ביקורת ספרותית על שבועת רחל מאת מיכל שלו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 2 באוגוסט, 2014
ע"י ronen


"שבועת רחל" היה אחד הספרים הראשונים שקניתי ברגע שהבנתי שאני מכור לספרים לפני כשנתיים. הוא נשאר בארון עד השבוע, והרגשתי שזה השלב המתאים לקריאתו.
הספר מדבר על שני דורות - רחל, שנולדה בפינסק ועלתה לארץ, ונכדתה הדס המתמחה במשרד לעו"ד.
אהבתי מאוד את התיאורים על ילדותה של רחל בצל האנטישמיות וחיי היהודים בתקופת מלחמת העולם הראשונה וטרם השנייה. אהבתי גם את סיפור ההתאקלמות של רחל בא"י, אם כי ההיסטוריה הייתה החלק הפחות חשוב - לעיתים הובא "פרץ של היסטוריה", פסקה קצרה המדברת על אידיאולוגיה של מחנה מסויים שהיה קיים באותה תקופה, אך לאחר הפסקה אין הרחבה או פירוט וממשיכים כאילו שום דבר לא נכתב בפסקה הקודמת. אני מקבל את העובדה שמיכל שלו רצתה להכניס את הווי התקופה בלי להעיק על הקוראים, אבל ציפיתי שהמאורעות ההיסטוריים יובילו יותר את העלילה, ולא רק ההתרחשות הרומנטית.
הסיפור של הדס היה גם כן קולח וזורם, אם כי הוא היה צפוי מהשנייה הראשונה ולא היה שונה בהרבה מסיפור אהבה סטנדרטי וגנרי...
מה שפחות אהבתי בספר הוא את הקיטצ'יות שמאפיינת את הדמוית והמונולוגים, ואת הטלנובליות שבעלילה. אצל מיכל שלו כמו אצל מיכל שלו, באופן מאוד "מפתיע" הדמויות מגלות קשרים סבוכים ביניהן, הנחשפים לאחר גילוי נבכי העבר.
בגלל התיאור ההיסטורי הדל והקיטשיות המאפיינת את הספר (ואת מיכל שלו), החלטתי שהספר ראוי ל-3 כוכבים, למרות שהכתיבה זורמת ויש נגיעה היסטורית מעניינת.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ