ביקורת ספרותית על כך להישאר לעולם מאת יונה אלון
הביקורת נכתבה ביום שישי, 2 בנובמבר, 2018
ע"י דרור


כך להישאר לעולם – יונה אלון.

מה יש בספר קטן של מחשבות שהופך אותך לפתע לקורא איטי, קורא שמתמזג עם המילים. אתה הופך בעצמך לחסכן קריאה, רק שלא יגמר. "כך להישאר עולם" הוא הספר שתמיד הייתי רוצה לכתוב אותו עבורי. אולי כי הוא ספר של השלמה, זה אתה ואלה המילים שלך נטולות אגו מלאות ומעוף ואפופות מחשבה. לכתוב ספר כזה כנראה יש לוותר על מרחבי החיים ולחיות בהתאם למילים שרוחשות בך. ספר מרחב עדין ועז רגש, מנעד שלם של מילים ומחשבות מדויקות אפופת חמלה ולב גודל. יונה אלון הנפלא כתב בדיוק רב תחושת זמן ולב .
בתוך הספרים שמתרוצצים סביבי הספר הזה העמיד את חושי והעביר בי פסים של חמלה. קראתי בו עמודים במשורה וספרתי את החלקים. "כך להישאר בעולם" של יונה אלון. פילוסוף של מילים, וקפדן של תנועות.
יונה אלון כתב במקטעים את חייו ואת זמניו. הוא אינו חיפש תהודה או מזור פשוט חלק את מרוחי חייו. ספר עדין ומורכב ולא קיים בו רגע אחד של התלהמות. מודעות עצמית גבוהה וקפדנות מדוקדקת של מסע פנימי.
בכל קריאת הספר נפעמתי לנוכח חסכנות המילים. שנים שאני כותב למקלדת ליומנים, אוסף אלפי מילים, שירים, מקטעים, ספרים, סיפורים קצרים רעיונות ומחשבות. קולט הכול במסמכים במחשב הנייד שאוגד אותם עבורי. כל פרק זמן אני חוזר אליהם ממולל אותם וחושב על מה ואיך. המחשב הניד שלי מכיל את חיי בכל פרק זמן שקיים.
והנה אני קורא את יונה אלון וחושב על כך כמה הוא לא התאווה לחשיפה, לתנועה החיצונית שיכולה לגרום לחוסר נאמנות פנימית. ספון בתוכו כותב את מילותיו במשורה נאמן לדרכו.
בחיי שיעור של חיים.
ספר לחזור אליו עוד ועוד ועוד...
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רותה (לפני 7 חודשים)
מסתמן שזה יותר ספר של הגות מאשר רומן עם עלילה מסודרת. אני צודקת?
את הסוג הראשון אני לא מחבבת,גם אם הסופר הוא "פילוסוף של מילים".
חני (לפני 7 חודשים)
תודה על הסקירה היפה דרור. כנראה נאמנות פנימית זה מצפן שמלווה את הנפש
כדי לחיות בשלום עם כל רוחות השמים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ