ביקורת ספרותית על ליד כפרים שקטים מאת יהודית הנדל
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 25 בנובמבר, 2017
ע"י גוטי


ועד העובדים שלנו מקיים מדי שנה לפחות שני טיולים לורשה בירת פולין. הטיולים האלה נקראים "טיול שווקים בורשה", כלומר - קניות, קניות ועוד פעם קניות ותמיד יש כמובן חדר במלון 5 כוכבים בשילוב של יציאות משותפות לברים ולמסעדות. וכל הטוב הזה במקסימום כמה מאות דולארים בודדות. אח, החיים הטובים.
ורשה היום היא מרכז קניות ובילויים זול שמועדף מאוד על הישראלים ואפילו יש שם סופר פארם. ממש כיף.

זו לא אותה ורשה שפוגשת יהודית הנדל במסעה בן 12 הימים לפולין בכלל ולורשה בפרט. היא מגיעה לורשה לעת ערב. ביום חורפי וקר בשנת 1987. העיר שהיא רואה מבעד לחלון המונית ולאחר מכן מבעד לחלון החדר במלון, היא עיר ריקה מאדם ומכונה, עיר רפאים. מעניין, כי במסע שאני ערכתי לפולין בשנת 2013 גם אני פגשתי עיר ריקה מאדם ומכוניות, אבל זה לא חוכמה כי היגעתי באחד למאי חג הפועלים ונשארתי ביומיים לאחר מכן בעיר ריקה משום שאז חל יום העצמאות של פולין.

הנדל מתארת בספרה את ורשה מליאת התורים. תור לנעליים, תור ל100 שמלות מדגם אחד וצבע אחד ורק במידת מדיום, תור לבשר, תור ללחם...זוהי תקופה שאסור להגיד את השם המפורש של ההוא מגדנסק, בקיצור - לפני שלושים שנה.
זו לה הפעם הראשונה שהיא בפולין ומאחוריה כל הסיפורים הידועים של כל כך הרבה אנשים שמבקשים ממנה לבקר בקבר של זה או אחר וללכת רק לעיירה הזו וההיא. וגם היא בעצמה חולמת להגיע לעיירה של אימא שלה שנפטרה צעירה ממחלת הסרטן. יהודית הנדל לא מגיעה לכל המקומות הללו. "כמובן שלא נסעתי ל.. מה היה לי לחפש שם"
כי היא פשוט נשאבת למה שכל יהודי וישראלי מרגיש בשעה שהוא יוצא בעקבות מסעות המוות של יהדות פולין והעולם. מהר מאוד היא עוברת ממחנה השמדה אחד לשני ולשלישי ונשאבת לסיפורם של הנרצחים וגם לסיפורו של העם הפולני שמנסה איך שהוא להשתקם מהמלחמה ההיא ומהמאבק של שנות השמונים של המאה העשרים.

במסעה עוברת יהודית הנדל לאורכה ורוחבה של פולין. היא עוברת ליד כפרים יפהפיים ושקטים, מלאי פרחים וצבעוניות ופסטוראליות. המפגש בין הרוע והזוועה שהתרחשו שם אל מול השקט והשלווה הכפרית כל כך קיצוני שהוא מטלטל את נפשה ואת קולמוסה ויוצא מן שיר נוגה מעין תפילת אשכבה שנמשכת על פני 101 העמודים של הספר.

בעיני זהו ספר מסע לירי שניקרא בשקיקה וללא הפסקות.
ספר יפה, מעניין ומומלץ.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גוטי (לפני 7 חודשים)
כרמליטה יקרה, מה כוונתך ב "מסע של קריאת כל ספריה" ? בכל מקרה מסע נעים שיהיה לך. באשר לספר הזה, עליך סך הכל לפנות אחה"צ אחד של מספר שעות כי זה מה שקרה לי. פשוט התחלתי לקרוא ועד לקפה הבא, הופס, סיימתי. מבטיחה לך הנאה מרובה.
כרמליטה (לפני 7 חודשים)
תודה על הסקירה.
בעיני, הנדל סופרת טובה וחשובה.
בשנה האחרונה אני עורכת מסע של קריאת כמעט כל ספריה (אם כי לא ברצף). סקרתי כאן גם שלושה מהם.
הספר כמובן נמצא ברשימת הקריאה שלי, ומקווה לקרוא אותו בקרוב.5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ