ביקורת ספרותית על בגידה מאת הרולד פינטר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 6 בינואר, 2017
ע"י omripoll


מחזה מסקרן ומעורר שאלות, שיש בו בכדי לזעזע את הקורא שיתמסר אליו. המסגרת העלילתית של "בגידה" בנויה כך שתחילה אנו מתוודעים לסוף העלילה שמתרחש ב"הווה". בו אמה וג'רי זוג, נאהבים לשעבר, נפגשים לאחר שנים שלא היו בקשר. בפגישה זו הם מעלים זיכרונות מהרומן ה"סודי" שניהלו בעבר ותוהים לגבי הסיבות לסיומו. אט אט העלילה נסוגה אל העבר ואל ראשיתה, אל השלבים הראשוניים של הרומן בין השניים, ומאירה את הקשר ביניהם ואת הסביבה החברתית בה הם פועלים, באור חדש.

כותרת המחזה היא בגידה ובקריאה ראשונית נדמה שאכן הבגידה שעומדת על הפרק היא בגידה בין בני זוג, שאחת מהם (ולאחר מכן מתברר - שניהם) מנהלת רומן מחוץ לנישואים. אמה נשואה לרוברט מספר שנים ולבני הזוג מספר ילדים, היא בוגדת בו עם חברו הטוב ביותר ג'רי. אך לאחר מכן, בקריאה מעמיקה יותר, נדמה כי הבגידה האמיתית בה עוסקת היצירה היא בגידה בעצמי של כל אחת מן הדמויות, שחיות בניגוד לסיפור חייה האמיתי. הן חיות חיים שקריים ומזויפים - חיים של חוסר אותנטיות ריקה.

כל אחד ואחת מהדמויות במחזה ייחל לחיים של יצירה ושל אומנות, חיים מעמיקים של אמן יוצר. אך מן הדיאלוגים ביניהם וככל שפרטי העלילה מתגלים, ניכר כי הם חיים חיים דלים שאין בהם אף היבט של יצירה. הדמויות, גברים ונשים בשנות השלושים לחייהם, רק מחזרים כטורפי פגרים סביב יוצרים אמיתיים. מפעם לפעם הם מעידים על עצמם שהיו מוכשרים "פעם", והשיח ביניהם עושה רושם שמדובר באנשים משכילים ואינטלקטואליים, אך בפועל אין זכר ליכולותיהם בשגרת חייהם. הדבר היחיד שמעניק להם ריגוש הן הבגידות הרומנטיות, ההסתרה והשקרים. אך גם כאן, מתגלה שיש בכך פחות מן הנראה תחילה על פני השטח. לא מדובר ברומן רווי אהבה אמיתית, מחויבות או חיבור עמוק אלא, כאמור, בגידה אסורה שמעניקה ריגוש שטחי בשל הסכנה שבה ולכן גם גוועת לבסוף בקול ענות חלושה.

מבלי להרוס את חווית הגילוי של הקריאה במחזה, אומר רק שכשמגיעים לסצינה בה נרקם הרומן בין ג'רי לאמה נחשף מלוא כיעורם, שטחיותם וריקנותם של היחסים ביניהם.

עוד הערה אחרונה על סגנונו וכישרונו של הכותב - פינטר משבץ שתיקות הרות משמעות וביטויים אירוניים בדיאלוגים באופן תדיר. ככל שהעלילה מתקדמת השתיקות נטענות משמעות וכמעט כל משפט נטען משמעות אירונית בשל הידוע לקוראים אך לא ידוע לכל הדמויות ובכך טמון כשרונו ככותב ויחודו של המחזה הזה.

קריאה מהנה ביותר להיכרות ראשונית עם סגנונו של פינטר .
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ