ביקורת ספרותית על מדינה בכל מחיר - סיפור חייו של דוד בן גוריון מאת תום שגב
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 9 בספטמבר, 2018
ע"י tuvia


ראשית, לכל החברות והחברים שנה טובה ומתוקה, בריאות טובה ונחת רוח בכל מעשיכם .

מדינה בכל מחיר, סיפרו החדש של תום שגב מבחינתי הוא חד צדדי לשלילה , ותאור אישיותו ומעשיו של בן גוריון הוא חד צדדי תוך מחיקת הצדדים החיוביים שלו, ובכך מדגיש שגב את השתייכותו הפוסט ציונית, הייתי כמעט
מתאר את עמדתו של שגב כאנטי ציוני כאשר תיאור אישיותו של ב.ג כמעט מביא את הקורא לכדי קבס ולא פעם האנטגוניזם בתיאורים מעורר זעם וכעס על עצם היותו של ב.ג ראש וראשון בסוכנות ובמיוחד בכל הנוגע ליחסו המגעיל ומעורר הכעס על התייחסותו ליהודי אירופה שבין 1940-45 נשמדו בידי הנאצים ועוזריהם בעוד בארץ ישראל חיו היהודים במין שלווה וחוץ מדאגה פרטיקולרית של משפחות בארץ שהיו קשורות ביחסים אישיים פרטיים עם יהודי אירופה ובמיוחד פולניה ומערב ברית המועצות.
לשיא הגועל הגיע ב.ג בדרך התייחסותו לשליח ההונגרי שהגיע לארץ בניסיון לסגור עיסקה עם אייכמן על הצלת מיליון מיהודי הונגריה (יואל ברנד).
התנהגותו המניפולטיבית והכוח הפוליטי שהיה בידיו של ב.ג , שימש אותו לרמוס ולזרוק כל מתנגד או לדרכו או לשיטתו כאשר שאר החברים במפלגה עומדים מהצד ומסכימים עם דרכו בשתיקה של פחד והסכמה בשתיקה.
התיאורים של שגב כל כך קשים שממש קשה להאמין שאדם כמו ב.ג מגיע לדרגת כוח ושליטה בלא מצרים כששאר החברים עדים להתנהגות לא כל כך נורמאלית ונורמטיבית למנהיג שאמור להפגין דרגה מסיימת של
אמפטיות וכושר הקשבה לאזרחים וחברים במפלגה, שלא להזכיר בני משפחתו הקרובה- אביו, אישתו פולה וילדיו.
לדעתי רק בשאלת הריאליזם הפוליטי שלו יש הסכמה כללית , ואולי רק בגללה נולדה מדינת ישראל למרות הכשלים והחבלות שנתקיימו בה.
מבחינתי הספר מעולה אבל הקורא צריך להתכונן שלא ב.ג כזה הכרנו ולא איש כזה יכול לשמש כדמות להיזדהות לאומית וזאת בגלל אופיו הגרוע וחולשות האנוש שהאיש הפגין בכל מיני מקרים.

שנה טובה לכולם וקריאה נעימה.
טוביה
27 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
tuvia (לפני 3 חודשים)
אלזה שבוע טוב ושנה טובה ומתוקה לך ולבני משפחתך. בקשר להערה שלך, היא נכונה לחלוטין ורוב האישים הגדולים בהיסטוריה היו בעלי אישיות מיוחדת והיו אגואיסטים
ובלתי חברתיים למדי. מספיק לראות אישים כמו רוזוולט, צ׳רצ׳יל, דה גול ואחרים. בדרך כלל גם היהירות היתה תכונה בולטת אצלם.
חג שמח ותודה על הלייק
טוביה
אלזה (לפני 3 חודשים)
שנה טובה ומאושרת. נראה שלא אקרא את הספר שמונח על המדף, כי למה לקלקל? אגב רוב האנשים שנחשבים לגדולים ומשני היסטוריה הם בעלי אגו נפוח ואישיות בעייתית. הנחמדים נשארים נחמדים ובינוניים ואין בעיה עם זה.
tuvia (לפני 3 חודשים)
היי בתיה, שנה טובה ומבורכת. מסכים איתך וגם עם סנטו. את צודקת, שגב הוא חד צדדי מוחלט, ובצורה הרעה של חד צדדיות חושב שזאת הפעם האחרונה שארכוש את ספריו, פשוט קריאה בספריו נחשבת לעינוי עצמי , אז עדיף בלעדיו.

שנה טובה ולהשתמע.
בת-יה (לפני 3 חודשים)
שנה טובה ומאושרת לך, tuvia. דעתו של סנטו משקפת את דעתי, ורק אוסיף שאני לא אוהבת ספרים ביוגרפים חד צדדים, לטוב או לרע.
חני (לפני 3 חודשים)
בדיוק קוראת את אסף ענברי בספרו הבייתה רק בהתחלה והתמונה שאני קולטת שוב ושוב היא
כמה תכסיסים שקרים ומחבואים היו צריכים לייצר
כדי להגיע לארץ ולבנות אותה בחלקים. איזו תעוזת נפש וכמה המילה ציונות היא מילה גדולה עם משמעות אדירה...גם בן גוריון מוזכר פה. אילו השחקנים שבזכותם יש לנו מדינה. והם שיחקו בכל הקלפים שהיו להם.
tuvia (לפני 3 חודשים)
חג שמח ושנה טובה לכל החברים. ראשית, תודה לחברים על ההערות המחכימות שכולן מכוונות היטב למטרה. אני מסכים עם הנאמר ואפילו רוצה להוסיף על. נאמר.
אינני חושב שב.ג היה אדם מטורלל,כי אם נכלול אותו עם המטורללים, אזי לכולנו. מצא מקום ביניהם שהרי לכל בני האדם יש נקודות שונות שבהן הם שונים זה מזה ובשביל אחד שמטורלל בעיני האחר לאחר יש תבונות שניראות לאחד כמו טירלול, טוב בואו לא נכנס לחור השחור הזה שמספק עבודה למכביר לכל מיני פסיכולוגים למיניהם.
בקשר לאמירה שאם הציונות בעיני האחד ( תום שגב) נתפסת כאנטי אנושית או כאנטי חברתית, ולכן אפשר להחיל את האנטי ציונות כאנטי ב.ג שהרי בלעדיו מסופקני אם היתה קמה מדינה יהודית.
לכן הייתי. כליל את הפוסט ציונים= כאנטי ציונים ואנטי מדינת ישראל. על כן ב. ג נתפס בעיניהם כחוטא הקדמון ועל כן יש להשחיר את האדם כמעט בכל מחיר.
שנה טובה לכולכם ותודה על ההשתתפות.
טוביה
חני (לפני 3 חודשים)
כרמליטה חג שמח ושנה טובה . לגבי האיש והגדה . הוא היה חכם ומצחיק. ובגלל שהיה חדור מטרה או ממוקד מטרה לפעמים
האישיות שלו הדחיקה את כל שאר החיים הרגילים שלו הצידה. אולי מופרע אישיות זו לא ההגדרה הנכונה.
אך ראיתי כמה הקרנות מיוחדות שעשו עליו . הוא בהחלט לא היה אדם רגיל.
רק המחשבה עליו גורמת לי חיוך גדול.
כשהמצאת הטלפון הגיעה לארץ בן גוריון
עמד ( לא על הראש ) עם אנשי צבא והטלפון בידו כהדגמה.
ומישהו היה עם שפורפרת באחת הערים והתקשר
אליו. כולם מחאו כפיים על התקשורת הנפלאה
והוא רק אמר שהטלפון רק מפריע לו לעבוד
והוא לא מבין למה זה נחוץ.
איש שכזה:)

מחשבות (לפני 3 חודשים)
ועם ההחלטה הסופר נכונה.
כרמליטה (לפני 3 חודשים)
מסכימה עם יעל. אין קשר בין אישיותו של בן גוריון לבין שלילת הציונות.
יש קשר ברור בין שלילת הציונות לבין הרצון להשחיר את דמותו של בן גוריון, מתוקף היותו נושא הדגל והמגשים האולטימטיבי של הציונות. לכן, מבחינת תום שגב כל האמצעים כשרים, בין אם מדובר בפועלו הציבורי של ב"ג ובין אם מדובר באספקטים אישיים ואישיותיים שאין להם שום רלוונטיות לחייו הציבוריים.

חני - לא מבינה את אמירתך "הוא היה באמת אחד המופרעים וההזויים". על מה את מתבססת בקביעתך זו?
בעיני למשל, הקומוניסטים ואותם אנשי מפ"מ שהתייחסו לסטאלין כ-"שמש העמים", לפני ובמיוחד אחרי שהתחילו להיוודע זוועותיו - היו הרבה יותר הזויים ממנו.

לסיכום: הגדיר זאת מצויין סנטו: בן גוריון היה האדם הנכון בזמן הנכון.
חני (לפני 3 חודשים)
כמו יעל מה קשור המופרעות האישיותית שלו? הוא היה באמת אחד המופרעים וההזויים אבל היה לו חזון.
הוא היה חד וצלול והעיקר חדור מטרה.
על כל מנהיג אפשר ללכלך בדיעבד.
yaelhar (לפני 3 חודשים)
לא מצליחה להבין את הקשר בין אישיותו של בן גוריון לבין שלילת הציונות.
בן גוריון היה כנראה אדם מאד לא נעים, מנהיג רודני, אדם מניפולטיבי והשתמש בדמוקרטיה לצרכיו. האם זה שולל את גדולתו? לא נראה לי. האם זה שולל ציונות? לא ולא. מנהיגות היא סך של תכונות שלא היית שמח למצוא אותן אצל בן משפחה.

יש הפרדה מוחלטת בין מעשיו של ב.ג. והתוצאות שהביאונו עד הלום, לבין הערצת האיש. וכך זה עם מנהיגים דגולים אחרים בהיסטוריה.
tuvia (לפני 3 חודשים)
פלפ פיקשיין, שנה טובה, וכל הברכות לרגל השנה החדשה שבאה אלינו ועלינו לטובה אני מסכים איתך בהחלט. אם נשווה את ספרי האוטוביוגרפיה שכתב מיכאל בר זוהר על ב.ג לעומת הביוגרפיה הזאת , יש הבדל של שמים וארץ ביניהם. ברור שלנו הציונים ( משמאל ומימין) שגדלו על אהבת הארץ ועברו את המסלול שרב צעירי הארץ עברו , נימצא שקיימת אצלינו אהבה והערצה לאישיות של המנהיג שהוביל את הישראלים לעצמאות פוליטית. אני חושב שגם האנשים שגדלו בחייק האידיאולוגיה הימינית , ( מה שאני לא) קיימת הערצה לאיש, ואולי גם רגשות אחרים שסבוכים ברעיונות שקשורים לדרכו של האיש שלא היתה תמיד נעימה ומלופת כלפי אנשי הימין - והכונה לאנשי האצל והלחי שממש שנאו את האיש , אבל מצד שני הוא ידע להכיל אותם ( ראה לדוגמה יצחק שמיר שפעל במוסד) כך שב.ג ידע כיצד לנטרל איומים פוטנציאליים.
בשבילי, למרות הנתונים השליליים הוא נשאר תמיד הגדול הכולם , למרות חולשותיו האנושיות.
ויחס כזה הוא לא זוכה לקבל מחוקרים כמו תום שגב, שהוא קטלני במידה רבה כלפי האיש הדגול הזה.
חג שמח לכולם!
טוביה
Pulp_Fiction (לפני 3 חודשים)
ביקורת מצוינת, טוביה. למדתי בחיים שלא להסתמך על ספר אחד אודות אישיות, מרתק ועמוק ככל שיהיה. ובמיוחד נכון הדבר כשמדובר בספר שכתב אדם שבז לציונות כמו שהיא לרוב נתפסת הן בשמאל והן בימין. מן הסתם למחבר כזה נטיה ברורה להדגיש תכונות שליליות של מנהיג הציונות(שהוא מן הסתם בשר ודם) להגזים בתיאוריהם ואולי אף להוסיף פרטים שלא היו ולא נבראו או מקורם בגורם מפוקפק. שנה טובה.
tuvia (לפני 3 חודשים)
לכל המברכים והמלייקים ברכת שנה טובה וכל הברכות והאיחולים לרגל השנה הבאה עלינו לטובה. בקשר לביקורת שלי,
הופתעתי עד מאוד מדרך התאור של שגב את ב.ג
כמו שכתבתי, לא תארתי לעצמי שתכונותיו השליליות היו כה עמוקות והמון רוע היה באיש הזה.
שגב לא מקצר ולא ממעט התכונותיו ובמעשיו הרעים.
אינני אומר ולא חשבתי לרגע שב. ג היה אדם נעים ורך ושהיה זה תענוג עילאי לשהות במחיצתו, אבל מכאן ועד חיסול אישיותו ותיאורו כאדם רע אכזר ובלי אמפתיה כלל לבני עמו! כאן נשברתי והיה לי קשה מאוד לקרוא את אשר שגב כתב.
אין ספק שהוא לא המציא את הדברים , אבל מכאן ועד העמדתם כציר עיקרי לסיפרו הדרך ארוכה וכאן גם מצוי מפח הנפש של הקורא, הישראלי והציוני, אלוהים איזה מן אדם הוא היה?!
בכל אופן , בזכותו קמה המדינה וכבר זה מספיק כדי להעשותו קדוש בעיני.
שנה טובה לכל החברים באשר הם, להם ולמשפחותיהם והכי חשוב בריאות טובה לכולכם
טוביה
Phi (לפני 3 חודשים)
הרבה מדברים היום על כמה שבן-גוריון היה מעין דיקטטור. בהחלט היו לו חסרונות בדיעבד, אבל בשורה התחתונה הוא היה חלק חשוב בהקמת המדינה. בלי המדינה הזאת לא יכולנו לשבת פה ולהתלונן עליו.

שתהיה שנה טובה ומוצלחת.
סקאוט (לפני 3 חודשים)
טוביה יקר, שנה טובה ונפלאה! לך ולכל חברי סימניה.
מחשבות (לפני 3 חודשים)
בקיצור, בן גוריון היה גבר גבר. בלי ההחלטות שלו לא היינו כאן כדי לקטר ולברך בשנים טובות, שאף פעם אינן מתקיימות, את יקירינו.
אירית (לפני 3 חודשים)
ושנה טובה ומבורכת גם לך ולכל יקיריך .
רץ (לפני 3 חודשים)
טוביה קודם כל שנה טובה. עם בן גוריון הקמנו מדינה לטוב ולרע, בננו את תפיסת הביטחון, קלטנו עליות, את תפיסת המדינה היהודית, את הדמוקרטיה החיה בדו קיום, ואת הפיוס עם גרמניה, שמעתי על מנהגים אחרים, שאומרים שמבחינה מוסרית הם לא משהו אבל עדיין מחפשים את ההכרעות הגדלות שלהם?
סנטו (לפני 3 חודשים)
חג שמח ושנה טובה לכם ולכל בני ביתכם.
לבן-גוריון היו הרבה מעלות והרבה חסרונות כאדם וכראש ממשלה משום העובדה הפשוטה בהיותו בן-אדם. אני מסכים שבמשך תקופות ארוכות הוא זכה לתמיכה ללא תקדים וללא עוררין, הרבה מבני מפלגתו נאלצו להסכים להחלטותיו גם כשלא הסכימו עם דעותיו.
אפשר לומר עליו דברים רבים שהיה ראש ממשלה חריף, אסרטיבי, החלטי,פוגעני, דמוקרט דיקטטור, אבל במידה רבה אנו חיים כאן בזכות תכונותיו אלו ובמידה רבה אנחנו עד היום משלמים על טעויותיו. הוא סוג של ראש ממשלה שהיה במיטבו בלהקים מדינה יש מאין, כמו שצ'רצ'יל היה ראש ממשלה שהיה במיטבו בזמן מלחמה. אפשר לומר עליו דברים רבים אך לא נראה לי שיש הרבה החולקים על הדעה שהוא היה האדם הנכון בזמן הנכון.
תום שגב כתב ספרים טובים נוספים והטוב שבהם הוא ימי הכלניות על תקופת המנדט הבריטי, 1967 מומלץ גם הוא.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ