ביקורת ספרותית על שחקן מספר אחת מאת ארנסט קליין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 16 באוקטובר, 2018
ע"י זה שאין לנקוב בשמו


שחקן מספר אחת?
ספר מספר אחת!

(טוב, אולי אחרי הארי פוטר ועוד כמה ממש ממש פנומנליים...)

ולמה?

א. יש בו עולם וירטואלי שלם ומגניב, מלא בחוקים, כללים ומורכבות. כלל מספר אחת בספרי מדע בדיוני ופנטזיה הוא הקטע של 'ההמצאה' - שהמחבר או המחברת ממציאים עולמות אחרים - כמה שיותר מורכבים ומלאים בנפח, כך יותר טוב. הספר הזה מצליח בזה, ובגדול.

ב. אקשן. עלילת הספר היא כמו עלילה של משחק מחשב. הדמות הראשית של הספר, נמצאת בעולם האמיתי, וכל מה שהיא עושה זה להרכיב על עצמה משקפי חישה, להתחבר לקונסולה (בספר הזה, קונסולת 'אואזיס') ולשחק במשחק ממוחשב שמתרחש בעולם ממוחשב. העלילה האמיתית, ברובה הגדול, היא מה שמתרחש במשחק עצמו. והמשחק הוא תחרות שמבוססת על חידות, מירוץ נגד הזמן, והפגנת ידע ברמה הגבוהה ביותר. וזה כל כך כל כך מגניב!
(אם כי יש כמה חלקים משמעותיים יחסית שמתרחשים בעולם הלא וירטואלי, אבל הם מעטים מאוד).

ג. המידע. את רוב הדברים שהסופר מזכיר על שנות ה-80 (בין אם זה משחקים, סרטים, ספרים, תוכניות טלוויזיות, או סתם כל מני אירועים ברוח התקופה) לא ממש הכרתי לעומק, אבל זה בכל זאת מרשים שהסופר יודע כל כך הרבה. שאפו על זה. אהבתי גם את החלקים שבהם הוא המציא דברים (כמו את החלק של 'אואזיס' והאחראי על ההקמה שלה, ג'יימס האלידיי).

ד. הדמויות. ממש אהבתי את הדמויות, ובעיקר את הדמות הראשית. גם את הדמויות שבמשחקי המחשב, וגם את הדמויות שעומדות מאחוריהן במציאות.


ואני בטוח שיש עוד סיבות למה הספר הזה כל כך טוב ומומלץ, אבל משום מה אני מרגיש היום 'קצר ולעניין' - אז אם כבר לקצר אז שיהיה בסטייל :)

כמה הערות לפני סיום:
*את הספר לקח לי לקרוא משהו כמו שבועיים. ספרים מצויינים זה כמו אוכל מצויין - יש ספרים שמרוב שהם טובים, קוראים אותם במהירות וברעבתנות, ממש בולעים את המילים בתשוקה. ויש ספרים, שמרוב שהם טובים, קוראים אותם לאט לאט, נהנים מתוך ביס. הספר הזה משתייך לסוג השני של הספרים.
*קראתי את הספר במהדורה החדשה שלו, מהדורת הסרט. את הסרט עצמו אומנם לא ראיתי (עדיין לא), אבל יכולתי לדמיין בקלות איך הוא הולך להיראות בתור סרט. מקווה שהסרט יהיה מעולה, שמעתי מהמוכרות בחנות הספרים שהוא שונה מאוד מהספר. בכל אופן, אם אוהב את הסרט, אתן 5 כוכבים גם לספר במהדורת הסרט שלו...
*הספר אמנם מתרחש בעתיד, אבל איך שאני רואה את זה, המציאות המדומה הולכת וצוברת פופולריות, כך שהתרחיש שעוד מעט אנשים יבלו את רוב זמנם במציאות המדומה הזו, הוא יכול להיות אפשרי. הוא כנראה לא יתרחש בצורה קיצונית כמו שמתוארת בספר, אבל הוא יכול לקרות באיזושהי צורה. מה שכן, יש סבירות גבוהה יותר שהעולם האמיתי, הלא וירטואלי, ייראה כמו שהוא נראה בספר - עולם אפוקליפטי, שההתחממות הגלובלית ושלל השפעות של העולם המודרני, גורמת בו לנזקים רבים. וזו עוד סיבה, דרך אגב, ללמה הספר הזה כל כך טוב. כי מאחורי חזות של כאילו ספר נוער ואקשן, מסתתר לו ספר שחובק עולמות, ומסקר כל כך הרבה דברים שאנחנו חווים ומכירים מעולם האמיתי בו אנו חיים וממציאות חיינו. משנות ה-80 ועד שנת 2045.
34 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
תודה, מירה. איך קוראים לסרט?
Mira (לפני חודשיים)
זשלב נהניתי לקרוא את הביקורת שלך... מזכיר לי סרט מלפני מיליון שנה על מתכנת הנכנס לתוך המחשב... בזמן שוירוס תוקף אותו.. מהתקופה שהיה DOS מערכת ההפעלה.

בכל מקרה אוסיף אותו לרשימת הקריאה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
נראה לי הבנתי. זה בגלל שהשתמשתי במילה 'כולנו' הרבה פעמים?
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
חחח

לא הבנתי מה הקשר עכשיו 'כולנו' ו'מרצ'... אמרתי משהו פוליטי?
פואנטה℗ (לפני חודשיים)
עלית עליי.
פשוט כאב לי הגב והסתבר שכל בוקר קמתי על הצד הלא נכון.
זה לא יקרה יותר. מבטיחה.

נ.ב. נשבר לך ממרצ אז עברת ל"כולנו"?
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
מיכל - חחח אל תהיי קטנונית...

פואנטה - תודה רבה. נראה לי שכולנו שמחנו לראות בתגובה שלך, צד אחר שלך... סוף סוף את מסכימה עם כולם ובשולם עם כולם ומאחלת יום נפלא לכולם :)

טובי - תודה, גם אתה טוב...

Tobby (לפני חודשיים)
פואנטה אני מעריץ אותך.
זשל"ב גם אתה לא רע ;)
פואנטה℗ (לפני חודשיים)
ספר מגניב.
דיון משעשע.
מסכימה עם כולם.

על טעם טוב ועל ריח רע
אין משיחין בשעת הסעודה.

יום נפלא!
מיכל (לפני חודשיים)
אם מצד אחד הוא "ספר מספר אחת"
אבל מצד שני "אחרי הארי פוטר ועוד כמה ממש ממש פנומנליים", אז יותר הגיוני שהוא ספר מספר אחת עשרה :-)
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
רותה, תודה. בנוגע לשאלתך, ראי את תגובתה של סקאוט. את יכולה לקרוא לי פשוט זשל"ב.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
מסתבר, שבנוסף לדיון על השפעת מידת הדיוק ההיסטורי/טכנולוגי בספרים על ההנאה שלנו כקוראים, התפתח לנו גם דיון על דיונים. אז הרשו לי להצטרף לדיון הזה.

אז אני אישית חוויתי דיונים הרבה יותר קשים מזה (אם אפשר לקרוא לדיון הזה דיון קשה), אך אני כן יכול להבין את חששה של סקאוט. אני לא מאמין שחששה של סקאוט מדוייק, אך תהיו בטוחים שאם יש אפשרות שהדיון התפתח למקומות לא נעימים - זה לא יהיה במשמרת שלי, מה שנקרא.
בדיון בביקורות של זשל"ב, מתדיינים בצורה תרבותית!

וזהו, אפשר להמשיך בדיון... אני אישית אולי אגיב רק מדי פעם, משום שנראה לי שאת שלי בנושא אמרתי, ולא יהיה לי מה לחדש.
גלית (לפני חודשיים)
מה שרוויטל ק
גלית (לפני חודשיים)
מה שאתל
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
רויטל- אני מבינה את נקודתך. הרגשתי שאולי עלול לעבור גבול אבל אני רואה שטעיתי אז אני חוזרת מדבריי. המשיכו לנהל את הדיון כאוות נפשכם.
רויטל ק. (לפני חודשיים)
סקאוט, האם הפתרון הוא לא לנהל דיונים כלל?
כרגע מתנהל דיון, והוא מתנהל בענייניות (ומעורר עניין, בעיני).
להציע לעצור אותו רק כי אולי באיזשהו שלב מישהו יחצה איזה גבול זה כמו להציע לא לכתוב באתר בכלל שמא יחצה גבול.
(ותכלס, גם לא הכי מועיל. מי שרוצה לחצות גבולות יחצה אותם, עם או בלי הסכמה ממך).
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
אתל- כתבתי שהוא עלול לעבור. ראיתי כבר די והותר דיונים שהתחילו יפה והסתיימו אחרת.
אתל (לפני חודשיים)
סקאוט, מכל הדיונים שהתפתחו לאחרונה בסימניה, איך דווקא הדיון הזה "עובר את גבולות הטעם הטוב"?
הדיון כאן הוא על השפעת מידת הדיוק (הסטורי/טכנולוגי) בספרים על ההנאה שלנו כקוראים. יש כאלה שזה מפריע להם יותר, ויש שפחות. זה אחלה נושא לדיון והוא בוודאי יותר תרבותי מהשמדות הערך שרצות כאן.
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
פפריקה- התכוונתי באופן כללי, לא רק אליך אלא גם לזשל"ב, דז'נייב וכ'ו.
פַּפְּרִיקָה (לפני חודשיים)
בשמי מותר לנקוב, סקאוט
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
רותה- על שם דמות מהארי פוטר. ולשאר החברים- אולי נחתום את הדיון הזה? יש לי הרגשה שהוא הולך למחוזות לא כל כך נעימים שעלולים לעבור את גבול הטעם הטוב, גבול הדיון התרבותי.
רותה (לפני חודשיים)
ממש לא הסגנון שלי הספר הזה, אבל אתה כותב יפה.
למה ומדוע אין לנקוב בשמך?
פַּפְּרִיקָה (לפני חודשיים)
זשל"ב, כשמדובר בתחום שיש לך הרבה ידע בו, והסופר לא מדייק בו - ממש לא צריך לחפש בכוונה דברים לא טובים. הם מזדקרים לעין וקשה מאוד להתעלם מהם.
אהבתי את הספר, אבל אני לא מבינה כלום באבטחת מידע. אהבתי את "מפוענח" של מאי ג'יה, אבל מרים פחות, מפני שיש בו (מסתבר) המון שגיאות בכל מה שקשור למתמטיקה וקריפטוגרפיה, ואלה התחומים שלה. זו לא הפדנטיות שלהם, זו הבורות שלי.
אני, לעומת זאת, מאבדת הנאה מרומן היסטורי כשהוא לא מדויק היסטורית, או מספר שמדבר על יהודים אורתודוקסים ונופל בשגיאות מביכות על יהדות.
אם זה לא קרה לך אף פעם... ובכן, זה כנראה אומר שאין תחום שבו הידע שלך עולה על זה של סופר שעשה תחקיר.
דז'נייב האב (לפני חודשיים)
אם זה היה משהו שאפשר לפספס ניחא, זו בדיוק הבעיה שלי. תח"ם מפגרים. כאשר יש פרצת xss באתר של מדינה - אני מזדעזע, אז כשתח"ם עושים כל טעות אפשרית של סטודנט שנה א'... גאד, אתם חברת ענק! הייתי מצפה ממכם ליותר. כנ"ל מהסופר.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
גלית ודז'נייב האב - אני מסכים עם גלית, לגבי זה שבניית העולם היא עקבית. לכך בדיוק התכוונתי. הקורא הממוצע, לא יבחין בסתירת החוקים. רק אנשים שמנסים בכוח למצוא דברים לא טובים.
וכל ספר, שידבר על הנושא שהוא רוצה לדבר. אני התכוונתי שהספר חובק עולמות, מכיוון שהוא מדבר על מספר תקופות, וסוקר כל מני דברים שקרו בתקופות הללו.
בכל מקרה, תודה על הדיון ביניכם.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
תודה, תאמאס. ורק שתדעי, את כרגע מתכתבת איתי בעולם וירטואלי...

ראסטה, תודה לך! שמח שעוררתי את החשק שלך לקרוא את הספר. אתה תיהנה ממנו.

רויטל - חבל... אבל אם את אומרת שהסרט כיפי, אז אני אסתדר עם זה. זה נחמד מצד שני שהסרט לא בדיוק כמו הספר. נראה איך הוא יהיה.

דז'נייב האב (לפני חודשיים)
גלית - אהבתי את הספר. זה בהחלט ספר מוצלח, אבל להגיד עליו שיש לו רעיונות גאוניים ועמוקים? לא. להגיד שהוא בנוי בהגיון על פי החוקים שלא מגדיר? לא.
אין לי בעיה עם פנטזיה, העולם של טולקין פועל על פי חוקים מוגדרים אבל הם פשוט שונים משלנו. בספר הזה החוקים לא רק שהם לא הגיוניים, הם פשוט סותרים את עצמם.
גלית (לפני חודשיים)
דז'נייב האב -יא משבית שמחות ספר כייפי ,הרעיונות אוליי פשטניים אוליי לא מקצועיים או הגיוניים (אין לי שמץ של מושג)אבל בניית העולם קוהרנטית ועקבית.
גלית (לפני חודשיים)
אני מאד אהבתי את הספר והרפרנסים לשנות ה 80 היו מאד משעשעים .(מה גם שהייתי שם בזמן אמת)
לא מבינה אנשים שפוסלים מחמת גיל או ז'אנר ולא עניינית אבל כמובן כל אחד וטעמו.
רק לתשומת לבך - הוצאה של גרסת הסרט איננה כוללת שינויים שנתנו בתסריט. הכוונה לכריכה עם פני השחקנים מהסרט. זה ההבדל היחיד .
דז'נייב האב (לפני חודשיים)
זשל"ב, אני אמלא את פינת המתכנת הנודניק. אנחנו לא ממש מתקרבים למצב הזה. מכל בחינה טכנולוגית הספר הזה מעט מטומטם. הוא מדבר על תכנות מבוזר באופן תלוש מהמציאות, רעיונות לא ריאליים על אנרגיה, אבטחת מידע ברמת פח, וכו'.
ובפינת הלא מתכנת הנודניק - ספר טוב, לא אהבתי אותו עד כדי כך. תסלח לי, הוא לא חובק עולמות ורעיונות, הוא מביא הרבה רעיונות די פשטניים ופופולרים להפליא. זה לא חכמה לדבר על מחסור אנרגיה, עולם אפוקליפטי, ולהט"ב בשנות האלפיים. החכמה היא לדבר על איזון גרעיני ב1956.
רויטל ק. (לפני חודשיים)
גם אני אהבתי את הספר.
הסרט היה כיפי, אבל אכזב אותי שנתנו בו הרבה פחות מקום לעולם הוירטואלי.
ההתרחשויות עברו מהר מדי לעולם האמיתי, כשמבחינתי, המקום שהספר נתן ליצירת קשרים בעולם הוירטואלי היה אחד הדברים היפים והפחות שגרתיים שבו.
Rasta (לפני חודשיים)
יפה כתבת! סיקרנת מאוד, אקרא בהזדמנות.
Tamas (לפני חודשיים)
יופי של סקירה. עולמות וירטואליים פחות מדברים אלי לכן כנראה שלא אקרא. ד.א. מקווה בשבילך שהסרט יהיה מעולה לפחות כמו החוויה שלך מהספר....לא תמיד זה עובד:)
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
לי יניני - תודה!
והנה, עוד סרבנית התווספה לרשימה... מה כל כך דוחה אתכם? אני יודע שיש דבר כזה ז'אנר, אבל הספר הזה ממש ממש מגניב, פנומנלי ביחס לז'אנר!

קצר ולעניין - חחח ידעתי שתאהב! תודה לך... אגב, רק שתדע, שאתה בשבילי הגימיק החם של סימניה, הגימיק מספר אחת! :)
קצר ולעניין (לפני חודשיים)
פשששש.... תודה רבה על האזכור.
ביקורת מספר אחת!
לי יניני (לפני חודשיים)
אני לא אקרא את הספר הזה. אבל הסקירה שלך ממש ממש מצוינת. תודה ותמשיך לכתוב לנו. אתה כותב מקסים
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
סקאוט - תודה! תהני!
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חודשיים)
מחשבות, דבריך משמחים אותי. בקשר לקריאת הספר, זו החלטה שלך אם לקרוא או לא, אבל הספר הזה מאוד מיוחד בנוף של הספרים בז'אנר.

חני - תודה. וכנ"ל מה שאמרתי למחשבות, לא לשפוט לפי הז'אנר אבל זו החלטה שלך אם לקרוא או לא ואני לא אכריח אותך בכוח.


קיצר, מחשבות וחני, אם תיתקלו בו במקרה איפשהו, תנו מבט. תקראו כמה עמודים. אם תאהבו, תמשיכו. אם לא, אז... לא :)
חני (לפני חודשיים)
יפה כתבת! לא ספר שאקרא.
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
מחשבות, לייק!
מחשבות (לפני חודשיים)
רואים שאהבת ונהנית מוי. הצלחת להעביר תחושה של מה אתה אוהב בסוג ספרים כזה. אישית לא אקרא, עברתי את הגיל והחמצתי את התרגיל.
סקאוט הסקוטית (לפני חודשיים)
יופי, זש"י! כתבת טוב (: ההמלצה החמה שלך מדרבנת עוד יותר את הרצון שלי לקריאת הספר. כל העניין הזה של העולמות הוירטואליים נשמע מגניב לחלוטין.
תודה!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ