ביקורת ספרותית על חתול לבן חתול שחור מאת שלמה אבס
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 25 בנובמבר, 2014
ע"י חמדת


הספר יצא במסגרת סדרה חדשה -"קריאה למחשבה " שיעודה להצמיח פרות של חשיבה עם חווית הקריאה אצל הילדים .

טוב ,אני באופן אישי לא אוהבת ספרים עם מסרים חינוכיים מה ומי טוב ומה ומי רע ,אני אוהבת את זרחי האנרכיסטית .

אבל כיוון שמדובר בספר חינוכי עלילתו מתמקדת בשני חתולים שהנם חברים טובים =ומסביבתן כל חיות היער רבות ,שורטות, שואגות , בועטות,נושכות ועוד ועוד כל אחד בהתאם לאופיה של החיה ביער . באיזהו שלב זוג החתולים הרגישו שמשהו ביחסיהם כנראה לא בסדר,"כי זה חשוב להיות כמו כולם" אבל לא יכלו להצביע על הסיבה או המקור ,עשו יחד סיעור מוחין וכל אחד הציע רעיון כדי לריב ,אם בלהכאיב פיזית לאחר או לגרשו מהיער אבל אוי ואבוי -לא צלח בידם כי כל אחד ויתר לשני .

"אנחנו כנראה לא טובים במריבות ,אנחנו לא יודעים להתווכח ולהתרגז,אנחנו לא יודעים לצעוק ולריב ,אני חושב שהכי טוב שנהיה מה שאנחנו ,אפילו אם לא נהיה כמו כולם".


טוב ברור שאפשר לקחת את המסרים הללו לכל הכיוונים בעולמו של הילד .וזה בסדר.

אני מקדישה את הספר לסכסוך הישראלי הפלשתיני , הבעיה היא לזהות - מי החתול השחור ומי החתול הלבן ? נדמה לי שצריך לחפש חתול אפרפר .

האותיות גדולות ומנוקדות , איורים של דני קרמן - לא מי יודע מה .אבל כנראה שהם מבטאים את רוח המציאות שבה אנו החתולים על שתיים חיים כיום במרחב הזה .
מי שרוצה להקריא לילדו ספר חינוכי -זה בסדר ,אבל אני רוצה את נורית זרחי .
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חמדת (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
יקירוביץ' - זהו מסר עם מסרים חיוביים באמת ,אבל העקיצה שלי לכיוון הסכסוך הייתה בחוסר התכלית ובסימון סטיגמות .
חמדת (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
נעמה - הכי חשוב לא לפחד להיות לא כולם . תודה .
חמדת (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
אלון ד. אלפרט - אני מסכימה עם דבריך בהקשר ליעוד הספר מבחינת ערכים , וגם לגבי המסרים ההולכים ומאבדים כיוון מצד מ. החינוך כמו :ללמוד בכיתה א' להעריך ולהוקיר את פצועי צהל .ממש נהיינו ספרטה . באשר לסכסוך הפלשתיני הישראלי זה היה מין חוש הומור ציני ושחור שלי אישי למציאות בכלל והיום. אני לא מקנא בהורים ובילדיהם ששולחים אותם לשנה א /ב בימים אלו . אבל יש את הבית שבו צריך למצוא את האיזון הנגדי.
יקירוביץ' (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
כמו שיש כל פעם סבב לחימה ביננו לפלסטינים, גם כאן חוזרים ושבים סבבי הלחימה! יש רק הבדל קטן וברור, כאן אין דם ואפילו לא וירטואלי.
אלון דה אלפרט (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
אם כבר את מקדישה את הספר לסכסוך הישראלי פלשתיני, אולי אני יכול לנסות לעזור לך למצוא את החתול השחור והלבן כאן, (אם הבנתי נכון את האנלוגיה). בצד אחד, מכניסים ספרים שמיועדים להצמיח פירות של חשיבה עם חוויית הקריאה של הילדים, או בכלל (מהניסיון שלי) לעודד ערכים כמו עזרה לזולת, עידוד הטוב, ואפילו - כמו שכותבת נעמה - לא להיות כמו כולם. חשיבה ביקורתית זה נהדר. ואפילו זרחי האנרכיסטית באה בחשבון.
בצד השני, התכנים במערכת החינוך מושכים יותר לערכים כמו השמדת האחר, עידוד הלחימה בו והשוואתו לחיות אחרות שמסתתרות בין הסלעים ויש לרדוף אחריהן ולהכחידן.
נעמה 38 (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
לא להיות כמו כולם זה המסר הכי חשוב שאפשר להנחיל לילדים שלנו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ