ביקורת ספרותית על יד אחות מאת נאוה מקמל-עתיר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 15 במאי, 2019
ע"י דורון נחמני


יש נטיה לנרטיב לאומי לבנות סיפור יחיד ע"י חיבור מלאכותי של סיפורים נפרדים זה לזה. כך אנחנו חיים כיום בישראל בהרגשה שאנחנו מהווים המשך אינטגרלי של תקופת הפאר של הציונות - תקופת העלייה השנייה והשלישית. אנחנו רק חיים באותו מרחב גיאוגרפי: הסלעים סביבנו יודעים שאנחנו זה לא הם ומקווים (אולי) שגם אנחנו יודעים את זה וסתם לטובת הנוער מספרים נרטיב מלאכותי. כשקוראים את הקטעים על חייה של רחל המשוררת השזורים בספר זה חשים שזהו עולם אחר, עולם של רעידת-אדמה של העם היהודי המתעורר לאחר 2000 שנות גולה, עולם של הכרעות גורליות שנעשות בידי כמה אלפי אנשים צעירים וחדורי-אידיאלים, עולם מלא אנרגיה תוססת. הכל מלא רעיונות, ספרות, שירה, מלחמה על חייה של שפה חדשה (כמה מאלף לראות את טעויות הכתיב של רחל...).

וכל זה רק מה שזורם מהקירות של הספר היפה הזה. כושר סיפור קולח, שפה עשירה, חוש הומור מרענן, כושר תיאור נפלא. והסיפור הוא על פינה שכוחה בתל אביב של היום ודמויות משולי הבמה שמקבלות עוצמה מפתיעה. וברקע - יומן חייה של רחל. אם ידעתי שהיא המשוררת הלאומית ובעצמה דמות טרגית - הספר הזה נותן לכל זה מימד ונפח, גם לגודלה של הדמות וגם למידת הטרגדיה בדרך שבה חיים צעירים קמלים ונשכחים.

ספר מומלץ מאד
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני 6 ימים)
מסכימה עם הסקירה. תודה
דנה (לפני 6 ימים)
משום מה לא התחברתי כל כך לספר, לא הצליח לרתק אותי. סקרן אותי בגלל רחל המשוררת, אבל ... איכשהו לא. אפילו לא סיימתי אותו...
מחשבות (לפני 6 ימים)
נשמע משכנע.5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ