ביקורת ספרותית על חדר הזכוכית מאת סיימון מאואר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 12 בנובמבר, 2011
ע"י מירב


כשויקטור וליזל לנדאואר מתחתנים בצ'כיה של 1929, הם מחליטים שהם צריכים לבנות לעצמם בית ייחודי, שיבטא את המודרנה שהם מאמינים בה ואת העתיד שצפוי להם. הם מגייסים אדריכל גאון ונועז וזה בונה להם בית שבמרכזו חדר-חלל זכוכית ענק, שמכניס לתוכו את הנוף והשמש שבחוץ ויוצר בתוכו אווירה שונה וקסומה שמהממת את כל מי שנכנס אליו.
ויקטור וליזל מגדלים ילדים, עושים עסקים ומארחים חברים בחדר הזכוכית ודרכו אנו מתוודעים לעולמם, לתחביבהם וחבריהם. גם כשהם בורחים, כל אחד בדרכו, מהחדר ומהאווירה הייחודית שהוא כופה על השוהים בו, עולמם נשאר שלו ובלתי מופרע.
אלא שאז פורצת מלחמת העולם השניה, ויקטור לנדאואר היהודי נאלץ לברוח עם משפחתו ולהשאיר את חדר הזכוכית מאחור. הבית עובר מיד ליד, משמש את הנאצים, הקומוניסטים וממשלת צ'כיה עד שזוכים בני לנדאואר לחזור אליו, ולגלות כי אף שהחדר נשאר כשהיה, העולם שלהם לא ישוב.

הספר דן רבות בשאלת הזמן והיחס אליו. שאלת הזמן מעסיקה את הדמויות של מאואר, משפיעה עליהן ומדריכה את מהלכיהן והחלטותיהן. ויקטור וליזל מנסים לברוא להם עתיד אך ההווה מפתיע ומכה בפניהם. הנאצים מנסים להחיות את תהילת העבר אך הורסים את העתיד והקומוניסטים נטועים ספק שם ספק כאן. גם מקומן של דילמות המלחמה לא נפקד מהספר, ואע"פ שהוא מלא שיחות, דמויות וארועים יש בו כובד רעיוני לא מועט.

הדמויות בספר מגוונות וססגוניות ולא הולכות דווקא בנתיב הצפוי להן. למרות שכביכול מהלך הארועים צפוי האנשים שבדרך נפרדים ומצטלבים במגוון דרכים כשברקע עומד כל הזמן חדר הזכוכית.
התיאורים של הבית, הנוף והאנשים טובים מאוד ומושכים את הלב אחריהם. גם הדיאלוגים מצוינים- עמוקים, מרגשים, משעשעים, ושני אלה הם נקודות החוזק של הספר.
חסרונו של הספר נעוץ באיזשהו באנליות של חלק מהארועים שחלקם קצת נוטים לחזור על עצמם. כמו כן הספר מרבה לקפוץ בזמן ולהציג דמויות חדשות בלי להקדים או להסביר. הדבר יוצר קושי מסוים בקריאה אך בקריאה איטית הוא לא מאוד מורגש.

למי מתאים הספר? למי שמחפש ספר מהורהר, איטי, קצת פילוסופי, שיש לו סבלנות ומכן להסתכל על הארועים ההיסטוריים המוכרים מפרספקטיבה אחרת. למי שזה מתאים, חווית הקריאה כנראה מובטחת.

לא ניתן לסיים את הביקורת בלי להזכיר את הכריכה המדהימה של הספר, שכרגיל ב"מחברות לספרות" מבטאת את ייחודיות הספר לא רק בתוכן של אלא גם בעטיפה שלו, שמעבירה היטב את האווירה של הספר. שאפו

פורסם בפורטל "אנשי הספר" http://peopleofthebook.co.il/article.php?id=556
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שין שין (לפני 7 שנים ו-1 חודשים)
יופי של ביקורת. אהבתי! את כותבת נהדר.
מירב (לפני 7 שנים ו-1 חודשים)
תודה שווה לראות את זה "על אמת", בלי הטיקט של צומת ספרים והאיכות הלא-משהו של התמונה כאן
חמדת (לפני 7 שנים ו-1 חודשים)
אהבתי את התייחסותך העקרונית והפרטנית לגבי העטיפה .משום מה הרבה קוראים מתעלמים מהנושא הזה ,כולל זהות מתרגם או הוצאת ספרים .
חמדת (לפני 7 שנים ו-1 חודשים)
ביקורת טובה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ