ביקורת ספרותית על מינכן מאת רוברט האריס
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 16 באפריל, 2018
ע"י לי יניני


מדבריו של ראש ממשלת בריטניה נוויל צ'מברליין:
"אני לא פציפיסט. דבר אחד שלמדתי במגעים שלי עם היטלר הוא שפשוט אי-אפשר לשחק פוקר עם גנגסטר אם אין לך קלפים ביד." (עמוד 295)

Wow
איזה ספר נהדר!
מזמן לא קראתי כזה מותחן אינטליגנטי. למרות שאת הסוף כולנו יודעים, את הספר הזה אי אפשר להניח מהיד. נשאבתי אליו מהעת שאחזתי בו. איזו אומנות ומיומנות להפיח רוח חיים בהיסטוריה. שאפו!

"וועידת מינכן" נערכה ב-29/30 בספטמבר 1938 במינכן, בהשתתפות ראשי הממשלות: בריטניה, צרפת, גרמניה ואיטליה. בוועידה הושג הסכם המסדיר את העברת השטחים של צ'כוסלובקיה לגרמניה. רוב המשא ומתן התנהל בין ראש ממשלת בריטניה - נוויל צ'מברליין וקנצלר גרמניה - אדולף היטלר ימ"ש. המשתתפים הנוספים: ראש ממשלת צרפת - אדוארד דלדיה וראש ממשלת איטליה - בניטו מוסוליני בתפקיד מינורי. ומה היה הכי הזוי? שצ'כוסלובקיה לא שותפה בדיוני הוועדה והחלטותיה.

צ'מברליין תירץ את העובדה הזו בכך, שהיטלר לא יסבול את השתתפותם של נציגי צ''כוסלובקיה בוועידה. ומה אמר על כך יאן מסריק, שר החוץ של צ'כוסלובקיה? "הקרבתם את ארצי, כאילו כדי להציל את השלום, שהאלוהים ישמור את נשמותיכם."

החלטות וועידת מינכן פסקו את גורלה של צ'כוסלובקיה ללא ערעור עליהן. ההחלטה הייתה סיפוח של חבל הסודטים לגרמניה, תמורת הבטחה שגרמניה לא תדרוש שטחים נוספים.

לצערו של כל העולם, סיפוחה של אוסטריה לגרמניה במרץ 1938 (האנשלוס), רק האיצה את המשבר הצ'כוסלובקי, ותיעל את המתקפה של גרמניה צ'כוסלובקיה.

העלילה המגוללת על ידי רוברט האריס, מבוססת על עובדות היסטוריות אמיתיות. הקסם של רוברט האריס הינו מזיגת הדמויות המרתקות לתוך ההיסטוריה.

ב-27.9.1938 יו ליגט מהשרות הדיפלומטי הבריטי, ועוזרו האישי של נוויל צ'מברליין, תוך כדי המתנה לאשתו פמלה במסעדת ריץ בלונדון, לציון יום נישואיהם, קרא בטיימס בפעם השלישית את נאומו של אדולף היטלר:
"נאומו של הר היטלר"
"מסר אחרון לפראג"
"שלום או מלחמה"

שני ילדים לזוג ליגט: ג'ון בן השלוש ודיאנה בת שנתיים, כל מה שרצו היה לקחת לעצמם פסק זמן ולחגוג את יום נישואיהם. טלפון בהול של עמיתו, סיסיל סיירז, מלשכת ראש הממשלה, משבית את השמחה, ומבקש ממנו שיחזור מיד למשרד. למה? "הולך להיות פה בלגן. קלברלי רוצה אותך." ... "נראה שנגמרו השיחות. האיש שלנו עולה על מטוס בחזרה."(עמוד 18)

מה זה אומר? גרמניה תתקוף את צ'כוסלובקיה? צרפת תכריז מלחמה על גרמניה? ובריטניה תתייצב לצד צרפת? בקיצור ב-ל-ג-ן!
כל הספר פרוש על פני ארבעה ימים, וראשיתו ביום לפני הוועידה במינכן. באותם ארבעה ימים הקורא ניתקל במספר נאצים, בעלי תפקידים מוכרים ובכירים. היינריך הימלר, יוזף גבלס, הרמן גרינג, רודולף הס, לודוויג בק, מרטין בורמן, אוסקר דירלוואנגר ועוד.

רוברט האריס מטעים את הערצתו של אדולף אייכמן לדוצ'ה, למרות שלבניטו מוסוליני לא היה כמעט תפקיד בוועידת מינכן, מלבד העובדה שהוא היה שם... כך אדולף היטלר אומר: "מעולם לא מצאנו באירופה מעצמה גדולה אחת שבראשה עומד אדם שמבין לעומק את מצוקת עמנו, כפי שמטיב להבין חברי הטוב בניטו מוסוליני. לעולם לא נשכח מה עשה בעת הזאת או את יחסו של העם האיטלקי. אם אי פעם תפקוד מצוקה דומה את איטליה, אני אתייצב בפני העם הגרמני ואבקש ממנו לעשות למען האיטלקים מה שהאיטלקים עשו למעננו". (עמוד 76)... בקטע הזה הרגשתי בחילה משניהם!

אספקט מעניין מאוד -דמותו של נוויל צ'מברליין. רוברט האריס הציג לראווה את דמותו של ראש ממשלת בריטניה. עד כמה שאני יודעת, מר נוויל צ'מברליין לא היה כזה גיבור, נחרץ והחלטי. בשובו מוועידת מינכן ב30.9.1938 הוא נופף בהצהרה המשותפת לו ולאדולף היטלר והכריז על "שלום בזמננו". לזמן קצר מאוד בבריטניה וצרפת נשמו לרווחה עד לכיבושה של צ'כוסלובקיה במרץ 1939. בל נשכח שהקורבן להסדר היה העם הצ'כוסלובקי, משום שהוא נאלץ למסור את חבל הסודטים לגרמניה, ונותר חשוף לפלישה הגרמנית. עובדה שגרמה לפירוקה הטוטאלי של צ'כוסלובקיה, וחצי שנה לאחר מכן ב-1.9.1939 פרצה מלחמת העולם השנייה.

דמותו של ראש ממשלת צרפת אדוארד דלדיה, מתוארת כדמות נגררת לא פעילה. הוא ישב לו עם בירה ועישן סיגריה להנאתו. כל מה שרצה שייגמר ויחזור לביתו בצרפת.

מלבד העובדות ההיסטוריות ועקרונות ההסכם עליו חתמו מנהיגי ארבע המעצמות, רוברט האריס מציב על הבמה שתי דמויות: יו ליגט – עוזרו האישי של ראש ממשלת בריטניה, ופול הרטמן המתורגמן במשרד החוץ הגרמני. שני אלה נפגשו במסגרת לימודיהם באוקספורד, שש שנים לפני כינוסה של וועידת מינכן. במצב החדש הם מצאו את עצמם משני צדי המתרס, כשהמשותף לשניהם שהם לא מעוניינים במלחמה הזו.

רוברט האריס בכתיבה קצבית, בכישרון רב, ובמיומנות מצליח להכניס את הקורא לתוך אותה תקופה. כקוסם הוא מנשים פיסת היסטוריה בעזרת דמויות בדויות, שמתבלות את העלילה במינון נכון ומדוייק.

לדעתי אחד הספרים המצוינים והמרתקים של רוברט האריס, הפותחים צוהר לפלח היסטורי שלא יישכח.

ממליצה בחום.

לי יניני

זמורה ביתן, מתח/ריגול-תרגום, 303 עמודים, 2018
30 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 13 שעות)
לי, קצין ומרגל יוצא מן הכלל. רץ, מחכה לי הביוגרפיה של היטלר. אקרא ואנסה להבין האם היטלר היה עולה בכל מקרה, או סתם ניצל תירוץ.
לי יניני (שלשום)
רץ תודה...לא יודעת אולי
רץ (שלשום)
ביקורת מעניינת - לנושא המהווה אירוע מכונן לאנושות. אבל צריך להציג את התמונה הנוספת, אילו ברטניה וצרפת היו פחות מטומטמות, בנוקשות שלהם כלפי גרמניה בשנות העשרים, יכול להיות שהיטלר לא היה עולה לשלטון.
לי יניני (שלשום)
יפעת אני אהבתי וגם אורי מרעננה....את קצין ומרגל טרם קראתי
יפעת (שלשום)
אחרי קצין ומרגל המצויין, זה נשמע מבטיח. תודה לי על הסקירה :)
לי יניני (לפני 3 ימים)
יעל הוא חדש נדמה לי שהוא במבצע בסטימצקי או בצומת. תודה
yaelhar (לפני 3 ימים)
הביקורת מסקרנת.
אני מחבבת את האריס הרבגוני, ואחפש את הספר.
לי יניני (לפני 3 ימים)
חגית תודה.
חגית (לפני 3 ימים)
נשמע מרתק.
לא קראתי אף ספר של האריס.
לי יניני (לפני 3 ימים)
מחשבות תודה
מחשבות (לפני 3 ימים)
יופי של המלצה לסופר לא אחיד ברמתו, בלשון המעטה.
לי יניני (לפני 3 ימים)
זלי תיהני
זלי (לפני 3 ימים)
כדאי לקרוא נשמע כנתח היסטורי חשוב ומרתק
לי יניני (לפני 3 ימים)
Pulp מסכימה איתך לגמרי. תודה רבה
Pulp_Fiction (לפני 3 ימים)
כן, Peace in our time הידוע לשמצה. הסכם מינכן הוא דוגמה לציניות, תבוסתנות וחוסר מנהיגות.גם לאחר שנאלצו להכריז על היטלר מלחמה ישבו למעשה בחוסר מעש חודשים רבים. ביקורת נהדרת.
לי יניני (לפני 3 ימים)
חני תודה רבה
לי יניני (לפני 3 ימים)
אפרתי תודה. כן הוא טוב
חני (לפני 3 ימים)
נשמע מבריק וגם הסקירה...
אפרתי (לפני 3 ימים)
נשמע (נקרא) מעולה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ