזל? זאת בהחלט חובה דתית לעשות את זה ביום השמיני ללידה, והיא נדחית רק במצב של סיכון לתינוק.

לי יש בעיה עם חנויות / מסעדות / בתי קולנוע שפתוחים בשבת. א', זאת עברה על החוק, ולא סתם חוק אלא בעניין נפיץ, אז למה. וב', יש עובדים שלא היו עובדים בשבת אם היתה להם האופציה, אבל כשהמקום שבו הם עובדים פתוח בשבת, אין להם ברירה. אז אני מנהלת מחאה שקטה ולא קונה / מבלה במקומות שפתוחים בשבת, וזה לא מוזר במיוחד שיש עוד דתיים שעושים את זה.

לגבי מגילת העצמאות, אתה צודק לחלוטין. אין לה שום תוקף, אבל היא התווית כיוון; נראה לי שחשוב לזכור מה היה הכיוון המקורי שלנו.
The old gods לפני שנתיים ו-4 חודשים

פשוט תבנו חומה (donald trump style) או להשמיד את העולם. just flip acoin
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
ארן, זה די מצחיק להגיד שדיברנו על ויתורים בין דתיים לחילונים בלי קשר לדת כי הדת היא הסיבה שדתיים צריכים ש"תוותרו" להם כביכול בכל מיני נושאים.

בקשר לחרדים - תדבר איתם. אנלא חרדיה וגם לא הייתי.

כדברייך "כל כך הרבה אנשים לא יאכלו במקומות לא כשרים"- לא נראה לך הגיוני להתחשב ב"כל כך הרבה אנשים?" בקשר לרבנות והסכום שהיא גובה, לא מבינה בזה. אבל בעקרון הכסף הולך על משגיחי כשרות. זאת עבודה.

וזה כן עומד בניגוד לדת היהודית לעשות ברית מילה בגיל אחר.

כבר כתבתי איפשהו למעלה, שהעניין שדתיים לא ילכו למקום שפתוח בשבת ביום חול קשור גם לרגש. הם לא רוצים לפרנס ולעזור לחילול שבת. זאת דיי זכותם. כמו שזכותך לפתוח מסעדה/קולנוע ולפתוח אותו בשבת. ויש דתיים שכן ילכו אליהם בימי חול, אגב.
חוצמזה, אם אתה בעל עסק ואתה מגיע למסקנה שלא משתלם לך לפתוח בשבת זה אומר בהכרח שאתה גר באיזור שיש בו הרבה דתיים/שומרי שבת, ואז הגיוני ביותר להתחשב בהם.

אקו לפני שנתיים ו-4 חודשים
חוק לימוד חובה חינם- כל עם ישראל חייב ללמוד בבתי ספר. למה? כדי שיוכלו לרכוש ידע שיעזור להם במקצועות בעתיד, מה שיתרום להתפתחות המדינה. את לא יכולה לתת לאוכלוסייה שלמה ללמוד מה שהם רוצים- לימודי תנ"ך פשוט לא עוזרים למדינה שלנו וכשהם לא לומדים שום דבר אחר, לחרדים אין שום אופציה לעבוד במקצועות רציניים ובכך האפשרות היחידה שלהם בחיים היא להמשיך במעגל הדת הזה, זו אוכלוסייה שלמה שלא מסוגלת לעבוד, ואם הם לא דואגים למדינה למה שהמדינה תדאג להם? עשרות חוזרים בשאלה תבעו את המדינה לאחרונה כי הם קיבלו חינוך לקוי ולא היו מסוגלים להשתלב בשוק העבודה, חוסר לימוד מקצועות הליבה פשוט מפריד את האוכלוסיות.
אי אפשר לעשות רגולציה לרבנות, כמו שאמרתי, "הם מחזיקים את ביבי בביצים"
אוקיי, בדקתי ואלוהים בכבודו ובעצמו אכן אישר, ניצחת פה, אתם רשאים להמשיך לפצוע ולצלק לנצח את התינוקות הטריים שלכם. אבל לא את שלנו, הטרנד חייב לעצור בקרב החילונים.
חלק מהפעמים פתיחה בשבת היא לא עבירה על החוק, והמון מוסדות מקבלים אישורים לפתוח בשבת לפי מה שהבנתי, אבל ממתי החוק כל כך משנה לך? המון תלמידי ישיבות (לא כולם) לא מתגייסים לצה"ל באופן מפורש כנגד החוק.
בעצם לא ממש איכפת לי לגבי פתיחה בשבת, אני ממילא כמעט תמיד בבית.
נתפשר על זה שאת מפסיקה להחרים אוטובוסים וזהו? (;

וכפי שאמרתי, כשהמגילה נכתבה, בצרפת עוד ערפו ראשים. אז אני די בטוח שאין שום רע בלשנות את הכיוון.
אקו לפני שנתיים ו-4 חודשים
(דיברתי אל פפריקה פה)
אקו לפני שנתיים ו-4 חודשים
ריצצצצ'
לא הבנתי בכלל מה הבעיה על דת, דתיים וחילונים. יש ויתורים של דתיים לחילונים וויתורים של חילונים לדתיים, אותו הדבר וזהו. לדתיים רק קשה יותר לוותר.
פעם אחרונה שדיברתי עם חרדי זה איכשהו נגמר בכך שהוא הניח עליי תפילין והתקשר לסבא שלי לומר לו שחזרתי בתשובה. אני לא חזרתי בתשובה. זה היה מאוד טראומטי.
אמרתי שהרבה אנשים לא אוכלים לא כשר כדי להסביר למה מסעדות צריכות תעודת כשרות, לא אמרתי שזה לא בסדר, אין לי בעיה עם מסעדות כשרות, יש לי בעיה עם הרבנות שחולבת את תעשיית המזון " מסעדה קטנה המכילה 20 סועדים בשולחנות תשלם אגרה של 517 ₪ לשנה. מסעדה בינונית עד 50 סועדים תשלם 743 ₪ לשנה. מסעדה גדולה תשלם 1356 ₪ לשנה. חנות ממתקים 500 ₪ לשנה. חברת קייטרינג קטנה או בינונית כ6000 ₪ לשנה. בית מלון קטן ישלם 3261 ₪ לשנה ובית מלון גדול ישלם כ13 אלף שקל בשנה. מאפיות וקונטדריות בינוניות ומעלה ישלמו הרבה יותר."
ומשגיחי הכשרות מקפידים הרבה יותר ממה שההלכה דורשת.
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
ארןןןן
אתה לא יכול להשוות ויתורים של דתיים לויתורים של חילונים. לפחות בנושאים שסובבים את הדת או קשורים אליה. כבר אמרתי ועוד אמרו למעלה - דתיים מאמינים בדת ולכן א ס ו ר להם לעשות דברים מסוימים. לחילונים אין משהו כזה. זה לא "קשה יותר לוותר" זה "אסור להם לוותר במקרים מסוימים"

החרדי ההוא היה ממש לא בסדר. ולא, ההלכה לא מתירה את זה או תומכת בזה.

איך הגעת למסקנה שמשגיחי הכשרות מחמירים מדיי??
בדקת?
אגב, יש דרגות בכשרות. יש כאלה שמקפידים שהבשר יהיה דווקא "חלק" או אוכלים רק מהכשר מסוים מאוד. אז אם לזה אתה מתכוון, זאת דיי זכותם.

פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
החרדים לא ייכנסו לשוק העבודה ממילא, כי הם לא מתגייסים. אז זאת סתם מלחמה נוספת, חסרת טעם לחלוטין.

בטח שאפשר לעשות. זה עניין מנהלי, לא מהותי. להפחית עלויות. התחילו רפורמה בשרותי הדת בקדנציה הקודמת, צריך להמשיך אותה.

אוקיי, תעצרו. בהצלחה עם זה :)
(לא ידעתי אפילו שזה טרנד)

דארלינג, אחת ולתמיד:
חרדים - זה השחורים האלה שלא מתגייסים, לא לומדים מקצועות חול, יולדים אלף ילדים וצועקים על בנות במיני
דתיים - זה הפראיירים שמתגייסים לצבא, חלק מהם אפילו מתייחסים למדינה בהערצה מוגזמת, יולדים רק שלוש מאות ילדים ומאוד לא נעים להם עם בנות במיני, אבל לא יגידו כלום כי הם מאמינים שכל אחד צריך לעשות מה שהוא חושב.
אני דתייה. אני מתנגדת להשתמטות מגיוס, להפרת חוק שעות עבודה ומנוחה ולחציית כביש באור אדום. יש?

אני לא באמת יכולה להחרים את אגד. אין אלטרנטיבה.

בצרפת אולי ערפו ראשים. אצלנו קלטו המוני פליטים וניצולים ומשוגעים לדבר וניסו למצוא להם מכנה משותף, ומגילת העצמאות היא ניסיון כזה. לא רואה למה לא להתחשב בו, לאור העובדה שאנחנו עדיין נמצאים באותה נקודה בערך בין היהדות לדמוקרטיה לקריסה מוחלטת - אולי עם יותר נטייה לכיוון היהדות.

מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
חחחח תיליי 3>
סיכום מושלם.
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
ארן, על מי אתה מדבר כשאתה אומר "כאלה שלא מתגייסים לפי החוק"? כי מה שרוב הבחורי ישיבות עושים - לפי החוק - זה שנת/ שלוש שנים ישיבה ואז גיוס. לא משתמטים, פשוט מאחרים אותו טיפה.
matrix לפני שנתיים ו-4 חודשים
אוקיי, אני אוותר על הניתוק מסימניה לרגע קצר, כדי להגיד לכם שלום ועוד כמה דברים
אז דבר ראשון, שלום! מה הולך?
ולדיון:

א. ברית מילה היא לא חובה חוקית בשום צורה. ועדיין 98 ומשהו אחוז מהיהודים בישראל עושים ברית מילה לילדים שלהם. כי הם רוצים. נטו.

ב. אף אחד לא מכריח מסעדה להיות כשרה. אבל כשבעל עסק מגיע למסקנה ששווה לו רווחית להיות כשר, הוא כנראה יהיה כשר. אני לא רואה איך זה עושה אותו או את האנשים שאוכלים כשר לא בסדר.

ג. לגבי המונופול של הרבנות על הכשרות:
כן, דתיים אמורים לדאוג לכשרות. זה די הגיוני אם חושבים על זה שכשרות זה עניין דתי. ולא, אי אפשר לתת לכל מי שרוצה לתת כשרות כי אז אני לא אוכל לסמוך על זה כי אני לא יודע מי השגיח על זה והאם הוא באמת השגיח כמו שצריך ויהיה כאוס בשוק ומה הרווחנו.
הגיוני מאוד שיש דברים ברבנות שצריכים ייעול. אבל יש הבדל בין ייעול וביטול.

ד. לגבי המונופול של הרבנות על חתונה:
כשזוג לא מתחתן לפי ההלכה יכול להיווצר מצב שלפי היהדות הילד לא יהודי או ממזר, מה שימנע ממנו להתחתן עם יהודי. אז אפילו בלי קשר לכפייה או לא, זה לגמרי לדפוק את הצאצאים שלך, כי אם לפחות אחד מהצאצאים שלכם אי פעם לא יהיה אתאיסט/יחזור בתשובה/כל מצב שבו הוא מוצא את עצמו רוצה להתחתן ולא יכול, זה לא שווה את זה.

ה. אם אדם פרטי מרגיש שהוא לא רוצה לתמוך כלכלית במי שמחלל שבת זאת לגמרי זכותו. זה כמו שלא תרצו ללכת למסעדה כי התייחסו אליכם לא יפה או שלא תלכו לחנות כי מסריח וצפוף שם. אתם רוצים להכריח אנשים לקנות בחנויות שהם לא רוצים?

ו. לגבי תחבורה ציבורית ופתיחת חנויות בשבת:
המדינה הזאת מוגדרת כמדינה יהודית, ונחקקו בה חוקי יסוד על מנת שתישמר כזו. שמונים אחוזים מהיהודים בישראל מאמינים באלוקים. לרוב העם חשוב לשמור על המדינה כמדינה יהודית. ולכן הוחלט, שבמרחב הציבורי, חנויות ותחבורה ציבורית לא יפעלו בשבת, על מנת לשמור על המדינה כמדינה יהודית.
זה לא עניין שאני לא רוצה שיהיה אוטובוס בשבת אז אין אוטובוס בשבת. זה עניין של איזו מדינה אנחנו.
ואם באמת היה כאן רוב שלא רוצה את זה, ואם היה רוב שלא מאמין שהמדינה צריכה להיות יהודית, היו משנים את החוק. העובדה היא שלא..

ז. לגבי החרדים:
אני באמת לא אוהב את האופן שבו החברה מתייחסת לציבור הזה, וזה משתקף גם כאן. נראה לי שכדאי ללכת ולהיפגש עם הציבור הזה באופן אמיתי לפני שקוטלים אותו.
אז לגבי פרשות היריקות והאבנים על מכוניות. דבר ראשון וחשוב, רוב האנשים בציבור החרדי לא יזרקו עליכם אבן אם תעברו לידם באוטו בשבת. הרוב המוחלט.
יש כאלה שכן, והם לא שונים מאוד בכמות מהשמאל הקיצון או הימין הקיצון או קיצון כלשהו על זאת הדרך.
והם רעשניים בדיוק כמוהם.
אני מאמין שהם טועים. אני מאמין שהם לא בסדר. ובסופו של דבר, בגלל שאני גם די מכיר חרדים ויודע על היתרונות (הרבים) של הציבור הזה, אני לא אראה אותם כאויבים שלי בשום צורה, כי בכל ציבור וקבוצה יש בעיות, ובדרך כלל גם בעיות קשות.

על קצבה וגיוס חרדים:
כאן חייבים להתחיל בהבנה שכל הגישה שונה. אנחנו רואים בלימוד התורה דבר עליון, ששווה הרבה יותר מלימודים כלליים או עבודה. אתם מסתכלים על זה כעל שטות. עכשיו השאלה היא למה אתם חייבים לממן דבר שאתם לא מאמינים בו. השאלה היא שאלה טובה. אבל המדינה החליטה לממן את לימוד התורה, ויש לה תקציב מוגבל לכך. בסופו של דבר, אפשר לשאול את זה הפוך: למה הכסף של משלם המיסים הדתי והחרדי הולכים לתקצב מקומות שהוא לא מאמין בהם בשום צורה?
אני לא חושב שיש מישהו ששלם לחלוטין עם כל מה שהמדינה מתקצבת. יש פערים ביננו, ככה זה.

ולגבי שירות, שוב, כל הגישה לנושא שונה. מבחינתנו, לימוד התורה חשוב יותר משירות צבאי, והוא אפילו יותר שומר על המדינה שלנו (וזה אפילו לא כזה קל. תחשבו, כמו תואר, חמש שש שנים לפחות, לרוב הרבה יותר). כך שאנחנו ניצבים מול שתי שאלות:
1) האם האמונה שלכם (אין אלוקים/צבא יותר חשוב מתורה) שווה יותר מהאמונה שלנו. קצת קשה להכריע, אני חושב.
2) אפילו אם תורה זה חשוב, צבא זה גם חשוב, אז למה שלא תתגייסו אחרי/לפני הישיבה?
אז ככה: דבר ראשון, יש הרבה אנשים שמתגייסים אחרי כמה שנות לימוד בישיבה, או עושים מסלול "הסדר" - שנתיים בישיבה, שנה וחצי בצבא, עוד שנה וחצי בישיבה (או שנתיים וחצי בחלק מהישיבות. וכמובן יש כאלה שנשארים עוד יותר). מי שלא מתגייס בכלל אלה החרדים בדרך כלל (ואני שונא את זה שאני נכנס להגדרות והכללות אבל אני חייב). חלק מהם מתוך התנגדות למדינה (חלק קטן), חלק מתוך פחד שהצבא יקלקל אותם ובהרבה מקרים חוסר ידיעה ומחשבה שבצבא מכריחים לאכול חזיר וכו' (אמיתי. יש גדולי תורה שהאמינו לחלוטין שבצבא מכריחים לאכול לא כשר ולחלל שבת סתם, ולכן הורו לא להתגייס. והאמת, אני לא בטוח, אבל אני חושב שבתחילת המדינה באמת היו סיפורים כאלה). עוד חלק כי הם ממשיכים ללמוד תורה לעוד שנים רבות, ובאמת רוצים לא לצאת מהישיבה. אני מבין אותם, אתם כנראה לא. זה ימשיך להיות בוויכוח, וכבר דיברנו על החלטת המדינה והאפשרות לשנות אותה.

ולגבי לימודי ליבה:
כאן אני לא כל כך מבין, ממה נובעת הדאגה שלכם ללימודי הליבה של החרדים? אם זה רצון שיתרמו לפיתוח המדינה, דיברנו על זה הרגע. אם זה מדאגה ליוצאים בשאלה, אני לא בטוח שצודק להכריח חברה שלמה לשנות את דרכיה בשביל אחוז זעיר של אנשים שיוצאים מהחברה הזו.
אם זה מרצון שיצאו למעגל העבודה, אז חשוב להגיד שיש הרבה חרדים עובדים, כי בסופו של דבר, הם צריכים לפרנס משפחה, וכידוע סטטיסטית המשפחות שלהם די גדולות. נראה לי שהם מסתדרים בקשר ללימודי הליבה, למרות שלגבי זה אין לי באמת ידע.

אם הסיבה היא אחרת, אני אשמח להסבר

ח. סתם המלצה למשהו שראיתי כמה פעמים בדיון הזה, יכול להיות שמשהו שאתם חושבים שהוא לא באמת בעייתי לפי היהדות וסתם עושים אותו הוא כן באמת בעייתי לפי היהדות. אז לשאול יכול לעזור:)

ט. בן אדם דתי בהחלט עושה וויתורים. בכל יום.
כן, זה כואב לי לראות שמחללים שבת ושאוכלים לא כשר. זה כואב לי כי אכפת לי מהעם שלי, ואני מאמין שזו הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות. וכן, זה מפריע לי שאני הולך ברחוב ובכל מקום יש פרסומות מרוחות בענק שאני ממש לא רוצה לראות. וזה מפריע לי שאני צריך לעשות לפעמים אלף ואחד תמרונים בשביל להתפלל במניין. וזה מפריע לי ללכת בשבת והכל מרגיש ברחוב כאילו זה סתם יום רגיל. וזה מפריע לי שאני מדבר עם אנשים וכל השיחה קללות וריכולים.
אז כן, יש וויתורים. לא בטוח שאתם שמים לב.


ואם כבר, אז סתם לידע כללי: במגילת העצמאות לא כתובה המילה "דמוקרטיה" על הטיותיה אפילו פעם אחת. "יהודית" יש עשרים פעם.


באופן כללי, אני לא מכיר מאוד לעומק את הטענות של החברה החרדית אז יכול להיות שטעיתי בכמה דברים. נראה לי יהיה טוב אם מישהו שמכיר את העניין מבפנים ידבר.
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
מאט! מה נשמע?

סתם נזכרתי בנוגע לזריקת אבנים על מכוניות בשבת: אני חושבת שזאת בכלל אגדה אורבנית.
אבנים הן מוקצה. הדרך היחידה לזרוק אבנים בשבת היא להקצות אותן לזה מיום שישי, ואני לא מאמינה שמישהו יהיה עד כדי כך מתוכנן, באמת.
פַּפְּרִיקָה לפני שנתיים ו-4 חודשים
ולגבי המצב הדתי בצבא בתקופת קום המדינה, תקרא את זה
http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=965823
היוש אני פדופיל לפני שנתיים ו-4 חודשים
אוקיי..
תקשיבו אחרי קמה מהתגובות הבנתי שאולי אני צרחה להגיד משו שאף פעם לא חשבתי שאני יצתרך להגיד.
דמוקרטיה ושיביון זהרבה יותר חשוב מכל דת שהיא אלי אדמות, לימוד חובה זה צאד צוציאלי חשוב, אפשר גם לומר שיש אנשים שמיבחינה קלקלית אדיף להם שהילידים יאבדו. לימודיי ליבה זה חשוב בישביל לחיות באולם של היום, היו תקופות שהיאדות הייתה מעוד מיתקדמת, כי היה אחוז גדול מעוד של יודעי כרו וחתוב, אבל בשלב מסוים באיסתוריה אחוז ביודעין כרו וחתוב גדל בכל האמים והדתות, והיום אנחנו יודעים שלימוד מתמטיקה זה אחד הדברים החשובים ביותר כדי להסתדר בעולם, אז עם ציבור שלם לא לומד לימודיי ליבה, הצאד החשוב של לימוד חובה חינם מיתבתל, ואנחנו חוזרים אחורה.
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
אני לא מבינה איך אתם לא רואים את הבעיה בזה שאין מקצועות יסוד בחינוך החרדי. זה מגזר שלם שלא יהיה לu ידע בסיסי ביותר בנושאים כמו אנגלית, מתמטיקה, מדעים, מחשבים. שלא לדבר על מקצועות כמו אזרחות וספרות שאינם כלולים בתוכנית ליבה. זה לא אומר שצריך לוותר על לימודי תנ"ך. אבל אותם אנשים שיגדלו יהיו אנשים חסרי השכלה. אנשים שהם חסרי השכלה בדברים כאלה אין להם סיכוי להשתלב במעגל העבודה באמת, וככה רק גדל העוני במגזר. איך אפשר לקרוא לזה מלחמה חסרת תוחלת? אלו ילדים שבחרו בשבילם ולא החלטה שלהם. חוץ מהעניין של יוצאים בשאלה- שזה באמת נורא שהם משתלבים בעולם החילוני בלי השכלה כללית וצריכים להשלים את כל לימודי הליבה בגיל מאוחר יותר (ויותר קשה ללמוד בגילאים מאוחרים). הם יבזבזו שנים על השלמת בגרויות ויתחילו ללמוד לתואר הרבה יותר מאוחר, אם בכלל.
יש דברים בסיסיים שכל אחד צריך לדעת בלי קשר למה שהוא מאמין ב.
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
ומטריקס, אם בן אדם בוחר להיות שומר מצוות, סבבה, הבחירה הזאת מוטלת עליו. לא על הסובבים אותו. בעיני הדברים שציינת בסוף הם אולי כואבים לך מהיותך מאמין ואני יכולה להבין את זה, אבל זה לא ויתור. דתיים גם עושים ויתורים, זה לא אחד מהם. חוץ מזה ריכולים וקללות לא שייכים רק לשיחות בין חילוניים.
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
(גם אני שונאת את הפרסומות האלה)
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, אני דווקא מסכימה איתך ששיויון ודמוקרטיה הם מעל הדת (אוקיי זאת לא באמת חכמה כי אנלא דתייה כל כך כרגע אז מן הסתם אנלא מאמינה בדת כל כך) אבל לדעתי זה יהיה מגוחך להתחיל לריב עם החרדים ללמוד לימודי ליבה. תחשבו על זה רגע, הם לא רוצים ללמוד אותם והם לא רוצים ללמד אותם. אני גם לא רואה איך זה משפיע עלייך או למה את חושבת שאנחנו חוזרים אחורה בגללם. אדם צריך לבחור את המלחמות שלו
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
אריאל אני כ ן רואה את הבעיה. אבל זאת בעיה ש ל ה ם .
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
זאת בחירה שעושים בשביל ילדים צעירים מדי שלא יודעים את הבעייתיות, אז אני חושבת שזה צריך להפריע לנו כחברה, להגיד שזה רק בעיה שלהם זה כמו לומר שאין בעיה בכלל.
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
מאט, הסברת הרבה בצורה ברורה מאוד.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
מסכימה עם כל מה שמאט אמר. הוא ניסח את דעתי מעולה.

והיוש, זאת אולי דעתך, אבל ממש לא דעתי.. דרך החיים שלי בשבילי היא הרבה יותר מסתם 'ללכת אחרי דת מסוימת'. זאת לא בחירה בין דת לבין כל השאר. זה פשוט לפעול לפי הדרך שנראית לי נכונה ואמתית, שאנשים מחוץ לה בחרו להגדיר כ'דת', והיא משלבת בתוכה את כל שאר תחומי החיים. אנחנו מנסים לדאוג לזה שיהיו בה כל התחומים - הדת עצמה, מדינה, לימודים, צבא וכו'. (ושוב, אני מדברת בתור דתיה לאומית. אז אל תגידי בתגובה למה שכתבתי על דברים שקורים במגזר החרדי, כי זה לא אני, ואלה לא דברים שאני מאמינה בהם) הקטע הוא שבשבילי, דרך החיים שבחרתי קובעת לי מה יהיה סדר הגודל של כל הדברים שהיא משלבת, וזה לא תלוי באף גחמה של גורם חיצוני, כמו ממשל או אופנה חולפת. לכן היא גם לא מושפעת מכל הדברים האלה, ונשארת תלויה בעצמה. (ולכן יש המון אנשים בה שבוחרים לעשות דברים בשמה, על אף שלפעמים הם טועים ורק גורמים יותר נזק.)
היוש אני פדופיל לפני שנתיים ו-4 חודשים
אבל מישי! שיווין! דמוקרטיה! אורחים עליונים! דברים שצריכים להיות חלק מדרך החיים של כולם!
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
היוש, מבחינתי, הערכים שקובעים לי מה נכון ומה לא נכון הם הערכים של היהדות. וכמו שאמרתי קודם, הם לא תלויים באופנות חולפות שקיימות בעולם. לכי אחורה בשנים, תסתכלי על ערכים שקמו ונפלו, מדיניויות חולפות, ואיכשהו בין כל אלה, הערכים של היהדות לא השתנו. הם לא תלויים במשהו זמני. הם אינסופיים. שיוויון, דמוקרטיה, כל מה שכתבת.. אלה ערכים שקמו עם השנים אחרי מלחמות עולם, והרס, ושחיתות. וההתייפיפות הזאת שהופיעה הייתה כל כך מוקצנת, שקשה לי להתייחס אליה בתור ערך. אז אני בוחרת בערכים אחרים, אמתיים יותר לדעתי, שלא תלויים בשום דבר, ולא יושפעו מהלך רוח זמני של ציבור שלם, או של עולם שלם. ויש בזה משהו הרבה יותר חופשי.
מוּמוּ לפני שנתיים ו-4 חודשים
מיש פשוט מדברת בשמי, אוקיי? :)
אנג'ל לפני שנתיים ו-4 חודשים
הומממ סלחו לי פה, אני רק עוברת. אבל יש לי שאלה מאוד מעניינת.
אני מצטערת, כי חשבתי על זכות מאוד חשובה שנשללת מאנשים לטובת הדתיים או הדת או משהו.

נישואים אזרחיים.

ואני לא חושבת שזה בסדר לשכוח את האחד הזה, יקיריי.
מישי לפני שנתיים ו-4 חודשים
אנג'י, זה מתקשר לעניין שכבר דיברנו עליו פה מלא, פשוט לגבי נקודה אחרת - העובדה שהוחלט שהמדינה היא גם מדינה יהודית, ולכן הוחלט שהנישואים ילכו לפי היהדות. זה אחד מארבעת הסעיפים של הסטטוס קוו: כשרות, נישואים, שבת וחינוך. לא מדובר פה בציבור שכופה משהו על ציבור אחר, אלא על חוק שנקבע לפני המון זמן וכולם מחוייבים לפעול לפיו. את יכולה באותה מידה לומר שאת מתנגדת ליום השואה או למדיניות קק''ל. לגיטמי - אבל לא פותר כלום, כי ככה הוחלט שיהיה במדינה.
אנג'ל לפני שנתיים ו-4 חודשים
מישי, את שמעת על הליך הגירושים? כי ההורים שלי התגרשו, אז אני יודעת.
הוא שוביניסטי. וזה מחריד אותי שאמא שלי עברה את זה.
זאת לא צורה של כפייה? יהודי ונוצרי לא יכולים להתחתן במדינה הזאת אז זאת לא כפייה? ברור. זאת כפייה של אנשים לעמוד בפני חוקי היהדות. אני לא מבינה מה זה מפריע לאנשים לתת לנוצרי ויהודי להתחתן, או למוסלמי ויהודי ומה שזה לא יהיה.
אנשים שהם לא יהודים לא יכולים להתחתן בארץ הזאת.
זה נשמע לך בסדר שאנשים שרוצים להתחתן לא יוכלו להתחתן בגלל ש"זאת מדינה יהודית"? מה היה קורה אם בחו"ל יהודים לא היו יכולים להתחתן? היהודים מן הסתם היו מתפוצצים על זה.
זה באמת ובתמים נשמע לך בסדר?

חוץ מזה שטקס הגירושין שוביניסטי. מגעיל. ושמעתי כמה וכמה דברים ממש מגעילים עליו. ובתור מישהי שההורים שלה היו שם, אני לא רוצה שכל אדם שרוצה להתחתן בתוך המדינה ואין לו את הזמן האנרגיה או הכסף להתחתן בחו"ל לא יוכל להתחתן או יהיה כבול להתחתן בתנאים האלה.
matrix לפני שנתיים ו-4 חודשים
(לא, אבנים בשבת זה לא אגדה אורבנית. וכן, זה אסור, גם מהצד שאסור לזרוק אבנים על בן אדם בכלל וגם אסור להרים אבן בשבת. זה משהו שקורה לפעמים אצל קבוצות קיצוניות, הם מוכנים לרמוס את מה שחשוב להם כדי לפגוע בצד השני.)

אריאל, בסופו של דבר הורים מקבלים הרבה בחירות בשביל הילדים שלהם שישפיעו על כל חייהם.
תנסי לחשוב הפוך: אם היהדות צודקת, אז ההורים שלך עשו לך עוול נוראי כשחינכו אותך כחילונייה. לפעמים הבחירה איפה לגור, שנכפית על הילד, כואבת מאוד לילד כשהוא גודל. הבחירה לאיזה בית ספר לשלוח את הילד (כשזו בחירה של ההורים), יכולה לכאוב מאוד לילד אחר כך, לפעמים על רמה של צלקת לכל החיים. החלטה להתגרש? זאת החלטה שקורעת את העולם של הילד!
אז אולי נאסור על גירושים?

בסופו של דבר אני חושב שאפשר להסכים שהרוב המוחלט של החרדים טוב מאוד עם צורת החיים שלהם, ואפילו ירצו לשלוח את הילדים שלהם לאותה המסגרת. אנשים מחליטים הרבה דברים על הילדים שלהם כשהם עוד לא יודעים אפילו לדבר, אני לא חושב שאפשר או שצריך למנוע את זה כי זה אומר לגדל את כולם בבתי ילדים שבהם לא עושים שום דבר אלא נותנים לילדים להעביר את זמנם באיזו דרדך שירצו עד לגיל 18 ואז נצא לחיים כשאנחנו מלאים בדעה עצמאית ובניסיון חיים עשיר ונדע לקבל החלטות בעצמנו.
כן.

76 אחוזים מהנשים החרדיות ו54 אחוזים מהגברים החרדים עובדים (נכון ללפני שנה שנתיים). אני לא חושב שיש בעיה של חרדים שרוצים לעבוד ולא יכולים, אבל שוב, אין לי ידיעה ברורה על זה.

"יש דברים בסיסיים שכל אחד צריך לדעת". למה? כדי למנוע את הבערות? הם לא בורים. הם אוספים ידע בתחומים שונים משלך, אבל אי אפשר לקרוא להם בורים. אז למה?

ומה שאמרתי הוא בהחלט וויתור בשבילי, זה מחיר של לחיות בסביבה חילונית, אם הייתי גר ביישוב דתי הייתי יכול לתפוס שנצ על הכביש בשבת. זה לא אותו סוג של וויתור, אבל זה בהחלט וויתור, ולא פשוט בכלל.
(לגבי רכילות, גסויות, וקללות, לצערי את צודקת. ועדיין זה משמעותית נמצא יותר אצל חילונים. אי אפשר להשוות שיחות ששמעתי של חילונים לכאלה של דתיים)


היוש, זאת דעתך. את מוכנה להסביר לי למה דעתך היא זו שצריכה להכריע?
אנג'ל לפני שנתיים ו-4 חודשים
מטריקס, כי יש מקצועות מכניסים יותר ומכניסים פחות ומשפחה חרדית שיש לה ממוצע של יותר ילדים, כנראה תצטרך לעבוד במקצועות יותר מכניסים, והשכלה תעזור להם.
החלק של ההשכלה לא בא כדי להקשות עליהם, אלא לעזור להם להכניס לחם לפה של הילדים שלהם, אני לא מבינה מה כל כך קשה עם ההיגיון הזה.
אריאל לפני שנתיים ו-4 חודשים
מטריקס, באמת, יש הבדל גדול. קודם כל, לא לדעת מילה באנגלית, לא לדעת מה זו אבולוציה, לא לדעת לעשות מתמטיקה בסיסית ביותר- זאת כן בורות. וידע רחב בתנ"ך לא מחפה על זה. חרדים יכולים לעבוד לעבוד, אבל בעבודות פשוטות ביותר, ונדיר שתראה מישהו שלא למד מקצועות יסוד בתפקיד בכיר. משפחות חרדיות הן לרוב עניות, גם אם ההורים עובדים, ונעזרות בקיצבה. ויש הבדל בין בחירה כמו לאיזה אמונה לחנך את הילד, באיזה מקום לגור לבחירה מהסוג הזה שגוזלת מילד צעיר מצרך בסיסי. אמונה אפשר לשנות כשגדלים, מקום מגורים אפשר לשנות כשגדלים, להשלים ידע מהסוג הזה זה הרבה יותר מסובך. זאת בחירה שגוזלת מבן אדם כל כך הרבה והתפקיד של הממשלה למנוע אותה, בדיוק כמו שעליה למנוע כל סוג של נזק לילדים. וכן, זה נזק. מערכת החינוך צריכה להקנות כלים בסיסיים ויש מקצועות שהם מקצועות חובה. אין סיבה שחרדים לא ילמדו מקצועות ליבה, במיוחד שזה לא עומד בסתירה לאמונה הדתית שלהם בשום צורה.
ג'ים לפני שנתיים ו-4 חודשים
קצבה.
זה לב העיניין.
מי משלם על הקיצבה הזאת.הא?הא?
כל אותם חרדים שנעזרים בקצבאות נעזרים בכסף שלנו,האלה שהשקיעו את החיים שלהם ולמדו ועבדו קשה.
וכן עם תנך לא הולכים למכולת,מצטער.לימודי תנך לא יעזרו לאנושות יותר מלימודי מדע וזה לא עניין של אמונה זה עיניין של עובדות.תראו מה 3000 שנה של לימודי תנך לעומת 500 שנה של לימודי מדע.אז אפשר להתעלם מעובדות בשם שם כזה או אחר.

ומטריקס תעשה לי טובה,מה זה לפי דעתם ללמוד תורה יגן על המדינה יותר,קודם כל חלקם לא מכירים במדינת ישראל.שנית.או-קי בואו נבטל את צהל,נזרום עם השם יצילנו הזה.עכשיו,תדמיין לאן נגיע.כולנו נשב כאן בלי צבא ונתפלל בבתי כנסת בלי לימודי ליבה בלי תארים אקדמאים.בלי כלום.אתה חושב שמשהו יבוא מהשמיים ויאמר "המממ נוט באד" קחו לכם כיפת ברזל ואף אחד לא יפריע לכם לעולם.הא? תראה לי מקום ב"היסטוריה" שזה קרה.נמנמנמנמנמנמ לא.אין.

ועוד דבר,עזוב שהרבה מהחרדים עובדים בשחור.אבל תגיד לי מה בשם הפסטה הם יכולים לממן במלאאאאאאאאאא כסף שהם נותנים למדינה.בריאות? בטחון? חינוך? אולי אבל הרגע עברנו על מי עוזר יותר לאנושות.ולנושא אחר

התחממות הגלובליתתתתתתתתתתתתתת
כולנו נמות חבורה של אידיוטים!!!!!!!!
התאחדו ותפסיקו להפליץ וליצור פחמן דו חמצני
ולהרוס את העולם.
היוש אני פדופיל לפני שנתיים ו-4 חודשים
למסה הארכים כן מישתנים, בתקופה של התנך ניחתב היו אבדים וכן גם ליהודים, יש התייחסויות אלהם, וחוץ מיזה משנים עוד הרבה דברים שלגמרי לא מתאימים לארחים של היום, למדתי אל זה קשה אליתי לתורה (למה אליתי לתורה? קדי להכיר את התרבות היהודית, שאין לי סיקויי להקיר בחיי היום יום) אז בקיצור, יש הרבה דברים בצנך שאולי היו טובים טיפים ליפני כמה מאות שנים אבל בתקופה שלנו הם לגמרי לא מתאימים. חוץ מיזה בתנך יש הרבה התייחסות לזה שאם ישראל הוא עם ניבחר וקדוש, ואני באופן אישי חושבת שזה יחול בקלות להתדרדר לקתה של "הגזה הארי", שזה בין השאר, באיתי מעוד
ריצ' רצ' לפני שנתיים ו-4 חודשים
אריאל
את לא יכולה לפתור בעיות לאדם שלא רוצה שתפתרי לו את הבעיות. זה הכל.
את לא תצליחי להוציא מישהו ממעגל העוני אם הוא לא רוצה לצאת ממנו, את לא תצליחי לגרום לחברה שלמה להפוך להיות משכילים ופרופסורים אם כל מה שהם רוצים זה לא ללמוד מתמטיקה ולחדש חידושים בתורה.
אם יש לך איזו דרך מיוחדת לשכנע אותם את מוזמנת לנסות
ישנוני לפני שנתיים ו-4 חודשים
הו וואאוו.
אין לי מושג מה מעשיי פה בשעה כה מוקדמת בבוקר אבל קראתי את כל הדיון על המתחים שבין דת לחילון.
זה היה מרתק!
(ואני אומר זאת בתור חייזר :)
קישורים רלוונטים
 |  הוסף קישור הצג הכל מציג 0 קישורים רלוונטים
סרטוני הקבוצה
 |  הוסף סרטון הצג הכל מציג 0 סרטונים

אירועים
 |  הוסף אירוע הצג הכל מציג 0 אירועים של חברי הקבוצה
ביקורות ספרים של חברי הקבוצה
הצג הכל מציג 3 מתוך 1923 ביקורות ספרים
יש אנשים חסרי פניות וישרי לב שמסוגלים לנתק לגמרי בין הסופר לבין היצירה. יש אנשים שמסרבים - עקרונית ובתוקף - לעשות זאת. ויש אנשים כמוני, באמצ... המשך לקרוא
30 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
פַּפְּרִיקָה לפני שבוע וחצי


היה היה ילד קטן. לילד קראו זשל"ב, והוא היה כבן 7. בגילו, לשחק בקלפים היה האופנה. אלה היו קלפי יו גי הו, וזשל"ב אסף אותם באובססיביות. אבל, מה לעש... המשך לקרוא
23 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
זה שאין לנקוב בשמו לפני שבועיים


תדמיינו לכם, שיום בהיר אחד, מישהו קם ומחליט שהוא הולך לחזור בזמן, כדי למנוע את רצח רבין. תדמיינו שהוא מצליח. עכשיו, תדמיינו איך המהלך הזה... המשך לקרוא
20 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
זה שאין לנקוב בשמו לפני ארבעה שבועותספרים שיש לחברי הקבוצה בבית
הצג הכל מציג 8 מתוך 1695 ספרים שיש לחברי הקבוצה בבית
עודכן לפני חודש


רשימות ספרים של חברי הקבוצה
הצג הכל מציג 6 מתוך 7 רשימות ספרים
SHIRA בת 16 מאיפשהו
SHIRA בת 16 מאיפשהו
פַּפְּרִיקָה בת 22 מכאן
swarley בת 17 מפתח תקווה
פַּפְּרִיקָה בת 22 מכאן
WallFlower בת 19 מחיפה

ספרים משומשים של חברי הקבוצה
הצג הכל מציג 8 מתוך 21 ספרים משומשים
עודכן לפני שנתיים ו-4 חודשים
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ