ביקורת ספרותית על דוקטור סליפ - שורד "הניצוץ" חוזר מאת סטיבן קינג
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 21 באוקטובר, 2014
ע"י אבק ספרים


אני לא יודע אם סטיבן קינג הרגיש בכך או לא, אבל כשבאחד העמודים הדמות הראשית מכריזה: "זה סיפור מה-זה-דפוק!" כלפי סיפור חייה של דמות אחרת, ייתכן שזה נועד לומר משהו גם על הספר עצמו. מעין מחבר מובלע אירוני, אם תרצו. כי מכל ספריו של סטיבן קינג, זה אולי הספר הדפוק ביותר, ישר ולעניין. קראתי בערך 37 ספרים של סטיבן קינג, ואני מקווה שכבר סיגלתי לעצמי את היכולת להריח מתי מדובר ביצירת מופת של פעם בדור, ומתי מדובר בפלופ רציני.
אני לא מאשים את קינג, באמת שלא. הוא ניסה לעשות משהו מאד מסובך: לנסות להנגיש לקורא איך מרגישה חוויה טלפתית שמשותפת לשני משתתפים, כשחלק לא מבוטל מהעלילה מתרחש למעשה במוחותיהם של השניים. מין ניסיון נמהר לתאר פיצול אישיות. בפועל, יצא משהו שהוא בין להטוטנות מביכה שגוררת בחילה אמיתית מצד הקורא (רגע, זו אברה עכשיו? או שזה דן? זה דן, או שזה אברה? עד שבאיזשהו שלב, בעיקר לקראת סוף הספר המטורף, זה נהיה ממש מתיש), לבין עלילה נדושה ומעייפת, רוויות קלישאות ומפלצות בע"מ. כשאני הולך לקרוא את קינג, אני רוצה שהוא יביא אותי אל הפחד העמוק והטהור ביותר שיש (שרוט שכמותי), כפי שעשה ב'בית כברות לחיות שעשועים' וב'זה', משהו שהוא אפל באופן קוסמי, שנובע מהתהומות העמוקים ביותר של הקיום. אבל לא באתי בשביל איזה אפקטים של סרט הוליוודי זול! (כפי שרוב ספריו הטובים הפכו להיות אי-שם בשנות השמונים והתשעים, מלבד אולי 'הניצוץ', שהצליח לתרגם באופן לא רע את האימה שבתוך הספר).
סטיבן קינג הוא סופר שמסוגל להעניק משהו אחר ויוצא-דופן לקורא, וחבל על דמזדקנין ולא משתכחין...
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אפרתי (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
בוודאי שקניתי!
אבק ספרים (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
אני מקווה שלא קנית את הספר עדיין! :O
אפרתי (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
אז ככה... קראתי את הניצוץ הנפלא ואת קארי הטוב מאוד ועוד משהו שאני לא זוכרת, אבל היה מצויין רק ארוך. תמיד ידעתי שקינג נהדר, אבל לא היה דחוף לי לקרוא. והנה, לפני כמה ימים ראיתי את דוקטור סליפ והבנתי שזהו גיבור הניצוץ. אז חשבתי לעצמי, למה לא לסגור מעגל, במיוחד שמפזר הערפל, הפרופסור לסטיבן קינג, אומר שקינג כל כך משובח, ואני מסכימה גם אם קראתי מעט (פשוט, האימה זה לא הז'אנר שלי, אבל אין להכחיש שקינג סופר מצויין). והנה, מפזר אומר שדוקטור סליפ זה סתם, ועוד נותן לו 2 כוכבים! מה אעשה עכשיו, מה???
אבק ספרים (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
שמעתי שזה סרט טוב, אבל מדובר בסרט דרמה אחרי הכל. אני דיברתי על סרטי אימה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת דפוקה!

סתם, סתם צוחק. מאוד אהבתי :)
שונרא החתול (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
אחד הסרטים הכי אהובים עלי הוא "אני והחבר'ה" שמבוסס על Stand By Me של קינג.
אני מקווה שאתה לא כולל אותו ברשימת הסרטים ההוליוודים הזולים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ