ביקורת ספרותית על הפרדס של עקיבא מאת יוכי ברנדס
הביקורת נכתבה ביום שבת, 3 בנובמבר, 2018
ע"י נורית זילברמן


״הפרדס של עקיבא״ מאת יוכי ברנדס, הוא אחד הספרים המרתקים, מבוססי המחקר, שלימדו אותי על משבר היהדות שלאחר החורבן, ושאלת השאלות: היהדות לאן. הקמת בתי המדרש הראשונים, ראשית המשנה וראשית ההלכה, הלך הרוח של האמונה במשיחים; הראשון הוא ישוע, משיחם של ״הנצרנים הראשונים״, כשביניהם אף רבנים ידועים, ומהם התפתחה הנצרות. השני הוא בר כוכבא,שנחשב משיח בעיני רבי עקיבא, ובעקבותיו גם בעיני נושאי המרד. דמותו של רבי עקיבא שנוייה במחלוקת בשל יחסו הבלתי נסלח אל אשתו ובנו,ובשל אמונתו המשיחית בבר כוכבא, שעודדה את המרד המיותר ברומאים.
הקריאה מלווה בתחושת מועקה, כי הדמויות על גורלן ידועות מן ההיסטוריה. הקורא מודע לכך שאין שום מוצא,ושהספר מוביל לקטסטרופה של מאות אלפי הרוגים, ביניהם מיודעינו מהספר ״עשרת הרוגי מלכות״, שהוצאו להורג במיתות אכזריות ביותר.

נראה שיוכי ברנדס מנסה לפרש את הכניסה ל”פרדס״- עולם הסוד, כאל כניסה מסוכנת אל מנהרת זמן, כשכל מי שמעז ונכנס אליה, חווה את מראות העתיד של עם ישראל.ואיך אפשר שלא להיפגע מחוויית האסונות הגדולים של העם היהודי לאורך ההיסטוריה, החל מכישלון המרד ברומאים, האנטישמיות לסוגיה, הפוגרומים הקשים, השואה... ומה עוד צופן העתיד,האם כדאי להיכנס ל״פרדס״?
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 7 חודשים)
למה חלקים מהסקירה חוזרים על עצמם? במקום מקפים שימי פסיקים. את סטודנטית?4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ