ביקורת ספרותית על קריאה עיוורת מאת חנוך ברטוב
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 13 במרץ, 2014
ע"י dyonaהספר הוא קובץ סיפורים של הסופר חנוך ברטוב, בן לדור הסופרים הראשונים ילידי הארץ. את הסיפור הראשון, "הזר", כתב בגיל עשרים וארבע ואת האחרון, "קריאה עיוורת" – בגיל שבעים ושתיים. כיום, בגיל שמונים ושבע ההדיר וערך את הסיפורים על מנת לכללם בקובץ זה. ששים ושלוש שנות יצירה פרושות על פני הסיפורים הללו!
הסיפורים חופפים להיסטוריה האישית של המחבר : ילדות במושבה (פתח תקווה), שירות בבריגדה בתקופת מלחמת העולם השנייה, המאבק בבריטים, מלחמת השחרור בירושלים, הלימודים באוניברסיטה העברית, החיים בקיבוץ ואחר כך בתל-אביב, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים.
אהבתי במיוחד את שני הסיפורים העוסקים בחיים בקיבוץ : "חברנו להד"ם" ו"מוות בפורים". הם פורשים עולם שלם על ההווי המיוחד שלו ועל חוקיו הנוקשים. עולם זה כמעט ונעלם עם ההפרטה והשינויים שחלו במבנה הקיבוצים. יש בסיפורים הרבה דקויות ואבחנות חדות של נפש האדם.
על מרבית הסיפורים, או אולי אפילו כולם, משוך חוט של עצב. כמעט ואין בהם שמחה כלל וזה גרם לי להרגשה דיכאונית עם הקריאה. חלק גדול מן הגיבורים רדופים רגשות אשם על מה שעשו או לא עשו עם הוריהם, זה מוטיב מרכזי בסיפורים.
בסוף הספר יש מסה של פרופסור אבנר הולצמן הנקראת "החיים עובדים בשבילי". השם לקוח מתוך ראיון עם חנוך ברטוב שבו אמר שאין לו הרבה צורך בדמיון מאחר ו"החיים עובדים בשבילו" ומתוכם הוא יוצק את סיפוריו. המסה הזאת האירה את הסיפורים, פרשה דברים שנראו מעט סתומים בעיני וגרמה לי להבין הרבה יותר טוב את הסיפורים. מאוד נהניתי לקרוא אותה!

קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
dyona (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
הוא סופר ידוע ותיק מאוד.
שין שין (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
מסקרן. אני מאד אוהבת סיפורים קצרים וטרם נחשפתי לסופר הזה. תודה על ההמלצה.1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ