ביקורת ספרותית על ניתוח לב פתוח מאת דן שינמן
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 15 במרץ, 2012
ע"י אב''פ


לפני שתתחילו לקרוא את הספר הזה לדעתי טוב תעשו אם תגיעו להחלטה קודם איך אתם רוצים לקרוא אותו, ואומר כספר עיון או כספר קריאה? כספר עיון תגלו שהוא מציג תמונת מצב אפשרית בעולם הרפואה, בכדי לא להרוס לכם אני לא אגלה לכם במה מדובר מעבר למה שתוכלו לקרוא בגב האחורי, אבל כולי תקווה שלא הרבה רופאים נאלצים בעל כורחם למצוא את עצמם במהלך כל שנות הקריירה שלהם ניצבים בפני דילמה נוראה שכזו.

כספר קריאה מעניין ללמוד את המצב ולראות את השלכותיה, בלי להיות מעורבים ממש, אבל לא מן הנמנע שאפילו כקוראים תעבור בראשכם המחשבה אם חלילה בכל זאת התבקשתם להתערב איך הייתם חשים. אולי לא בכדי בעמוד האחרון של הספר המעורבים בה נותנים את דעתם.

קחו את הספר כתוספת לכל הסדרות הדראמה, כמו "האנטומיה של גריי" ואולי מכיוון שדווקא סדרות דראמה ישראליות כאלו עוד לא נוצרו גם כסוג של תחליף. אני מקווה שבשלב מסויים יהיה בכל זאת מי שיקח ויעבד את הספר לסרט, ושלא לדבר על זה שכמובן דן שינמן עורך דין במקצועו יכול לשמש כיועץ מקצועי כאותם יועצים לסדרות בחו"ל. כמי שמתעתד להיות מזכיר רפואי ובהמשך לימודיו יתחיל ללמוד גם על חוקי משפט שונים אני חושב שבזכות הקריאה בספר המרתק הזה הצלחתי ללמוד משהו.

מי שרופאים נתפסים בעיניו כ"מלאכים בלבן" יתקשה אולי לקרוא את הספר שאינו מציג את הרופאים ככליל השלמות, אך יחד עם זאת בל יטעה שהוא אינו עושה חסד עם העוסקים במלאכת הקודש הזאת שנקראת "רפואה". אני מקווה שיהיו לספר הזה כמה שיותר קוראים, כי הוא כאמור מגלה שבחיים (למרות שלפעמים הסיטואציות לא קלות) כדאי להשתדל ולנהוג בסובלנות.

הג'אנר הספרותי הזה לא מנוצל מספיק ולדעתי שינמן יכול להמשיך ולכתוב עוד ספרים מרתקים כאלה שיעלו כל מיני סוגיות אחרות. העלילה בספר סבוכה אך הכותב מטיב לייצג את התמונה השלמה שלה. כלכך רווח לי שהספר הסתיים כמו שהוא הסתיים, אבל בכל זאת הצטערתי שנאלצתי לסיים את הקריאה בו שחפשתי ספר דומה לו ומצאתי את "משבר" של רובין קוק.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ