ביקורת ספרותית על על מדרונות הר געש מאת עמוס עוז
הביקורת נכתבה ביום שני, 12 במרץ, 2018
ע"י omripoll


ספר מסות קצר מאת עמוס עוז.

הספר מורכב משלוש מסות שנכתבו תחילה כנאומים שנשא עוז לרגל מועדים הקשורים לחייו האישיים וליחסי ישראל-גרמניה.
המסה הראשונה היא המעניינת והארוכה מהשלוש, היא נושאת את השם "בדרך לגרמניה" ונכתבה עם חלוף 40 שנים לכנון היחסים בין ישראל לגרמניה. עוז מתאר את התפתחות היחסים בין שתי המדינות. יחסים שלעולם לא יהיו "נורמאליים" לטעמו. את התפתחות היחסים הוא מציג דרך התפתחות נקודת המבט האישית שלו כלפי גרמניה - תחילה כילד, לאחר מכן כסופר צעיר ולבסוף כסופר ואיש רוח מבוגר ומוכר. המסה הזאת מעניינת מפני שהיא ממחישה היטב את היחס הישראלי לגרמניה לגרמניות בשנים הראשונות שלפני קום המדינה ובשנים הראשונות של הקמת המדינה והסכם השילומים. הנושא אמנם מוכר לישראלים רבים אך מפני שהפעם הוא מוצג על ידי סופר, הרעיונות המוכרים לכולנו מועברים בלשון עזה ובחיות רבה.

אנשי חינוך, מורים, מדריכים המלווים קבוצות לפולין וקוראים סקרנים המעוניינים להעמיק את נקודת המבט ביחס ליחסים עם גרמניה בימינו ימצאו במסה זו התייחסויות מרעננות לסוגיה.

המסה השנייה והשלישית נכתבו כנאומים שעוז נשא לרגל זכיותיו בפרסים שהוענקו לו בגרמניה. הוא מתייחס במסות אלו הן לביקורת האירופאית המוטחת בישראל העכשווית, הן ליצירותיו ולהתקבלותן בגרמניה והן לאפשרות של קירוב היחסים בין העמים באמצעות הספרות. עוז מתאר כיצד היו אלו הספרים שסללו עבורו כאדם פרטי את הדרך לחידוש הקשר עם גרמניה, עם העם הגרמני ועם התרבות הגרמנית.

כמו כן, במסה "על מדרונות הר הגעש" (שנתנה לקובץ את שמו) מתייחס עוז לתפקידו המוסרי של הסופר כאמן. באחד מן הציטוטים היפים שבספר הוא כותב: "בכל מקום שבו משתמשים במילים מלאות שנאה כמו בגרזים נגד סוגים מסוימים של בני אדם, שם יופיע בקרוב גם הגרזן עצמו. הסופר יכול אפוא לשמש בתפקיד מכבה האש של השפה [..] יכול ובעצם מחויב. [...] בכל מקום שבו מדברים על קבוצה אתנית או דתית או אחרת כעל 'זוהמה' או 'גידול ממאיר' או 'סכנה זוחלת' - יקום נא הסופר ויצלצל, לפחות יצלצל, בפעמון האזעקה של הכפר שלו."


אף על פי ששתי המסות האחרונות מציגות רעיונות פחות ממוקדים, וחוזרות על עצמן לפרקים, יש בהן מדי פעם ניסוחים מבריקים של סופר מנוסה בנושאים שהוזכרו לעיל.

איו ספק שעוז כותב מיומן. ספרון קצרצר שיש בו עניין.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
omripoll (לפני 9 חודשים)
תודה לי יניני, דווקא הקריאה בספרון הזה זורמת. עוז באמת יכול להיות איטי ומייגע לפרקים..
לי יניני (לפני 9 חודשים)
בשביל עמוס עוז אני צריכה מומנטום מתאים. תודה רבה על הסקירה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ