ביקורת ספרותית על שעת המכשף מאת סאלי גרין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 14 בספטמבר, 2018
ע"י Venotorus


שעת המכשף, מאת סאלי גרין, חייב להיות אחד מספרי הפנטזיה המרתקים והמיוחדים בהם יצא לי להיתקל בשנים האחרונות. אין ספק שהוא בניחוח ספרים אחרים מהז'אנר, שהרי הסופרת קיבלה השראה משלל רחב של ספרים, וכתיבת הספר התרחשה ממש בשנים האחרונות.

בעולם בו מתנהלת מלחמה בין המכשפים הלבנים למכשפים השחורים, מכשף אחד חצוי-דם (בן של מכשף שחור ומכשפה לבנה) סובל מאפליית המכשפים הלבנים השולטים בעולמו. בגיל 17, אמור ניית'ן לקבל 3 מתנות ולגלות מהי המתת שלו. הקורא עושה את המסע המטורף יחד עם ניית'ן בן ה-14 עד ליום הולדתו, נמלט יחד איתו מהכלוב שבו כלאו אותו, ומנסה למצוא את אביו ואת זהותו.

העולם שבונה סאלי גרין מזכיר לי בבסיסו את העולם של הארי פוטר: יש את הרוננים (חסרי הקסם, האנשים הרגילים), המכשפים הלבנים (הטובים לכאורה) והמכשפים השחורים. אבל האנושיות (או חוסרה) בדמויות נהדרת - ניית'ן פוגש אכזריות, עדינות, רגישות, בלבול וקור לאן שהוא לא פונה, הוא כבר לא יודע אם הוא בכלל יכול לבטוח במישהו. הקשת הרחבה של הדמויות (ואיפיונן) שיוצרת הסופרת מכניסה את הקורא היישר לעולם, עד שממש נדמה כאילו הקורא עצמו הולך ביערות וברחובות האפורים, וחושש שיתפסו אותו יחד עם ניית'ן.

דמותו של ניי'תן, בתור גיבור הספר, אינה דמות גיבור שגרתית בספר נוער. קשה מאוד להגדיר אותו כמשוייך לקבוצה מסויימת, אולי בגלל שהוא עצמו נמנע מלהכניס את עצמו להגדרה מסויימת, מהפחד של ההשלכות של כל הגדרה. הוא שקט, מבולבל, מסוגל להיות אכזרי ועדין באותה עת, הוא מאוד פזיז ואינו מפחד מכשלונות, מקשיב יותר ללב מאשר לראש. הקורא לא תמיד בטוח האם הוא גיבור, או שאולי לדמותו יש יותר צדדים אפלים מאשר טובים. הניגודיות הזאת בתוך מתבגר שנלחם בעולם שמנסה להכריח אותו להיות משהו שהוא לא, יוצרת דמות מורכבת להפליא ומרתקת למכביר.

עלילת הספר מותחת, מרתקת ומרגשת, וכל נערה או נערה שמכורים לסדרו פנטזיה חייבים לקרוא את "שעת המכשף", הראשון בטרילוגיית ספרים. הם יגלו שהוא כתוב באופן שונה ממה שהם רגילים שספרי נוער כתובים, והוא נותן הצצה נהדרת לאינסוף האפשרויות שדרכן אפשר ליצור סיפור. רוצו לקרוא!

שעת המכשף, מאת סאלי גרין, בהוצאת כנרת.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ