ביקורת ספרותית על 13 סיבות מאת ג'יי אשר
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 1 ביולי, 2015
ע"י behind the music


קל מאוד לאהוב את הספר "13 סיבות" . הוא מביא סיפור כביכול מרגש, על ילדה שהתאבדה, איך הכל היה יכול להימנע אם, כמו שכתוב בכריכת הספר- "מישהו מהחברים היה עושה את הדבר הנכון" . אם הייתי קוראת את הסיפור כמו שרוב האנשים סביבי קראו, אז סביר להניח שהייתי כמוהם . קריאה ברפרוף, בלי התעמקות כל כך במשמעות של הדברים . הם אהבו מאוד את הספר . הם המליצו לי עליו, "ספר מרגש, אני בכיתי כשקראתי אותו", אמרו לי . אני מודה, אולי קצת ירדה לי דמעה כשסיימתי את הספר, והבנתי כמה הספר, סליחה על המילה אבל לא מצאתי מילה טובה יותר- גרוע . הדמעה ירדה כי הבנתי שבזבזתי את הזמן שלי .
לפני קריאת הספר קראתי ביקורות עליו וכולם כתבו דברים על האנה . בתחילת הספר חשבתי לעצמי "אל תשנאי את האנה, בבקשה שאני לא אשנא אותה, הלוואי שהיא תהיה דמות טובה ולא עוד דמות קלישאתית שהיו כמוה כבר אלף...", בכלל לא הבנתי איך כותבי הביקורות כתבו עליה דברים רעים, היא זאתי שהתאבדה! היא מסכנה! אסור לשנוא אותה!!! אבל לאחר קריאת הספר הבנתי הכל .
זו הייתה הקדמה די ארוכה . עכשיו לעניין .
כמו שכתבתי קודם, על הכריכה כתוב, שהמעשה של האנה היה יכול להימנע אם הם היו עושים את הדבר הנכון. מנקודת המבט שלי זה נראה לי כמו שקר אחד גדול שנועד בשביל ליצור מתח סביב הסיפור כדי שאנשים כמוני, שקוראים את התקציר על הגב של הספר ולא חושבים לעצמם "ואם זה סתם ניפוח גדול של הסיפור בשביל שישמע מעניין יותר?" יקנו את הספר . ברור שאם כולם היו נחמדים להאנה היא לא הייתה מתאבדת, אבל לקחו את זה יותר מדי בהגזמה . האנה צריכה תשומת לב, זה הכל . אם האנה לא הייתה צריכה תשומת לב (ובכמויות גדולות ביותר) היא לא הייתה מלכתחילה יוצרת את הקלטות האלו . הרי מה הקלטות האלו הביאו לה? אושר? כסף? בריאות? כלום, הרי היא כבר מתה, מה מעניין אותה מה יהיה אחריה? אז זהו, שמה שהיא רוצה זה שאחרי המוות שלה אנשים יחשבו עליה, יתרכזו בה, ולכן היא יצרה את הקלטות האלו . פשוט מאוד- היא הייתה צריכה תשומת לב מ13 אנשים (12, ליתר דיוק.), והיא השיגה אותה בעזרת האשמות. ולא היה מספיק לה לומר להם במה הם אשמים וזהו, היא צריכה שהמואשמים ישמעו את *כל* ההאשמות שלה, בשביל שיחשבו עליה עוד יותר! עוד תשומת לב! בדיוק מה שהאנה מחפשת .
לצערי הרב, למרות כל התקוות שתליתי בדמות הזאת, לא אהבתי את האנה בכלל . מה שכתוב על הכריכה זה שקר, כי מה שהאנה צריכה- מה שמתואר כ"מעשה הנכון"- הוא לא משהו שאפשר לספק בכזאת קלות . היא צריכה שכולם יחשבו עליה, ואם להתאבד זו הדרך שלה לעשות את זה- אז היא תתאבד. וכך היה .
זה לא שהסופר לא ניסה לגרום לנו להתחבר להאנה. הוא ניסה בהחלט . הביא את הסיפורים הכי "מרגשים" ו"עצובים", וכמובן- למה שיציג את נקודת המבט של הדמויות האחרות? הוא לא הציג . כולם אשמים, האנה צודקת, אין טענות של הדמויות האחרות שמנסות להוכיח שהאנה טועה . כולם אוהבים את האנה, כולם מרחמים על האנה, ולכן אתם הקוראים גם צריכים לעשות כמוהם ולרחם עליה .

עכשיו, כשסיימתי להתלונן על האנה, נעבור לקליי . אני יכולה לסכם את הדעה שלי על קליי בכמה מילים- קליי הוא טיפש, ואני שונאת אותו . אבל אי אפשר סתם לזרוק את הדעה הזו לאוויר, אז הנה הפירוט:
כמו שכתבתי קודם כבר כמה פעמים, מה שהספר הזה *אמור* להעביר זה שרק אם מישהו מהם היה מתנהג אחרת, האנה הייתה בחיים. בריאה ושלמה . אז איפה המסר הזה מתבטא בדיוק? הוא אמור להתבטא בדמות הראשית קליי, שמביע עצב, צער וחרטה. נכון? אז זהו, שלא. עמוד 244: "הייתי עוזר לה אם היא רק הייתה מאפשרת לי. הייתי עוזר לה כי אני רוצה שהיא תהיה בחיים" . ברור, קליי! כי רק האנה אשמה בהכל . אתה היית מלאך קטן וחמוד, אבל האנה לא אפשרה לך לעזור לה . אז איפה המסר של הסיפור, אם מה שמעבירים לנו פה זה שהכל באשמת האנה? אם הדמות הראשית, זאת שלא אמורה להיות מושלמת מדי- אבל כן אמורה להוות מודל לחיקוי ולהעביר לנו, הקוראים, דרך התנהגות מסויימת בשביל שמה שקרה עם האנה לא יקרה במציאות- מאשימה אחרים במקום להצביע על הטעויות שהיא עשתה? זו הדמות שאנחנו אמורים לחקות? זו הדרך בשביל למנוע מקרים כאלו בעתיד? למקרה שתהיתם, זו לא .

ולחלק המשעמם של הביקורת- העניינים הטכניים. הכתיבה- נתייחס להאנה בענייני הכתיבה, כי אם אני אתייחס לכל הספר קריאת הביקורת הזו תימשך כמה שעות . יש רגעים שהאנה נשמעת כאילו היא יצאה ממחזה עתיק - בהחלט לא שפת דיבור יומיומית, ויש רגעים שהאנה משתמשת בשפת דיבור שמתאימה לנוער- או, יותר מדי מתאימה . שפה נמוכה שלא מתאימה לספר . מעטים המשפטים שבהם האנה דיברה בשפה שהתחברתי אליה . השילוב בין הקלטת לחיים של קליי נורא מסורבלים לדעתי, ולאנשים כמוני שקשה להם להתרכז כל הסיפור מתבלגן בראש, ואני כבר לא עוקבת . משפט של האנה- משפט של קליי- שתי משפטים של האנה- פסקה של קליי- איך אמורים להבין מה הולך בסיפור ככה? אני לא מבינה .

בכל זאת, הספר מקבל כמה נקודות על הרעיון . הרעיון של הספר יפה, מתאים לקהל היעד, בא עם אמירה מסוימת ולא סתם שטחי . רק חבל שהביצוע הרס את הכל .

ואולי אני לא מתחרטת שקראתי את הספר הזה . הקריאה שלו עזרה לי להבין איך בספר שנראה תמים לכאורה, ספר מרגש וריאליסטי, מסתתרים כל כך הרבה פגמים, שקורא שלא מתעמק בספר ידלג מעליהם בלי לשים לב . ואולי אני זו שמדלגת על היופי שחבוי איפשהו בספר הזה ואני מסתכלת רק על הפגמים? אולי, יכול להיות . ואולי אי אפשר לקבוע אם יש פגמים או אין? זו כנראה האפשרות הנכונה. לשאלה "האם הספר הזה טוב או לא" אין תשובה חד משמעית, אבל ממני הוא מקבל 'לא'.
לקח מהספר הזה? אל תאמינו לתקציר שכתוב על גב הספר . הכריכה יפה, המבוא מעניין, אבל כל אלו זה רק ניסיונות למשוך קוראים לקנות את הספר הזה . אני נפלתי בזה, קניתי את הספר . לדעתי זה פשוט בזבוז של כסף שיכולתי לקנות בו ספר אחר, הרבה יותר טוב .
נסכם את כל מה שכתבתי פה עד עכשיו: הרעיון נהדר, הביצוע פחות . מיועד לאנשים שלא נשארים ערים בלילות בשביל לחשוב על הספר שהם קראו היום . ואם אתם כאלו? תבחרו ספר אחר, ועדיף שתקשיבו להמלצות של חברים שאתם סומכים עליהם ואל תסמכו על הגב של הספר, כי הוא יכול לשקר, והוא משקר .
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת טובה, ואת צודקת לגמרי. אנה היא בהחלט דמות לא משהו שקל מאוד לשנוא.

ולמקרה שתהיתם- לא היא הקורבן, אלא אנחנו, הקוראים.
צמח הסטיביה (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אלוהים זאת הביקורת שלי שפשוט מתפרסת על יותר שורות
עברתי על הפרופיל שלך ואני חושבת שאני מאוהבת

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ