ביקורת ספרותית על כשהלילה מאת כריסטינה קומנצ'יני
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 26 ביולי, 2017
ע"י רץ


הבית בקצה ההר

תעוקת הקיץ הישראלי, גורמת לי לבקש בדחיפות מפלט בנופים אחרים, המשדרים שלווה וקרירות. התמונה שלי מורכבת תמיד מנופי הדולומיטים באיטליה, בהם הצבע השולט הוא ירוק, או לבן שלג. תמונה של פסגות הרים, החותכים את הנוף בדרמטיות, ומעט בתים עם גגות אדומים ועציצי גרניום, שרועים למרגלות הרכסים בשלווה היוצרת תמונה אידילית, כזאת שחברת מולר נוהגת לפרסם באמצעותה מוצרי חלב.

לפני מספר שנים, נסעתי לדולומיטים. שם באחת העיירות חזיתי בפסטיבל מקומי, של קהילת דוברי אוסטרית, רציניים מאוד בייחס למסורת שלהם, בעלי לבוש מסורתי המזכיר את היידי בת ההרים. הייתה שם כמובן מוזיקה יפה, מחולות עממיים מלהיבים וכמויות גדולות של אלכוהול, מה שגרם לי להבין שהנופים האלה הם לא רק טבע, אלא גם אנשים בעלי תרבות ההררית.

הביקור בעירות הקטנות, חשף אותי לצד אחר של חיים הרריים, לבני אדם הנולדים וחיים בעולם שאין בו כמעט שינויים, במקום של קהילות קטנות, בהן כולם מכירם את כולם, מקום בו לעתים גרים מספר דורות של בני משפחה. מה זה עושה לאדם שגר בקהילות סגורות ושמרניות, בנופים שיש בהם שקט, ותמונה שכמעט לא משתנה, אך יחד עם זאת הם גם קרים, קשים ומשעממים?

כריסטינה קומנצ'יני, בספרה כשהלילה, ממקמת בנופי הדולומיטים, רומן קטן בין גבר לאישה, במקום בו הנוף מעצים בדידות אנושית, בו שלווה הופכת למועקה, הגורמת לתשוקות חנוקות ולפחדים מוסווים לצוף מעל פני השטח, ולהתעמת בין מה שאנחנו, למה שבקשנו להיות, קונפליקט המבטא את האמת שלנו כבני אדם שבריריים.

קומנצ'יני, בונה את הרומן שלה מהפכים, אישה מול גבר, אורבניות מול טבע הררי ופראי, שנאה מול אהבה, משפחתיות לעומת התפרקות משפחתית ועריריות, שמרנות לעומת מודרניות. קומנצ'יני, טוענת לקיום מצבי חיים מנוגדים, כתכונה אנושית, כמו העובדה שאנחנו יכולים בו בעת, לאהוב את הילדים שלנו, או את בן זוגנו, אך גם לשנוא אותם. אמירה ישירה ובועטת שמסירה מסכות צביעות.

האישה שבעלילה, היא מרינה, צעירה יפה, אך גמלונית, שברירית ובודדה, שבאה מנופי הים והעיר, בהם היא נוהגת לבלות עם שתי אחיותיה. נשואיה רחוקים מלהלהיב, יש לה ילד בן שנתיים, מהריון לא מתוכנן, חסר מנוחה, המדיר שינה ושלווה, הגורם לה לחוסר ביטחון כאמא.

החברה מבקשת ממרינה להיות אם ורעיה צייתנית, אבל מרינה בוגרת אוניברסיטה, בקשה לעצמה גורל אחר, לפענח מאזנים עסקיים, מה שמאיים על חברותיה לעבודה, על הגברים המאצ'ואיסטיים במשרדה, ועל הגבר הנוכח נפקד שלה, המהדהד דרך מצוקותיה.

היא נשלחה לבד עם מרקו בנה לנופש בדולומיטים. שם היא פוגשת את מנפרד שהשכיר לה חדר בקומה מעליו. הוא שונה ממנה, בן למשפחה בת שלושה אחים, החיים בהר. הוא אדם גס ומחוספס, זועף, הממעט לדבר, לובש חולצות משובצות משעממות (שהזכירו לי את עצמי), מתחת חזותו מסתתרת שבריריות, אלימות, ואישיות המלאה בסתירות. הוא מדריך טרקים בהרים, המוכרים לו ככף ידו. הוא עולה ויורד בהם כסיזיפוס, במונוטוניות המעניקה שלווה לחוויית הנטישה הכפולה שלו, מאימו שנטשה אתו בילדותו, עם מאהבה לארה"ב, ומרעייתו שברחה עם ילדיו. טראומות שחרכו את נפשו וגרמו לו להיות מיזנתרופ ושנוא נשים, מבחינתו הן זונות המצדיקות התייחסות גסה ובוטה. לזיין אותן (כך המקור) כאקט כוחני המבטא תשוקה אפלה והשפלה (פרויד היה חותם על גישת קומנצ'יני).

השוני והמשותף בין מרינה למנפרד, יגרום לחייה להשתקף באישיותו. יחסיהם המורכבים, ינועו משנאה יוקדת, לתשוקה מינית ולאהבה חד פעמית, כמו בסצנה בה רכבל עולה להר והשני יורד ממנו, באחד מרינה בשני מנפרד. סצנה שביטאה תשוקה ועוצמת מפגש בלתי אפשרי בין השניים. קומנצ'יני תתאר את יחסיהם כמאבק כוחני בין גבר לאישה, בין משיכה לדחייה, עם סחיטה רגשית, שתתחיל את הסיפור, מול עדנה והשלמה של שתי נפשות בודדות, בעלי תשוקות מושתקות, כואבים ומיוסרים, הערוכים מסע התגלות והתאהבות. האם הוא יוליך לשינוי ולאיחוד? או שמא הוא יהיה רגע אחד המגיח מתוך מסלול חיים שגורלו נקבע מראש?

היחסים בין מרינה ומנפרד, מתקיימים בנופי הדולומיטים הפראים, המשמשים להם רקע ותיבת תהודה. כמו צעקה שאנחנו צועקים בעמקים סגורים, החוזרת אלינו כהד מתגלגל ורועם.

הרומן של קומנצ'יני, הוא רומן של קיץ, לא רק בנופיו הקרירים, אלא גם באופן שגיבוריו מתערטלים ממשית ומטפורית גם יחד. הוא כתוב בשפה נקייה ותמציתית, בחיתוכים קצביים, יש לו מתח בעלילה, לצד המתחים הפנימיים של גיבוריו. הוא רומן על בתים הנראים כלפי חוץ יפים כתמונת אגדה, למעשה הם יוצרים מסגרות כובלות וחונקות לבני המשפחה, כל אחד ממלא באלגנטיות, או בחוסר ברירה את התפקיד, או התיוג שהועידו לו משפחתו והחברה.

הרומן של קומנצ'יני, למרות הקיץ החם, גרם לי הנאה מרובה, משום שהוא עוסק ברגשות אנושיים בלי ליפול למלכודת הרגשנות, הוא גרם לי להרגיש קירבה וחמלה למרינה ומנפרד השבריריים. הם נגעו במה שאני כאדם נושא בתוכי, תשוקות חנוקות, מצוקות אנושיות ושברי חלומות, המתקיימים בי יחד עם שגרת חיים, כפי שטוענת קומנצ'יני, בצורה אמיצה, בספרה המרגש ושובר המוסכמות.
32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אפרתי (לפני 7 חודשים)
פואטיקה במיטבה. אני תוהה לעיתים קרובות אם אתה לא כותב הרבה יותר טוב מהספרים שאתה מסקר.
דני בר (לפני 7 חודשים)
יש באתר כמה כותבי ביקורות שאני לקוח שבוי שלהם.
אחד מהם ובולט שבהם זה אתה-רץ.
לכתיבה הסיפורית שלך חיים משל עצמה ולכן גם מרתקת.
הספר מסקרן מאוד בעיקר כי הוא נותן לי פתח להכיר חברה אחרת, סגורה בפניי, בערך כמו הקהילה החרדית, ולכן כל ספר שחודר את המעטה הזה מסקרן אותי.
רץ (לפני 7 חודשים)
חני - תודה, מודה כשמדובר בספר טוב, הוא מצליח להוציא ממני מחשבות מעניינות.
חני (לפני 7 חודשים)
הספרים הללו מוציאים ממך רגישות גדולה שזה כיף לקרוא.
רץ (לפני 7 חודשים)
אירית - תודה - הציור של אגון שילה אחד מהציירים אהובים עלי.
רץ (לפני 7 חודשים)
shila1973 - תודה, קראתי את הביקורת שלך לספר ומאוד אהבתי
רץ (לפני 7 חודשים)
שונרא החתול - תודה לתקון - תקנתי
רץ (לפני 7 חודשים)
בר - תודה ונסיעה טובה.
רץ (לפני 7 חודשים)
חגית -תודה
רץ (לפני 7 חודשים)
לי - תודה , כך זה שרומן נפלא נוגע במה שאנחנו, ובנוסף לוקח אותנו לנופים הקרירים של הדולומיטים.
רץ (לפני 7 חודשים)
כרמליטה - תודה
רץ (לפני 7 חודשים)
מחשבות - חבל ספר ממש נפלא
בר (לפני 7 חודשים)
רץ איזה יופי של סקירה, רגישה כנה ואמיתית.
תענוג לקרוא את מה שאתה כותב.
נשמע שהספר נגע בך. יופי של ביקורת
חגית (לפני 7 חודשים)
אירית- שילה ולא צ'ילה.
אירית (לפני 7 חודשים)
רץ - לקרוא אותך זה דומה למה שאתה כותב על הרומן עצמו - "הנאה מרובה, למרות הקיץ החם, משום שהוא עוסק ברגשות אנושיים ...."
איזה תענוג.
איזו רגישות,
אילו עומקים,
נפלא. פשוט נפלא.
וכמובן שהוא יצטרף לרשימה שלי ...
(והציור שעל הכריכה - של אגון צ'ילה ...)
shila1973 (לפני 7 חודשים)
כמה יפה כתבת!
מאוד אהבתי את הספר, הזכיר לי מאורעות בחיי ואכן, הוא אינו נופל למלכודות הג׳וג׳ו מויס ודומותיה
שונרא החתול (לפני 7 חודשים)
יפה כתמיד. מולנר זה עסקי הפשע ולא עסקי החלב. היוגורטים הם של מולר.
חגית (לפני 7 חודשים)
נשמע מרתק. רץ, אתה מפליא בכתיבה, שגורמת לכל ספר שאתה מבקר להישמע כראוי להיקרא ואף ראוי לקבל עשרה כוכבים.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
נהדר נהדר ועוד נהדר. עונג צרוף ולא מוסיפה יותר.
כרמליטה (לפני 7 חודשים)
יופי של סקירה. תודה.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
נהדר כתבת. אצלך נוף כזה נשמע פריך ממש. אני, לעומת זאת, נטשתי את הספר.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ