ביקורת ספרותית על שגיונות ברוקלין - ספריה לעם # 568 מאת פול אוסטר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 20 בינואר, 2011
ע"י מחשבות


לפני שאני מתאר מה יש בספר הזה, אני מבקש להסביר אחת ולתמיד מדוע אני אוהב לקרוא את אוסטר. אם ניקח בחשבון שהחיים של כולנו הם שרשרת אישית וצבעונית של אנקדוטות, כזו המתמשכת כמו פס ייצור אינסופי, שלידו עומדים פועלים ומדי פעם מוסיפים חלק, הרי מה שאוסטר עושה לנו הוא הצגה של מין פס ייצור פרטי כזה, אליו אנו נחשפים ונסחפים יחד עימו עד לאחת מתחנות היציאה. אוסטר יודע לשזור "חיים", יודע להכניס בהם סיפורים מרתקים, אפילו בבנאליות שבסצנות.

כמו תמיד, גם כאן אנחנו נחשפים לסיפור חייו של נתן גלאס, זקן המבקש לסיים חייו בברוקלין בה נולד. גלאס הוא זקן ערירי, החוזר לגור בברוקלין ונפגש עם אחיינו טום, בחור ערירי אף הוא, העובד למחייתו בחנות ספרים.

גלאס בוחר להשתקע בחזרה בברוקלין כדי לפתוח מה שנראה כפרק ב' בחייו. פרק ב' זה כולל קשירת קצוות מכל מיני סוגים. כך הוא חווה קשר מחודש עם אחיינו ואחייניתו, קשר דמוי נישואים וקשרים חברתיים מהסוג שלא האמין שיהיו.

אישיותו משתנה ומקוץ בתחת שהיה בפרק א' הוא הופך להיות אהוב כולם בפרק ב', תוך שהוא כותב ספר העוסק באיוולת האנושית על כל צורותיה. בלי משים, הופך סיפורו לסיפור הראשי, סיפור שיופי רב מוכל בו.

שוב ושוב אנו נחשפים למה שעשה ועושה את אוסטר למספר מוכשר כל כך: היכולת לספר סיפור אנושי קטן בחום יצירתי רב. לאורך ולרוחב שגיונות ברוקלין אנו עדים לרגעים מצמיתי לב והדמעות זולגות מעצמן. אלה רגעים בהם נושמים עמוק, גונחים גניחה רבת רושם ואומרים: לנוח אני כבר אנוח בקבר. עכשיו תן לי רק ליהנות מיופיו של העולם הזה ומהשמנדריק המוכשר הזה אוסטר.

איזה יופי של ספר.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אב''פ (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
אם לדמות ולוא לרגע את מלאכת הכתיבה ליצירת ציור אזי שהספר הזה הוא אכן יצירה יפה אבל בהשוואה ליצירות האחרות, המוקדמות יותר של פול אוסטר לצבעים שהוא משתמש בהם יש בדרך כלל נוכחות חזקה יותר ולא צריכים לנחש אותם כמו כאן. לצערי כמי שנהנה לקרוא אותו לאורך השנים ואני מחזיק בספריה שלי לא מעט מספריו הכישרון שלו משום מה נעלם עם השנים, ואני אומר את זה בצער רב.
dindin (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
אהבתי את הביקורת, לא קראתי את הספר אך התרשמתי מאוד ממה שנכתב וחושבת לקרוא אותו הוספתי את הספר לרשימה
עידומיק (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
אכן ספר מלבב קראתי אותו בשקיקה ובעונג רב. לטעמי אחד הספרים המבריקים של אוסטר
אסנת קורן (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
לא קראתי אבל עכשיו לגמרי יש מצב.
אוהבת לקרוא (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
מסכימה עם כל מילה!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ