ביקורת ספרותית על A maggot מאת John Fowles
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 23 באוקטובר, 2016
ע"י Pulp_Fiction


אנגליה באמצע המאה ה-18. זהי עת של שינויים מרחיקי לכת בדרכי המחשבה,מתחוללים מאבקי תפיסות עולם(וויגים לעומת טורי) וקמים זרמים חדשים בנצרות. הכלכלה מתפתחת ואנגליה שולטת ביד רמה באוקיינוסים.גם המדע בתנופה-זהי תקופתם של ענקים ביניהם ניוטון,בויל,פיבונאצ'י,סנדרסון ורבים אחרים.תיאטראות פורחות בכל רחבי לונדון ובחברה הגבוהה נפוצים מתירנות(נסתרת כמובן) ונהנתנות.בו-בזמן זו תקופה שיש בה פחד מוות משינויים חברתיים ונטייה לשמור על הקיים בכל מחיר.חלק גדול מהאוכלוסייה נידון מלידה לחיי דלות ובערות,כמעט ללא סיכוי לשנות את גורלו,רק מעצם שייכותו למעמד מסוים.
הכנסייה האנגליקנית קובעת את הטון הרוחני ורודפת את המתנגדים לה.עם זאת מבחינת חופש מחשבה,החברה האנגלית עוד ידעה להכיל מעט יותר מהאחרות ביבשת אירופה.חוקים אכזריים מאין כמותם, לעומת זאת, מהווים את הבסיס החוקי במדינה בכל הנוגע לקודש הקודשים של אותה החברה-הרכוש הפרטי. עבור כל עברה פעוטה בתחום זה מוצאים בני האדם להורג או נשלחים לעבודות פרך במושבות שבאמריקה-החל מגיל שבע, בו חלה האחריות הפלילית.
הכותב מאפשר לקורא הצצה נדירה לאותם הימים,בהם התרחשו תמורות כבירות לצד הלכי רוח מאובנים. העלילה לא שגרתית,אך גם מעניינת ומטלטלת.הסיפור מערב דמויות,מוסדות,קטעי עיתונות וארועים אמיתיים מהתקופה,על אף היותו בדוי.דרך חוויית קריאה עשירה ומרתקת,מוביל אותנו המחבר אל לידתו של זרם דתי חדש, ה-Shakers.
חבל שהיצירה לא ראתה אור בעברית,אחרי הכל מדובר בסופר בעל שם והספר עצמו זכה לביקורות אוהדות בכתבי עט ספרותיים מובילים.נכתב ב-1985,לא ברור מדוע לא תורגם עד כה ובהחלט הגיע הזמן.

2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנה ו-9 חודשים)
הסקירה היתה יכולה להיות טובה מאוד עם הגהה כבדה.2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ