ביקורת ספרותית על ואל אישך תשוקתך - מהדורת 2015 מאת נעמי רגן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 18 בינואר, 2016
ע"י אורית


דינה רייך היא בת טובים ממאה שערים, כל חייה חונכה להיות ילדה צייתנית וצנועה המשפילה מבט לסמכות ומחניקה את רגשותיה, אך ליבה שאף לדברים אחרים אשר בלתי מושגים בחברה החרדית, בגדר חלום. בסופו של דבר קיבלה טעימה מהעולם החופשי - הזדעזעה ונדהמה ממנו בנשימה אחת. חוותה את הטעם המר של המרחק מהבית, של נתק בלתי רצוי ממשפחתה, אך בסופו של דבר חזרה והתגברה על הכל.
מדהים לראות איזה הבדל עצום יש בין אנשים שחיים באותה מדינה, באותה עיר. מצד אחד - ירושלים החילונית, ובתוכה בכמה סמטאות קטנטנות - ירושלים החרדית. שונה בתכלית מ"פיתויי העולם החופשי". מתנגדת.
אני חושבת שהספר פותח צוהר לעולם מיוחד, לעולם בו לא כולם עונים להגדרה "חרדים" כמו שכולם מכירים אותה מהטלוויזיה ומהחדשות, לעולם בו לא כולם בכלל רוצים להיות דומים אחד לשני, נטולי זכות בחירה.
במציאות כמו שלנו קל לפעמים לשכוח שכולנו בני אדם בסך הכל. קל יותר לקרוא לחרדים "משתמטים" ו"אוכלי חינם", בלי לרדת לעומק העניין.
מבחינתי זהו ספר שהייתי מעבירה הלאה - למשפחה, לחברים. אני חושבת שכל אחד יכול ללמוד ממנו משהו על חייו.
ברור מאליו שהסוף של הספר אינו יכול להתרחש במציאות. אדם שעזב את מאה שערים אחרי "סקנדל" כל כך גדול כנראה לא יזכה לתמיכה כל כך גדולה ממשפחתו ויורשה לבקר אותם שוב בבית נעוריו בלי לשלם על כך מחיר יקר. אבל תמיד מותר לחלום ולקוות.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ