ביקורת ספרותית על אני מאשים [מהדורת 2018] מאת אמיל זולא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 7 במרץ, 2018
ע"י MishaEla


בכריכה קשה ויפהפיה ובפונט גדול, יצאה לאחרונה המהדורה הנהדרת הזו של המסמך ההיסטורי משנת 1898.

הספר משלב מספר אלמנטים בסיפור המפורסם של אלפרד דרייפוס, הקצין הצרפתי שהואשם בבגידה במולדת, על-ידי העברת מידע סודי למדינות אויב.

ראשית נמצא כאן נוסחו של המכתב המקורי של אמיל זולא לנשיא צרפת, כפי שהוא פורסם בעמוד הראשי של העיתון "ל'אורור" בינואר 1898.
המכתב "אני מאשים...!" הוא מרתק לקריאה, אבל הרבה מעבר לכך.
הוא מצביע על האדם הגדול שהיה אמיל זולא. על רדיפת הצדק שלו, על הגנתו הבלתי מתפשרת על האמת וחקר האמת, על מוסריותו הגבוהה ושכלו הישר.
זהו מסמך חובה לכל אדם, וספציפית לכל יהודי. זהו מאמר מרגש ומלא עוז שממשיך לחיות במודעות האנושית כבר 120 שנה.
זהו טקסט שהיווה את נקודת המפנה הגורלית בפרשת דרייפוס העגומה, והיטה את הכף לטובת מגיניו ולטובת האמת.

המרכיב הבא בספר זה הנו מאמרו הנרחב של חי בדרה, המפרט את השתלשלות האירועים בפרשת דרייפוס, מתייחס להיבטים המוסריים, החברתיים והפוליטיים שבפרשה, מבאר את הקשר בין המאמר "אני מאשים" לבין הקמתה של התנועה הציונית, ומסביר בדיוק את שלושת המוקדים בהם הייתה טמונה עוצמתו של המאמר של זולא בסיפור הפרשה; מדובר במאפייניו של זולא האזרח, והאופן בו באו לידי ביטוי במאמר, כלומר רדיפת הצדק, חוסר אינטרס סובייקטיבי ותשלום מחיר אישי.

כתיבתו של בדרה מעניינת, עמוקה ומאופיינת בסגנון ספרותי פרוזאי, כמעט פואטי.

בסיומו של הספר נמצא ציר זמן עליו ממוקמים האירועים המרכזיים בפרשה, וכן מצורפת מעטפה עם עותק של המכתב המקורי של אמיל זולא כפי שהוא התפרסם בעיתון.

החסרון הבולט ביותר בספר הוא ללא ספק טעויות הדפוס הרווחות בו (רווחים גדולים מדי בין אותיות / מילים, היעדרה של נקודה בסוף העמוד), ואני קוראת להוצאה להדפיס מהדורה מתוקנת ומהוקצעת.

מלבד זה, אני ממליצה לכל בית להחזיק בעותק מספר משמעותי זה, הן כפיסת היסטוריה מרתקת, והן כשיעור חשוב ברמה האישית והחברתית.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ישי (לפני שנה)
משפט דרייפוס - נקודת המפנה בהתפתחותה של התנועה הציונית והרצל בפרט. עם כל הכבוד לכל פעילי זכויות האדם של המאה ה - 20: מרטין לוטר קינג, מלקולם איקס, נלסון מנדלה, ביקו... אמיל זולא היה כאן לפניכם והוא שלנו!
MishaEla (לפני שנה)
תודה אירית, לי ומחשבות. אחלה יום
אירית (לפני שנה)
אז גם אני מסכימה . ח ח ח ה .
יום נפלא. ותודה .
לי יניני (לפני שנה)
מסכימה מסכימה מסכימה!!! תודה
מחשבות (לפני שנה)
מסכים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ