ביקורת ספרותית על נוכרייה - נוכרייה #1 מאת דיאנה גבלדון
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 6 בינואר, 2017
ע"י האח הגדול


הספר מצליח להחזיק את הקורא לא משועמם, ולעיתים אפילו מרותק, לעלילה הבדיונית העל-זמנית. וכמו כל עלילה בדיונית, קשה שלא למצוא פה ושם סתירות לוגיות או סתם מקרים לא הגיוניים. כך שלדעתי, מבחינה זאת המחברת עושה עבודה טובה.

אבל - במבט מסכם - התקבלה אצלי ההרגשה שיש פה התחשבנות היסטורית של הסקוטים מול האנגלים. בלי להסגיר יותר מדי פרטים, אפשר לאמר שאין בסיפור אנגלי אחד חיובי. יש אמנם אנגליה אחת (חיובית) אבל היא "עוברת צד" מרב הערצה לפרא-האציל הסקוטי (הייתי מצפה למחאה פמיניסטית על רקע המוטיב הזה). בכל אופן, עם או בלי מחאה, בהיצמדות האובססיבית להתחשבנות הזאת יש טעם לפגם , וזה פוגם באמינות של הסיפור. וביננו, הסקוטים הם לא כאלה מושלמים, נהפוך הוא.

הבנתי שהסדרה של הספרים האלה עברה לסדרת טלוויזיה, אז אולי שווה להציץ בה. בעיקר למי שאין סבלנות לצלוח כל כך הרבה עמודים וספרים. אני מתכנן לנסות אפיק זה בקרוב.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
האח הגדול (לפני שנה ו-4 חודשים)
לכבוד שונא ספוילרים התכוונתי שיחסית יש מעט סתירות, וקל לסלוח עליהן.
שונא ספוילרים (לפני שנה ו-5 חודשים)
בקשר לסתירות לוגיות, יש אחת כזו במה שכתבת... אתה כותב "קשה שלא למצוא פה ושם סתירות לוגיות או סתם מקרים לא הגיוניים. כך שלדעתי, מבחינה זאת המחברת עושה עבודה טובה." אם יש סתירות לוגיות או חוסר-היגיון, מדוע זה נחשב כ"עבודה טובה"? לדעתי, גם בספרות בידיונית, הסופר/ת צריכים לשכנע את הקורא באפשרות שהארועים אמיתיים. אחרת אתה יורה לעצמך כדור ברגל...
yaelhar (לפני שנה ו-6 חודשים)
ביקורת מעניינת על ספר שאהבתי.
אין שום צד שהוא מושלם במלחמת הכל בכל שהמין האנושי קיים כל השנים. יש מספיק ספרים שמאדירים את הצד האנגלי, לא נורא אם יהיה אחד שעושה ההפך, כאשר שני הצדדים גרועים - או טובים - באותה מידה, תלוי מאיפה מסתכלים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ