ביקורת ספרותית על ורוניקה מחליטה למות מאת פאולו קואלו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 4 בינואר, 2011
ע"י אוהבת לקרוא


אוי ורוניקה ורוניקה...
החלטת למות אה? אני לא יכולה להתווכח עם ההחלטה כי כמו שאומרים "רצונו של אדם כבודו" אבל היה נחמד אם בכל זאת הייתי מבינה למה...ובכלל כל מה עבר לך בראש מאותו רגע.

הרי מדובר בהחלטה מאוד משמעותית (האחרונה בחיים, אם זה מצליח) ולצערי הספר הזה ממש לא הצליח להעביר לי שום דבר מהתחושות שעברו על הגיבורה אבל מה הפלא אם מדובר בספר של פחות מ 200 עמודים שלקח על עצמו את האתגר הלא פשוט הזה של להעביר לקורא את מה שעובר לבחורה בראש מהרגע שהיא מבצעת ניסיון התאבדות ואחרי שבעצם המהלך נכשל כשהיא עומדת מול החיים המרוסקים שלה בביה"ח פסיכיאטרי ועוברת תהליך של צמיחה מחדש וגילוי עצמי.
אבל אל תשאלו אותי מה היה בתהליך הזה ואל תשאלו אותי מה עבר עליה ומה היא גילתה כי אליי זה לא עבר.
לעבור את מה שכביכול היא עברה בפחות מ 200 עמודים שזה כמה ימים בעצם בביה"ח היה לא אמין בעיני.

הנושא של הווי ביה"ח פסיכאטרי דווקא מאוד עניין אותי אבל למרות הפוטנציאל הרב שלו הוא גירד בקושי את פני השטח ולא העניק שום תובנות מעניינות על החיים בכלל ועל הספר בפרט. עם יותר השקעה בתחקיר ועלילה ונתינת נופח ועומק לדמויות היה יכול להיות פה רומן משובח!

ורוניקה פוגשת כמה דמויות במהלך האישפוז שלה וממש לא ברור מה מניע אותה להתחבר אליהם ולפעמים ידעתי יותר על החיים של הדמויות המשניות מאשר של הגיבורה ואני מניחה שהסופר התכוון לזה רק שאין לי מושג למה... לטעמי זה מדגיש רק את ריקנות הגיבור.

אבל לא הכל שחור. היתה איזו אמירה שכן הצליחה לצאת מבין ה 200 עמודים וגם אם היא לא חדשה לאף אחד מאיתנו מדהים לגלות כמה היא נכונה גם על הדברים הקטנים בחיים וגם על הדבר הכי גדול שזה החיים עצמם:
"אתה לא יודע כמה דבר יקר לך עד שאתה עומד מול האפשרות הברורה של לאבד אותו..."

19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ