ביקורת ספרותית על כתר הברזל מאת אהרן אפלפלד
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 3 באוקטובר, 2016
ע"י תושיק


ספר עצוב ומטלטל על שאיפות בחיים, הישגים, על יחסים בתוך משפחה ועל התמודדות עם אובדן, בדידות וקשיים. הכתיבה יפהפיה ואיכותית, נהניתי מכל רגע.
הגיבור הוא פטר שטיין. מגיל צעיר הוא שואף להיות סופר. למרות זאת, פטר בחר לעשות קריירה צבאית בצבא האוסטרו-הונגרי, למרות התנגדות הוריו, ואף נבחר לחייל מצטיין בקורס וזכה באות כתר הברזל בהשתתפותו במלחמה.
הסיפור מתחיל לאחר שפטר פרש מהצבא, הוא יושב בבית קפה ונזכר בעברו. הוא מנתח את חייו ואת חיי משפחתו האהובה ואת הקריירה הצבאית מתחילתה ועד סופה.
פטר הוא ממוצא יהודי אבל הוא אינו דתי ומכנה עצמו לעיתים אתאיסט. במסלול הצבאי הוא נאלץ להתמודד עם אנטישמיות בנוסף לכל הקשיים הפיזיים והנפשיים של משמעת קשה.
פטר היה מאד קשור להוריו ובעיקר לאחותו שהיתה חברת הנפש שלו. אחותו חלתה בשחפת ובילתה את רוב זמנה בסנטוריום. פטר היה קשור אליה וניהל איתה שיחות בעיקר על כתיבה וספרים. היא היתה כותבת יומנים ותמיד ידעה שפטר פעם יהיה סופר.
פטר מספר על כל מה שעבר בקורס הצבאי ולאחר מכן במלחמת העולם הראשונה: התאבדות של חבר שהודח מהקורס, אלימות כלפיו, קשייו הפיזיים, פציעתו, בדידותו, האומץ והנחישות שנדרשו ממנו לשרוד את הכל.
מול הקשיים בצבא,פטר מספר על געגועיו למשפחתו, על הביקורים שלו בבית, על הקשר הקרוב שהיה לו גם עם עוזרת הבית שלהם, לוסי, שאהבה אותו מילדותו.
אחרי המלחמה, הכל השתנה. פטר חוזר לעירו ומגלה כי יש המון שיכורים חסרי כל, כולל עוזרת הבית שלהם. הוא מנסה לנצל את הפרסום שלו בעיר בעקבות הצטיינותו בצבא כדי לגייס משאבים ולנסות לשקם את השיכורים, כולל לוסי האהובה.
פטר מרגיש שמסלולו הצבאי בהחלט הכשיר אותו להיות סופר והוא מתחיל בכתיבה.

סיפור אנושי יפה ומרגש, המנתח יחסי גוף ונפש, ממליצה בחום!
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
אין על הסופר הזה. כל ספריו משובחים. תודה על הסקירה
מחשבות (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
חיכיתי לסקירה ראשונה. לא שחשבתי שהספר לא יהיה טוב, אבל הייתי סקרן. אפלפלד תמיד במחשבותי בעת קניית ספרים. הייתי בצומת לפני כמה ימים ופשוט לא ראיתי אותו שם.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ