ביקורת ספרותית על החור שברעש - כאוס מהלך #1 מאת פטריק נס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 25 באוגוסט, 2017
ע"י Muhandes


אני בדרך כלל לא נהנה מספרי YA (מכיוון שלא ראיתי תרגום של המונח לעברית אני מציע ספרי בו"צ – בוגרים צעירים) אבל אוהדת בו"צ שתישאר אנונימית אמרה לי שהיא לא נהנתה מהספר והרגשתי צורך עז לקרוא מדע בדיוני בעברית, אז ניסיתי. אני חייב לומר שהיא צדקה - זה לא ספר בו"צ טוב. במקרה הזה ההפסד שלה הוא הרווח שלנו כי זה כן ספר מד"ב לא רע.
יש לספר כמה מהמרכיבים של מד"ב טוב. העלילה מתרחשת על פלנטה ללא שם, שבה מאמצי ההתיישבות של האנושות נתקלו בחיידקים מקומיים הגורמים לחיות לדבר ולמחשבות של הגברים (אבל לא של הנשים) להיות משודרות לכל עבר כרעש. ליכולות אלו לא ניתן הסבר הגיוני אבל זו נקודת מוצא לא רעה למד"ב. כמו הקורא, גם הגיבור (שהוא בגיל הבו"צ כמצופה) לא לגמרי יודע כיצד דברים הגיעו למצב הזה ומה באמת קורה, והגיבור והקורא לומדים במקביל יותר ויותר על המציאות. כמנהג הבו"צ (אני מתאהב במונח הזה) הגיבור פוגש נערה בגילו ויחד הם יוצאים למסע.
כאמור, רקע שכזה יכול לשמש נקודת מוצא לספר מד"ב לא רע או לספר בו"צ בלתי קריא. שני דברים שאני בדרך כלל לא אוהב בספרי בו"צ הם המוטיבציה הרומנטית של הדמויות, שלפיה הכול סובב סביב מה היא/הוא יחשוב עלי, וחוסר הבגרות של הפעולות. למזלנו, בעוד הגיבורים הם צעירים ולא בוגרים כצפוי, המוטיבציה שלהם סובבת סביב ההישרדות והקשיים מוגדרים על ידי הסביבה והחברה ולא לכל אחד על ידי האחר. זה מאפשר לסופר לעסוק בהשלכות והתוצאות של המצב, שזה העיקר של מד"ב. איך האנושות יכולה לתפקד במצב בו המחשבות אינן פרטיות? מה יכולות להיות התוצאות של אי-שוויון שכזה בין גברים ונשים? בכך שהסופר עסוק פחות ביחסים הלא בוגרים בין הדמויות הוא יכול לעסוק בנושאים חשובים הרבה יותר כמו דה-הומניזציה של השונה והתנהגות עדרית ותוצאותיה.
שני דברים שאהבתי פחות בספר הן אחת הדמויות שהייתה בלתי אמינה בצורה קיצונית ולא מוסברת (אהרון) והקליף האנגר בסוף הספר (עוד ביטוי שאני לא מכיר לו תרגום טוב), שאלמלא היה לי את הספר השני בהישג יד היה יכול להיות הרבה יותר משמעותי. אין לי את הספר השלישי כך שאני מקווה (באופן לא מציאותי) שבספר השני זה לא יהיה המצב. אני בהחלט מעוניין מספיק כדי להמשיך לקרוא ואני נותן לספר 3.5 כוכבים מתוך חמישה, כאשר ההפתעה מאיכויות הספר והאופטימית שלי להמשך גורמים לי לעגל לארבעה.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ