ביקורת ספרותית על על גופתי המתה מאת מירב הלפרין
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 9 באוקטובר, 2016
ע"י מירה רוזנפלד


ספר מצחיק, שנון, קליל, פשוט חוויה מהנה. כמה שעות של הפוגה מתלאות היום.

זהו ספרה השני של מירב הלפרין. קודמו, בעלי לא בבית, זכה להצלחה אדירה.

ספר זה הוא מעין המשך של הראשון, עוסק באותן דמויות, אם כי אני חייבת לציין כי טרם הספקתי לקרוא את הספר הראשון (שממתין לי בסבלנות בספריה) ונהניתי מאוד מספר זה. אולי מי שקרא את הספר הראשון יכול ליהנות ממנו יותר אולם לי זה ממש לא הפריע.

הספר ממשיך את סיפורה של הגיבורה, שלא ידוע מה שמה, ביחד עם הגרוש החרדתי שלה עימנואל, והשניים יוצאים למסע להצלת בנם החייל הקרבי המשרת בעזה, בעת מבצע צבאי.

הספר מתאר בצורה שנונה ובהומור השמור לסופרת, את ימי המלחמה המשוגעים במדינת ישראל, את הלחץ האופף את התושבים. את החוויות השונות עם הישמע קול האזעקה, והפעם בצורה כל כך חיננית.

הגיבורה ובעלה לשעבר רוקחים תוכנית לשחרור בנם מהמלחמה, כאשר סיפור הכיסוי הוא שהאב לקה בליבו, ובנו, זה כל מה שנותר לו כדי לשרוד.

המסע הזה כל כך מצחיק, שובה לב ומשובב לב, שלאורך הספר מצאתי את עצמי פשוט צוחקת בקול רם.

הגיבורה צוחקת על בעלה החרדתי, כאשר היא בעצמה תסריטאית ראשית של חייה ומריצה סרטים אינספור ותחזיות שונות ומשונות לגבי עתידה ויכולתה לשרוד את המלחמה.

זוג הורים תל אביביים במסע מופרך לדרום הארץ כדי לחלץ את בנם מעזה.

"האזעקה שולפת אותי מחדר האמבטיה..... בום נוסף נשמע באוויר.... אנחנו הולכים למות, אני נלחצת. נשאיר את הילדים שלנו יתומים. זה יהיה העונש שלנו על השקר לצבא". (עמוד 122)

קומדיה של טעויות, רצף של תקריות משעשעות, תוך כדי תובנות על החיים, על נשים וגברים ומה שביניהם.

"אישה יכולה להתאהב ברדיאטור. למה? כי אישה לא מתאהבת בגבר, היא מתאהבת בחלום. גם אם יגידו לה: " אבל זה רדיאטור", היא תתמוגג: " אבל תראו איזה אפור הוא וכמה שהוא יפה. והוא כזה חם ורגיש". כי אישה מתאהבת בחלום; והראשון שיוכל להציע לה את החלום, בו היא תתאהב". (עמוד 45)

בדרך הם פוגשים דמויות שונות שמוסיפות לחווית הקריאה המשעשעת, דוגמת זמרת צעירה עם פה גדול מידי, זמר הומוסקסואל סנילי, אמא אחת יותר מידי ורופא שאיכשהו הצליח להיכנס לליבה של הגיבורה - גם עליו היא היתה רוצה לדעת הכל כי ....

"בניגוד לגברים, נשים חייבות לדעת את כל הפרטים האלה. גבר מסתפק בעובדה הצנועה שאת נושמת. כל השאר לא חשוב לו במיוחד". (עמוד 176)

בנימה אופטימית זו, לכו לקרוא, הנאה מובטחת.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ