ביקורת ספרותית על חגיגת אי־המשמעות מאת מילן קונדרה
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 17 בפברואר, 2016
ע"י ראיה


הסקירה הזו תכלול בתוכה וידויים לרוב, הראשון שבהם הוא שמעולם לא שמעתי את השם מילן קונדרה… יאמר לזכותי ששמעתי על שמות הספרים, אבל אבוי, וידוי נוסף - לא קראתי אותם (כמובן… אחרת הייתי שומעת על מילן קונדרה!).
והנה אני, ראיה, נפלה שוב לכיתוב אחורי טוב ומושך ואפילו כריכה מעניינת ומוזרה, והשם? ״חגיגת אי-המשמעות״ - רק גרם לי להימשך אל הספר הזה יותר!
אך מה גדולה הייתה ההפתעה שלי כאשר סיימתי את הספר ולצערי הרב לא הצלחתי לרדת לסוף דעתו של הסופר.

קונדרה מפגיש יחדיו ארבעה חברים משכבר הימים, כל אחד מהם בשלב אחר בחייו ולכל אחד מהם מטען משלו - האחד שחקן כושל שמחפש את עצמו ללא קץ, השני סובל מבעיות אישיותיות כאלה ואחרות בשל יחס אימו אליו בילדותו, הנוסף מתעסק בחייו המגיעים לקיצם (או שלא?) והרביעי עסוק בדמיון מופלג למערכות יחסים ואהבתו לטיפה המרה.
את הסיפורים שלהם אנו מקבלים טיפין טיפין, במקטעים קצרים שמתחברים האחד לשני באופן מסוים כאשר כל מקטע מלווה בכותרת אשר מרמזת על הכתוב בשורות הבאות ועם זאת עדיין לצערי הרב לא הצלחתי לרדת לסוף דעתו של הסופר.
האם מדובר בספר מסכם חיים? האם מדובר בספר שאמור לזרוק אותי אל תוך הבנה עמוקה על חיי? או שמא פשוט להראות לי כמה חיים ארוכים ושלמים יכולים להיות חסרי כל משמעות ובעלי שום מטרה מסוימת…?
מבחינתי, הכל היה בליל של הכל.
כן, הספר הזה גרם לי לתהות (בעיקר מה רצה לומר לי הסופר…) וכן, הוא כתוב ומתורגם טוב, אבל בשלב הזה בחיי אני לא מצאתי בספר הזה עניין ועכשיו אני נשארת עם הרגשת פספוס בנוגע לספר שנרשמו עליו ביקורות מהללות, אך אני לא מצאתי בו כל עניין.
מצד שני, כל אחד ומה שהוא אוהב.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ראיה (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
משום מה שאר הספרים שלו באמת מושכים אותי...
אני בהחלט חושבת שאתן להם הזדמנות
יוֹסֵף (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
אולי תנסי את 'הקלות הבלתי נסבלת של הקיום'.
מחשבות (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
טוב, לא חייבים לקרוא.
רץ (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
למילן קונדרה יש ספרים מוצלחים יותר

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ