ביקורת ספרותית על ואל אישך תשוקתך מאת נעמי רגן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 9 בינואר, 2011
ע"י אינס


ואל אישך תשוקתך- הוא סיפור על מאבק למציאת דרך ביניים בין מסורת כפייתית לחירות אישית, בין אמונה לאהבה.


בעולמם הפנימי ישנם רבדים עמוקים שעולים...כגבולות-הקווים האדומים כדוגמת בינו לבינה, מחשבות שכביכול אסורות כי כופים עליהם וכי האמונה אוסרת ישנם תחומים מסוימים מגודרים, שמוגדרים כתמימות הדעת ובאותה נשימה כטיפשות.
הם מסבכים ומסייגים כל עניין אף את הפשוט ביותר.
הרצון והפחד נמהלים והפחד מנצח,הפחד ממחשבה מסויימת מעשייה מנוגדת מוציאה אותם מדעתם ודינה פורצת גבול אחד יותר מידי מהרצון לידע, הצמא להבנה, לתשוקה, לריגושים לאהבה היא מוצאת עצמה לבסוף מנודה ואשמה, אשמה שעולה לה בבריאותה.

"היא השפילה את מבטה אל ידו המונחת על ידה, והרגישה שאיזו מחיצה התנפצה,והרסיסים חודרים וקורעים את עומק נשמתה. עיניה נמלאו דמעות. מגע עורו החשוף בעורה שלה היה כ"כ לא בסדר, כ"כ משפיל ובכל זאת היא הרגישה שהיא רוצה בזה יותר מכל דבר אחר." אבל היא פוחדת והפחד שמקנן בליבה ובמוחה מאלץ אותה לומר את המשפט הבא:
" אין לי תקווה. ה' יגזור עליי עונש כרת.אני אבודה."

כואב לי על דינה שעוברת כזו מערכת ייסורים שלאף אדם לא מגיע בגלל היותה חלק מקהילה שמרנית שמסוגרת בתוכה וקנאית עד מאוד לפרטיותה. ומצער עוד יותר שהם עדיין קיימים. ההצצה לעולם החרדי מרתק וגם הם בסופו של דבר בני-אדם יצורים אנושיים.

אף שהם מצטיירים כאן באור שלילי.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אינס (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
אכן טוב ונחמד :)
יערה (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
טוב ונחמד הספר הזה
אינס (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
... בוודאי שנאסר עליה מגע! העולם הסגור שממנו היא באה אינו מאפשר כל סוג של מגע אלא אם כן הם נשואים וגם זה תחת מגבלת הטהרה.
dudi75 (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
לגופו של ענין הרי זה ברור שמגע לא נאסר עליה וגם לא חסר לה הסופרת מתעללת ברגשותינו מבחינה מסוימת בגלל בורותנו בנעשה בעולם החרדי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ