ביקורת ספרותית על גיא אוני מאת שולמית לפיד
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 22 באוגוסט, 2014
ע"י שועלה


לכאורה יש כאן שילוב מנצח, מבחינתי, היות והז'אנר - רומן היסטורי, הוא החביב עלי. גם שיעור בהיסטוריה וגם סיפור מרתק, דמויות שניתן להתחבר אליהן רגשית - מה עוד הבנאדם צריך? אני בטוחה שאם הייתי קוראת את הספר בשנות נעורי הייתי פשוט נשפכת מרוב עונג ומתאהבת בו (כמו שהתאהבתי ב"שרה גיבורת ניל"י של דבורה עומר). ולכן ניגשתי לספר בלב עולץ ועם ציפיות לגוד טיים. אלא מאי? מאיזושהיא סיבה הפעם היה לי קושי להתחבר רגשית לספר, ויש לי כמה רעיונות לגבי מה שהפריע לי. אז כדרכי, אחלק זאת למה שטוב/מה שאהבתי, ולמה שלא טוב/לא אהבתי.
הטוב: מדובר בתקופה מרתקת ביותר בתולדות עמנו ומדינתנו- תקופת העליה הראשונה, ואכן, בזכות הספר למדתי דברים רבים והצלחתי לדמיין ולראות לנגד עיני כיצד חיו כאן אנשים, ובפני מה הם עמדו והתמודדו כשהגיעו לכאן לשממה ושממון, ביצות וקדחת, פקידות רקובה ומושחתת, אנשי הישוב הישן הדתיים שהתנגדו להם (לא הייתי מודעת לעוצמת האיבה בין המתיישבים הראשונים לישוב הישן). אמונתם ומסירותם בהחלט מדהימות. החומרים הם כל כך עוצמתיים ומרתקים שעצם הבאתם די בה. דמותה של פאניה כדמות פמיניסטית שמתמודדת עם אילוצי החיים בגבורה ותושיה - היא דמות חזקה ומעניינת. אגב, מישהו יודע אם היתה אחת כזו באמת? לא הצלחתי לברר זאת בגוגל.
ועכשיו למה שהותיר בי בכל זאת תחושה של בינוניות מסויימת והחמצה בכתיבה, דווקא משום שהחומרים כל כך טובים. קודם כל, הרגשתי שהספר הוא שיעור בהיסטוריה לפני שהוא יצירה ספרותית, ושהסופרת השתמשה בעלילה ובדיאלוגים בין הדמויות כדרך לדחוס כמה שיותר מידע היסטורי על אנשים ואירועים, וזאת על חשבון העומק הספרותי. גודש ועומס יתר של עובדות ואירועים, על חשבון התפתחות הדמויות או אמינות בתיאור מצבים ושיחות. מה שעוד הפריע לי זה שהיה משהו הירואי מדי ואף שטוח בתיאור הדמויות (כולל ובעיקר הדמות הראשית של פאניה)והיחסים ביניהם. כמעט ולא היו קונפליקטים או מורכבויות בתיאור הרגשות. אני חושבת שמסיבה זו חשתי קושי רגשי להתחבר, וחבל.
בסה"כ אני שמחה שקראתי את הספר כי הוא העשיר אותי ולימד אותי פרק בהיסטוריה בצורה חווייתית שנחקקה בי, ולכן אני כן ממליצה עליו, עם כל ההסתייגויות.
אגב, הייתי שמחה אם היתה יוצאת גרסה של גיא אוני אנוטייטד, עם רפרנסס (מתנצלת על הלועזית - המקבילות העבריות התפיידו מזכרוני) לגבי הדמויות והאירועים - מה היה באמת, מה פרי דמיונה של המחברת.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נעמי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אז זהו שאני קראתי אותו בנעורי ועיטרתי אותו בחמישה כוכבים על סמך הזיכרון הזה
מעניין מה הייתי חושבת היום
רץ (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אני חושב שאת צודקת התקופה מרתקת - הרומן ההיסטורי פחות.
גלית (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
ספר מוער .הערות.התיחסויות.הפניות את תמיד יכולה לשאול את הסופרת היא עדיין בחיים ברוך השם
עולם (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
ביקורת מצויינת, אהבתי את "התפיידו מזכרוני".

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ