ביקורת ספרותית על כתר הברזל מאת אהרן אפלפלד
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 4 באוקטובר, 2016
ע"י Pulp_Fiction


הספר מושך את הקורא החל מדפיו הראשונים. תיאור הקצין ושגרת יומו, האינטראקציה שלו עם בני עירו ובייחוד החדשות שהוא שומע מאחד מהם יוצרים ציפייה לדבר-מה אחר מאשר הספר בסופו של דבר הופך להיות. הרומן כתוב בשפה מינימליסטית עם דיאלוגים ותיאורים קצרים לפעמים לקוניים(אם כי לפעמים אין צורך ביותר מכך). שגרת יומו של פטר שטיין בבית או בצבא אינה מספקת שיאים כמעט ובעיקר חד-גונית. בתחילת הספר תיאור מחלתה של אולה וכל מה שבא אחר כך, לרבות עיסוק בספרים,כתביה של אולה, חלומות וכו' מהווים עניין רב. בהמשך לעומת זאת ובייחוד לקראת הסוף,המוטיבים המדוברים חוזרים על עצמם יותר מדי לטעמי ואף הופכים לצפויים במידה מסוימת. יחסי הגומלין של פטר עם הצוערים האחרים מעניינים ,אך גם כאן אין מה לצפות ליותר מדי הרפתקאות.
ככלל בספר יש משהו שמזמין להמשיך ולקרוא אותו ,לפחות עד שלב מסוים. יתכן ואלו הפרקים הקצרים מאוד או הציפייה להתפתחות דרמטית בעלילה. היחסים של פטר עם סביבתו וגילויי האנטישמיות ממנה כמו גם גילויי התמיכה והאהבה יכולים לרתק ומדי פעם אף לרגש מעט. המוות מצוי בו בשפע ותיאורי ההלוויות, ארונות ומצבות הופכים לבסוף למעט מאוסים.
לסיכום: הספר משדר אווירה מלנכולית ועייפה. עם זאת בסך הכך חוויית הקריאה בו הייתה משביעת רצון באופן כללי ואף מהנה.הבסיס ההתחלתי בנוי היטב ויוצר ציפייה רבה ,אך היא מתממשת רק באופן חלקי מאוד.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
זה הראשון,מודה
מחשבות (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
לא קראת אף אפלפלד, אה?1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ