ביקורת ספרותית על ורוניקה מחליטה למות מאת פאולו קואלו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 29 ביולי, 2017
ע"י קרויצר


ורוניקה מחליטה למות הוא מסוג הספרים שחוכמת ההמונים שוגה לגביהם, שזה דבר מאוד מיוחד. זהו ספר המנסה להיות שונה, לתת הצצה לתוך נפש האדם הדכאוני, או זה שמאבד משמעות בעולם. הכתיבה של קואלו קלילה סה"כ, ואפשר לסיים את הספר הזה מאוד מהר. כאן בדיוק נקודת התורפה של הספר. בעיניי לפחות, הוא מאוד שטחי, רדוד, ומתאים לגיל נוער בלבד או לאנשים מבוגרים שעד כה קראו רק ספרי מתח ומנסים משהו קצת שונה להתחלה. הספרות העולמית מלאה בכל כך הרבה ספרים המתארים מצבים כאלה בצורה כל כך הרבה יותר טובה. סופרים כמו רומן גארי, טולסטוי, ויקטור פרנקל, שטפן צוויג, דוסטוייבסקי, או ישראלים כדוד גרוסמן עושים זאת בצורה עמוקה שבעתיים.
האמת היא שככל שאני מתקדם עם כתיבת הביקורת, כך אני מרגיש שיש לי פחות ופחות לרשום על הספר עצמו, והמחשבות שלי בורחות להשוואות לספרים אחרים, וזה בדיוק מה שהספר הזה עושה. במהלך קריאתו רק רציתי לסיים על מנת לסיים, והקריאה עצמה לא היתה בגדר עינוי, אך גם לא בגדר הנאה. מן משהו מיותר כזה שצריך פשוט לעשות כדי לקרוא את אחד הספרים היותר פופולאריים, ואת הספר שחוכמת ההמונים כל כך סוגדת לו.
אז אני לא אומר שלא צריך לקרוא אותו, זו כמובן אפשרות סבירה ביותר, אך כשמשווים אותו לספרים טובים *באמת*, כאלה שמשאירים בך חותם אמיתי - נראה כי הוא בהחלט מיותר על מדף הספרים.
הקיטשיות הזאת של לעקוב כביכול אחרי גיבורת הסיפור המבקשת למות למרות שכביכול חייה לא רעים (אך גם לא טובים) היא זו שגורמת לי לכתוב ביקורת שלילית. נפש האדם, אולי הנושא המורכב והמרתק ביותר בעולמנו, מתוארת כאן במימד מאוד צר ומצומצם, ללא מילימטר אחד של עומק.
קריאה מהנה לאלה הבוחרים בכך, אך עשו לעצמכם טובה ומיד אחריו קראו איזה ספר של טולסטוי כדי לדעת מה טוב באמת.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קרויצר (לפני שנה ו-7 חודשים)
דוידי קודם כל, המחשבה שמיליארד סינים לא טועים שגויה מיסודה. זה שסופר מצליח למכור המון ספרים לא בהכרח הופכת את הכתיבה שלו לטובה, אלא רק מעידה על הנגישות להמון. לגבי דוסטוייבסקי - אני לא מחסידיו הגדולים ומעדיף בהרבה את טולסטוי, אבל דוסטוייבסקי גאון בהרבה מפאולו קואלו בכל הקשור לכתיבה. הוא אולי לא חביב על הקורא הישראלי, ובכלל על הקורא המערבי, אבל אין אפילו מה להשוות ביניהם מבחינת איכות ספרותית.
ולגבי שאלתך אם עדיף להעמיק או לא או מה טוב ומה רע, זו שאלה שמעצם היותה מוחקת את כל הרעיון של ביקורת בכלל, וביקורת ספרות בפרט. בעיניי יש עדיפות לספרים עם עומק. אתה חושב אחרת? המקלדת פתוחה בפניך לכתוב ביקורת משלך.
רץ (לפני שנה ו-7 חודשים)
התמונה של הכריכה יפה, תמונה מקורית של נערה משותקת במרחבים החקלאים הקודרים של תקופת השפל בארה"ב
אושר (לפני שנה ו-7 חודשים)
הסרט עם שרה מישל גלר על הסרט ממש טוב.
רחלי (live) (לפני שנה ו-7 חודשים)
אחרי האלכימאי, וניסיון נוסף בספר שלו "ניאוף" אין לי שום רצון לקרוא עוד ספר שלו
מחשבות (לפני שנה ו-7 חודשים)
דוידי, כל אחד עוקף את דוסטויבסקי, אפילו תינוק על בימבה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-7 חודשים)
תודה. נהניתי לקרוא. כך התרשמתי גם מ'האלכימאי'. רדוד ותובנות פסאודו פילוסופיות בגרוש ריקניות.
דוידי (לפני שנה ו-7 חודשים)
מי אמר שעדיף להעמיק זה טוב? מהיכן לך לדעת מה טוב ומה רע? ומיליארד סינים לא טועים, קאולו הוא בין הסופרים הנמכרים בעולם וודאי שהוא עוקף בסיבוב את דוסטויבסקי וכל שאר הסופרים "הטובים" שציינת

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ