ביקורת ספרותית על פרויקט רוזי - דון טילמן #1 מאת גרהם סימסיון
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 4 במרץ, 2016
ע"י קרינה :)


לגיבור הראשי של הספר יש תסמונת אספרגר, כל הספר מתמקד במערכות היחסים שלו וההתנהלות היומיומית בחייו - במיוחד בפן הרגשי.
הספר טוב סך הכל, נהינתי מהקריאה שלו והעלילה מעניינת וכתובה היטב. בכל זאת, ההשקפה המוטעית שנוצרת לגבי תסמונת אספרגר הפריעה לי. לדעתי, השינוי שהגיבור הראשי עבר בסוף הספר היה קיצוני מדי, התחושה שלי מהספר הייתה שבן אדם יכול "להחליט" להתנהג לפי תסמונת אספרגר או לחילופין לפי ה"נורמות" החברתיות המקובלות. במציאות המצב לא כל כך פשוט, תסמונת אספרגר היא לקות התפתחותית, חלק מהקשת האוטיסטית, היא לא נתונה להחלטה שלך לטוב ולרע. אני חושבת שנקודה חשובה בהרבה שהספר יכל להעביר היא קבלה והערכה של האחר. לדעתי היא קצת התפספסה וחבל.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קרינה :) (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
yaelhar, אני לא חושבת שספר הוא כלי להעברת "ערכים נכונים", אני כן חושבת שיש ספרים שניתן ללמוד מהם, אבל לא לפי זה נמדד ספר טוב. לדעתי ספר שמעביר ערך לא מאבד מערכו הספרותי אבל זה כמובן כבר עניין של דעה.
yaelhar (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
אני חושבת שאת צודקת לגבי התסמונת וגם לגבי הספר הזה.
אדם אינו יכול להחליט להתנהג אחרת מהתסמונת בה הוא לוקה. (למרות, כמובן, שיש גישות טיפוליות שמניחות שכן) ובאמת הסופר לקח לעצמו חירות ו"שיפר" את גיבורו כך שיוכל להמשיך את העלילה.
אני חושבת שאת גם קצת טועה: ספר אינו כלי להעברת "ערכים נכונים". כשהוא עושה זאת הוא מאבד את ערכו הספרותי. לכן עם כל הסכמתי למשפט האחרון שכתבת, איני יכולה להסכים לגישה.
קארן (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
מחשבות, אני לא חושבת שהיא החמיצה משום שהיא קראה ואף ציינה שהיא אהבה, אך הוסיפה את דעתה האישית על נושא תסמונת אספרגר , ואולי היא צודקת - שווה בדיקה
מחשבות (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
החמצת ספר מקסים בראיה סמולנית חשוכה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ