ביקורת ספרותית על רחוב הגנבים מאת מתיאס אנאר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 20 בפברואר, 2019
ע"י אורי רעננה


לשם שינוי, מציג העמוד של הכריכה האחורית בצורה יפה ומדויקת את תמצית העלילה. לחד'ר, בחור מרוקאי מטנג'יר, נזרק לרחוב כי פגע בכבוד המשפחה, ויחד עם בסאם הוא עובר הרפתקאות של נווד מורעב.
בסאם הוא תמונת המראה הנגטיבית של החברה המוסלמית ושל לחד'ר. בעוד לחד'ר מחפש את ההומניות בתרבות הערבית, הולך בסאם בכיוון הפנטיות וההקצנה. כל זה על ציר המאפיין צעירים במגרב האפריקאי,שכולל נשים מהמערב, ומצוקה שמובילה להגירה. הפעם מדובר בברצלונה.
עלילה זאת מתבססת על אדנים של כשרון כתיבה יוצאי דופן של מתיאס אנאר. כל מקום אליו מגיע לחד'ר מואר ומתואר בצורה נפלאה, חדה וברורה על רחובותיה וסמטאותיה של טנג'יר ועד ברצלונה היפה על רחובותיה, חוף הים, התערובת של התיירים ובמיוחד התיירות, המוסלמים ה"מתאזרחים" בה, וההפגנות האלימות למען צדק כזה או אחר.
ההתבוננות של גיבורנו מובילה לתובנות מעניינות.
למשל, עוד בטנג'יר מחפש לחד'ר את ברצלונה :" בסוף נחתי על דפים שמוקדשים לברצלונה, סיירתי ברחבי העיר, מהנמל עד הגבעות... התבוננתי בחזיתות הבתים של גאודי. גיליתי פתאום מגדל מודרני ומוזר ממש באמצע העיר, אבר מין ענקי בשלל צבעים,...שאלתי את עצמי אם אין זו הלצה גסה של איזה האקר מטורף או איזה פנטזיה שלוחת רסן של במאי פורנו, איך יכלו לבנות את המגדל הזה באמצע עיר כך כך יפה..".
ומפגש התרבויות מתואר בביקור של באסם בברצלונה, כשהם נתקלים בציור אומנותי בעל משמעות המכיל גם עירום חלקי, "בסאם עמד קרוב מאוד לתמונה, התבונן בכל אחת מהדמויות ואחר כך נענע את ראשו כלא מאמין.. הוא נסוג כמה צעדים לאחור .. הסתובב לעברי בתימהון ושאל בשאט נפש, מה זה צריך להיות? פרסומת? צחקתי ואמרתי לו, אני לא חושב, זאת יצירת אומנות..בסאם לא צחק הוא נראה נפחד ואמר לי, לחד'ר, אם תישאר כאן אתה תגמור ככה כמוהם..". ויש לזה המשך מעניין שראוי לקריאה.
הסצנות הללו מהן בנויה אווירת הסיפור ותיאור המקומות, קשרה אותי בעבותות של סקרנות ועוררה את הדמיון למקומות אנשים ומצבים.
שווה קריאה.
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פואנטה℗ (לפני חודש)
איזה חצוף. ברצלונה = גאודי.
לשלוח לו פוסטר של מזרקה דמויית חללית אוריגמי בעלת השם האקזוטי 'מים ואש'? שיידע מה זה כיעור ממש באמצע העיר.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ