ביקורת ספרותית על לב מתעורר מאת גיל הראבן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 23 ביולי, 2010
ע"י אינגהס


לפני חודש ושלושה ימים קיבלתי את הספר הזה במתנה מתלמידות שחינכתי. הוא ועוד שניים אחרים נארזו בעטיפה יפה והוגשו לי כמנחה לסוף שנה. כשהגעתי הביתה ופתחתי את הצרור, הבנתי שאני אצטרך לעשות 'רענון' של המתנה. ספר אחד מתוכו- כבר קראתי (גאווה ודעה קדומה, למתעניינים). את גיל הראבן אני לא חושבת שקראתי, והיא גם לא משכה אותי במיוחד. כך שברגע הראשון החלטתי שאני מחליפה אותו למשהו שמלכתחילה רציתי לקרוא, וברגע השני החלטתי לתת לו צ'אנס. מין תחושה אינטואיטיבית כזאת, של 'הנה ספר שאוהב'.

"זהו סיפורו של אחי, שהחליפו לו את הלב. זהו הסיפור שלי על אחי. אהבתי אותו ואחרי שליבו הומר, לא ידעתי עוד את מי אני אוהבת" כך נגמר הפרולוג של הספר המצוין הזה.

אורי מאור {אורים} היה כמעט בן 22 כשהוריו נהרגו בתאונת דרכים. כאח גדול, הוא נותר לשמור על אחיו הקטנים- אפרת, בת ה-17 ויותם, בן ה-16. תכונות מנהיגות, אכפתיות, חוכמה, סבלנות ואהבה עזרו לו במשימה שלקח על עצמו. האחים מגדלים את עצמם, וגדלים לאנשים בוגרים ומצליחים. אורים מתחתן, נולדים לו ילדים, אך הוא עדיין ממשיך לדאוג לאחיו הצעירים. קשר 'הקומונה' שלהם מחזיק מעמד גם כשאפרת חיה בלונדון, לצורכי עבודה וגם אחרי שיותם מתחתן בארצות הברית ומשתקע שם.

הסיפור מתחיל ממות ההורים ומספר בקולה של אפרת את סיפור חייהם- שלה, של אורים ויעל אשתו וגם של ילדיהם, של יותם ואשתו, של חבריו הרבים של אורים. אנחנו רואים את המפץ הגדול שפוקד אותם עם מות ההורים, את היד הבטוחה של אורים שמנווטת אותם חזרה לחיים.

המפץ השני, מגיע מאוחר יותר, כשהם כבר 'גדולים':נשואים, הורים, מבוססים כלכלית. אז אורים עובר סדרה של התקפי לב שבסופם מפתיע את סביבתו (ככתוב בכריכה האחורית). על החלק הזה, שהוא בעצם המשמעותי ביותר כנראה, לא אספר מפאת הספויילר.

יש ספרי אהבה. יש ספרי הרפתקאות, יש ספרי היסטוריה. הספר הזה הוא ספר אחר, הוא ספר על היש והאין. מה יש לנו, ומה קורה לנו כשאנחנו מאבדים את הדבר הזה: מה נשאר לנו ממנו- זיכרון? אכזבה? מה קורה לנו כשהחלומות על האנשים האהובים מתנפצים- מה קורה לנו?

לא קראתי את ספריה הקודמים של הראבן, אך הביקורת שקראתי היו בינוניות: חלק מקסים וחלק משעמם. דף מרתק ודף נפילה. אינטליגנטית, סופרת בינונית. ועל סמך הספר הזה אני יכולה לכתוב את דעתי המוצקה: יש כאן ספר נפלא, סופרת רהוטה, שמצליחה לבנות מהאין יש. בשפה פשוטה לכאורה, בעלילה מתגלגלת לכאורה, היא התגלגלה ישירות לליבי.

ה-ספר של התקופה מבחינתי.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ